Smartphony a elektromobily se ještě před dvaceti lety zdály jako sci-fi budoucnost. Dnes má ale chytrý telefon téměř 7 miliard lidí po celém světě a zahlédnout elektromobil na ulici už také není nic nevšedního. Technologie jsou zlatým dolem jednadvacátého století a investice do nich mají obrovský potenciál. Podívejte se na nejslibnější z nich, které budou v nadcházejících letech udávat trendy. Informuje o nich server Yahoo Finance.
Generativní umělá inteligence
V poslední době je generativní umělá inteligence vidět a slyšet téměř na každém rohu. ChatGPT (chatbot od firmy OpenAI) přepisuje učební osnovy, řeší matematické úlohy, skládá přijímací zkoušky nebo píše články a scénáře – a to je jen začátek. Na mnoha univerzitách už bylo jeho používání dokonce zakázáno. Zatímco se ChatGPT každým dnem dostává víc a víc na výsluní, ostatní aspekty této oblasti zůstaly podhodnoceny.
Například v roce 2015 vznikl startup RAD AI, využívající generativní umělou inteligenci ke zvýšení efektivity marketingových kampaní. Představuje navíc první AI marketingovou platformu na světě, která je vytvořena k pochopení emocí. Převádí navíc otřepané marketingové fráze do autentického jazyka, který by měl společností rezonovat. Startup získává peníze na investiční platformě Wefunder a od investorů získal již více než 2,5 milionu dolarů (více než 55 milionů korun). Existuje však nespočet dalších příkladů generativní AI – umělé inteligence, která dokáže generovat obrázky, malby, převádět text na řeč a obráceně, a potenciál této oblasti je tak nepředstavitelný.
Komerční průzkum vesmíru
Rok 2021 byl rokem komerčního průzkumu vesmíru. Startupy Blue Origin Jeffa Bezose a SpaceX Elona Muska úspěšně nastartovaly komerční vesmírné cestování a hned ten stejný rok se na hranici vesmíru dostala i posádka společnosti Virgin Galactic, kterou vlastní miliardář Richard Branson.
Očekává se tak, že během příštích pár let bychom se do vesmíru mohli podívat i my – pokud tedy máme 500 000 dolarů (více než 11 milionů korun) nazbyt. To je totiž odhadovaná cena „lístku do vesmíru“. Během příštích dvou desetiletí by však měly klesnout, a to především díky značným investicím do této oblasti. Podle China Business Knowledge, zpravodajské platformy CUHK Business School v Hongkongu, tak „mnoho lidí, kteří jsou dnes naživu, bude mít během svého života skutečnou šanci cestovat do vesmíru“.
Zelený vodík
Obnovitelná energie je energií budoucnosti. Krize způsobená v důsledku ruské invaze na Ukrajinu zpomalila přechod států k uhlíkově neutrální budoucnosti, ale i tak se několik zemí zavázalo, že do roku 2050 budou postupně snižovat emise fosilních paliv. V popředí stále zůstává solární, větrná a geotermální energie, ale spolu s ní se zvětšuje i obliba vodíku jako alternativního zdroje – má totiž obrovské využití jak v zemědělství a výrobě, tak v dopravě. Dobrým příkladem toho, jaký má vodík potenciál, je bostonský startup Electric Hydrogen, který loni v červnu získal 198 milionů dolarů (více než 439 miliard korun) na financování série B.
Výroba zeleného vodíku je ovšem velmi nákladná, vědci po celém světě ale usilovně pracují na vývoji způsobů, kterými lze uhlíkově neutrální vodík vyrobit komerčně, a především levně. Podle norské společnosti Nel by tak náklady na výrobu zeleného vodíku měly být do roku 2025 stejné nebo nižší než náklady na výrobu fosilních paliv.
Autor: Lenka Hrušková