Před dvaceti dvěma lety, tedy ještě v minulém tisíciletí, Bill Gates vyslovil několik předpovědí. Přečtěte si, jak dobrým byl prorokem.
1. Srovnávání cen
Bill Gates, 1999: „Vzniknou služby pro automatické srovnání cen, které lidem umožní vedle sebe vidět ceny na různých webových stránkách, a díky tomu si snadno vybrat nejlevnější možnost.”
Dnes: Srovnání cen máme všude. Google, Amazon, Heureka, ePojistení, Booking, co chcete.
2. Mobilní zařízení
Bill Gates, 1999: „Lidé budou s sebou nosit kapesní přístroje, pomocí nichž budou komunikovat dle potřeby a zařizovat si pracovní věci. Budou na nich sledovat zprávy, kupovat letenky, sledovat informace z finančních trhů a spoustu dalších věcí.“
Dnes: Smartphony, smart hodinky, synchronizace mezi tablety, telefony, notebooky, inteligentní sluchátka, GPS, smart brýle a další. Informace o všem, o každém, kdykoli, kdekoli (možná s výjimkou několika brněnských čtvrtí).
3. Platby i doktor online
Bill Gates, 1999: „Bude se platit přes internet a online si budou lidi zařizovat i finance, a dokonce se bavit s lékařem.“
Dnes: Zdravotní péči zatím technologie nezměnily tak, jak například Uber dokázal změnit dopravu. Existují ovšem internetové portály zdravotních pojišťoven i stránky typu ulekare.cz, které usnadňují objednání k lékaři i poskytují zdravotní poradenství. A co se týče plateb? PayPal, Google Pay, Apple Pay, bankovní aplikace… všechno máme. Tedy občas někdy kromě peněz na účtu.
4. Osobní asistent a internet věcí
Bill Gates, 1999: „Vzniknou osobní asistenti. Inteligentně propojí a sesynchronizují všechna zařízení doma i v práci a zajistí výměnu dat. Zařízení automaticky přečtou e-maily a upozornění a poskytnou potřebné informace. Když jdete do obchodu, najdete si recept na jídlo na večer, a okamžitě budete vědět, jaké suroviny koupit. K dispozici také budou údaje o nákupech a časovém rozvrhu, který se bude automaticky aktualizovat.“
Dnes: Hlasoví asistenti jako Google Assistant nebo Alexa dokážou už pomoci v lecčems. Nákupní seznamy na Microsoft To Do (dříve oblíbený německý Wunderlist) dokážou sladit nákupy celé rodiny tak, aby se vám zbytečně nesešlo doma šest kedluben a žádná vodka. Zařízení v domácnosti dokážou nastavit topení a osvětlení, i hudbu, v daném čase. Zároveň vás sice občas nepustí ven, ale to jsou jen dětské nemoci.
5. Online sledování bytu
Bill Gates, 1999: „Nepřetržitý videozáznam z vašeho domu či bytu bude běžná věc. Uvidíte tak, jestli vás v době vaší nepřítomnosti někdo navštívil či nikoli.“
Dnes: Běžná věc. Například Ring od Amazonu nebo Nest od Google vyrábějí kamery, které vám přenášejí záběry z domova mobilu a když se tam objeví nějaký člověk, tak vás upozorní zprávou. Nebo prostě můžete mít doma webkameru připojenou k internetu. Kdoví ale, zda je toto nějaký pokrok. Někdy je totiž lepší raději nevědět.
6. Sociální sítě
Bill Gates, 1999: „Budou běžné soukromé webové stránky pro rodinu a přátele. Budete si tam moci povídat a plánovat různé společné akce.“
Dnes: Toto se sice v zásadě splnilo, ale trochu jinak. Facebook, WhatsApp, Instagram, Slack, Tik Tok a spousta dalších sociálních sítí umožňuje komunikovat a sdílet obsah, ale zcela soukromé to celé úplně není. Soukromí si musíte v nastavení hlídat. Nebo zvolit šifrované aplikace typu Wickr.
7. Automatická reklama
Bill Gates, 1999: „Software, který ví, že jste si koupili zájezd a na základě této informace vám doporučí, co byste v dané destinaci mohli dělat. Dostanete tipy na činnosti, slevy, nabídky a lepší ceny na všechno, co tam budete chtít podniknout.“
Dnes: Cestovní a rezervační portály typu Booking.com nebo Expedia doporučují služby a produkty na základě minulých nákupů. Google a Facebook vás zásobuje reklamami na základě vaší polohy a zájmů.
8. Sportovní diskusní stránky
Bill Gates, 1999: „Při sledování sportovního přenosu v televizi budete moci debatovat o tom, co se právě děje, a dokonce se účastnit soutěží a sázek.“
Dnes: Na Facebooku a Twitteru se běžně debatuje během soutěží a zápasů. Tyto dvě sítě dokonce v Americe umožňují některé přímé přenosy – Facebook přenášel pár zápasů MLB a Twitter vybraná utkání NFL a MLS.
9. Inteligentní reklama
Bill Gates, 1999: „Zařízení zvládnou inteligentní reklamu. Rozpoznají vaše nákupní chování a zobrazí vám reklamy podle individuálních preferencí.“
Dnes: Stačí se podívat do vyhledávače nebo na Facebook. Jakmile si jednou, třeba i omylem vyhledáte ponožky, kurzy jógy nebo VW Touran, do konce roku to budete mít na obrazovce počítače a mobilu všude a furt.
10. Odkazy na stránky během televizního vysílání
Bill Gates, 1999: „Při televizním vysílání se budou ukazovat odkazy na příslušné webové stránky a obsah, který dokáže doplnit to, na co se díváte.“
Dnes: Ve většině reklam se objevuje odkaz na web, na sociální sítě nebo QR kód.
11. Online diskusní fóra
Bill Gates, 1999: „Obyvatelé měst i venkova budou moci vstupovat do internetových debat o záležitostech, které si jich týkají, třeba o obecní politice, územních plánech či bezpečnosti.“
Dnes: Kde jinde si dobře podebatovat o politice než na Facebooku? Existují i místní debatní fóra, kde se opravdu něco dá smysluplně řešit.
12. Zájmové webové stránky
Bill Gates, 1999: „Online komunity se nebudou formovat podle toho, kde kdo je, ale podle zájmů.“
Dnes: Existuje spousta webových stránek a online komunit, které se soustředí na velmi úzce vymezené téma. Mnoho informačních portálů pěstuje specializované rubriky, které se věnují různým partikulárním tématům. Hezkým, i když již trochu historickým případem, je Reddit, případně archaický český Okoun: témata se dělí na specializované podskupiny, a ty často je ještě na úžeji vymezené kategorie. Je jedno, kde jste a kdo jste. Důležité je, co vás zajímá.
13. Programy pro řízení projektů
Bill Gates, 1999: „Projektový manažeři, kteří řídí tým, budou moci online popsat projekt, stanovit úkoly a získávat doporučení na lidi, kteří splňují potřebné role.“
Dnes: Desítky aplikací pro řízení projektů a týmovou spolupráci – například Slack, Asana, Trello – změnily způsob, jak lidé spolupracují, vytvářejí týmy, rozdělují si úkoly a sledují jejich plnění.
14. Najímání lidí online
Bill Gates, 1999: „Lidé, kteří hledají práce, ji budou moci snadno najít online podle oboru, potřeb a speciální kvalifikace.“
Dnes: Stránky typu LinkedIn, patřící nyní pod Microsoft, umožňuje uživatelům nahrát si CV a hledat práci na základ zájmů a požadavků. Zaměstnavatelé mohou naopak snadno vyhledávat vhodné kandidáty. Podobně to je například u českého jobs.cz.
15. Software pro obchodní spolupráci
Bill Gates, 1999: „Firmy budou moci nabízet pracovní místa a zakázky v nejrůznějších oborech: ve stavebnictví, produkci filmů nebo reklamních kampaních. Bude to efektivní jak pro velké společnosti, které si pro určité práce najímají externí firmy, tak pro firmy hledající nové klienty i pro korporace, které pro nějakou službu zatím nemají dodavatele.“
Dnes: Všeobecné a třeba mezinárodní online tržiště pro kontrakty zatím neexistuje. Ale existují různá dílčí místa jako poptavky.cz. Už i stát má jednotný systém pro veřejná výběrová řízení NEN.
Zdroj: Businessinsider.com
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.