;

10 předpovědí, jak umělá inteligence zvýší kyberbezpečnost v roce 2021

Zdroj: Pixabay
Články 22. 03. 2021

10 předpovědí, jak umělá inteligence zvýší kyberbezpečnost v roce 2021

Do boje se zločinem na informačních sítích nasazujeme stále sofistikovanější nástroje. Je proto nevyhnutelné, že jednu z nejdůležitějších rolí začíná plnit umělá inteligence.

Redakce webu Robotics and Automation News se i z toho důvodu rozhodla dát dohromady 10 nejpravděpodobnějších vlivů, které umělá inteligence (AI) bude na zvyšování kyberbezpečnosti v tomto roce a letech následujících mít.

1) AI nahradí lidskou sílu na poli kyberbezpečnosti do roku 2030

Aspoň k tomu dospěla v průzkumu, který zpracovávala, softwarová společnost Trend Micro. Vyvozují z toho především fakt, že umělá inteligence bude mít zásadní vliv při vypořádávání se s nedostatkem specializovaných pracovníku v tomto segmentu.

2) Státy budou investovat obří částky do AI ve snaze zlepšit kyberbezpečnost

Země jako USA, Velká Británie, Kanada nebo Austrálie už nyní vydávají nemalé zdroje na vypořádávání se s různými kybernetickými hrozbami. Je to právě Austrálie, která v tomto směru momentálně udává trend. A to nejen pokud jde o ekonomická hlediska, zabývají se zde totiž i takovými palčivými otázkami, jako je kupříkladu AI etika v souvislosti s praktikami v segmentu kyberbezpečnosti.

3) Z AI se stane určující prvek při ochraně dat ve firmách

Je jedno, jestli malé, střední nebo velké společnosti, všechny budou vyžadovat stále dokonalejší nástroj k zabezpečení vytvářených a shromažďovaných dat. Především u těch ukládaných na internetu význam umělé inteligence nadále poroste.

4) AI je ideálním nástrojem pro vypořádání se s budoucími výzvami spojenými se zabezpečením cloudů

Umělá inteligence ovlivní především výkonnost bezpečnostních prostředků u cloudových úložišť. Pomůže také s bezproblémovou další integrací byzsnys dat na různých cloudových službách, a to bez výraznějších komplikací.

5) AI bude využíváno při nových způsobech autentizace

Zlepšení, které s sebou umělá inteligence nese, se projeví u jednoduchého ověřování i tzv. multifaktorové autentizace (Multi Factor Authentication). Velkou výhodou bude především ověřování probíhající v reálném čase bez závislosti na různých dalších bezpečnostních pojistkách.

6) Vazba mezi AI a kyberbezpečností se ještě posílí

Vše je provázané, a tak jak budou organizace a obchodní subjekty budovat stále komplexnější systémy kyberbezpčenosti, poroste úměrně tomu i význam a potřeba využití umělé inteligence.

7) Experti budou umět rozlišovat, kterou práci je lépe svěřit stroji a kterou člověku

S očekávaným budoucím nedostatkem pracovních sil pro nasazení v oboru kyberbezpečnosti zvýší se nejen zapojení umělé inteligence, ale úměrně tomu i profesní specializace. Pořád zůstanou úkony, které si budou vyžadovat minimálně dozor lidského pracovníka.

8) AI zajistí větší bezpečnost při práci ze vzdáleného přístupu

Práce ze vzdáleného přístupu představuje stále jednu z největších slabin zabezpečení podnikových a jiných dat. I zde se v budoucnu bude stále více uplatňovat umělá inteligence jako prostředek autentizace či přímé ochrany.

9) S AI pozbudou významu hesla uvnitř korporátních IT sítí

Především díky prudkému rozvoji biometrických technologií ztratí na významu ověřování hesel v interních informačních sítích budovaných společnostmi. Žádné slabé heslo už neotevře zadní vrátka pro nežádoucí útoky hackerů a průmyslových špionů.

10) Díky AI se zlepší celková efektivita firemních IT i bezpečnostních oddělení

Malé, střední i velké společnosti budou stále efektivněji schopné integrovat AI řešení do svých IT nebo bezpečnostních provozů. Mohou tak lépe ochránit svou byznysovou infrastrukturu a další klíčové zdroje, jako je oficiální komunikace, zařízení atd.

Autor: Petr Pláteník

Další články