16. prosince 2023 uplynulo přesně 250 let od jedné z nejznámějších událostí novodobých amerických dějin. Jak stále aktuální může být, se dozvídáme v článku na webu The Conversation.
V noci zmiňovaného dne roku 1773 se kolonisté vkradli na tři lodě a do bostonského přístavu naházeli přes 300 beden čaje. Jaké poučení si z této „guerillové“ akce mohou vzít lidi v byznysu dnes?
1) Reklama je důležitá
Na konci 70. let 17. století se konalo 10 podobných protestů napříč 13 koloniemi. Pouze jeden z nich ale skončil v učebnicích dějepisu. Ostatní – včetně druhého protestu v Bostonu, který se konal pouhé čtyři měsíce poté – byly z velké části zapomenuty. Klíčové je totiž rychlé rozšíření informací, které se v té době dělo prostřednictvím novin.
2) Dramatické změny na trhu mohou způsobit problémy
Objem dovozu čaje do kolonií rostl ve čtyřech letech před Bostonským pitím čaje velmi rychle. Z 55 tun v roce 1770 – což se blížilo množství vysypanému do přístavu – se zvýšil až na 370 tun. Počet obyvatel kolonií činil v roce 1770 asi 2 miliony lidí a během tohoto čtyřletého období se nijak zásadně nezměnil. Takto dramatický nárůst nabídky musel logicky způsobit razantní pokles ceny čaje.
Je proto dost pravděpodobné, že někteří protestující mimo jiné také „chránili“ své obchodní zájmy. Majitelé obchodů, obchodníci a pašeráci, kteří měli zásoby čaje na skladě, nechtěli, aby trh zaplavilo dalších více než 50 tun čaje. Jeho naházením do vod přístavu vlastně chránili své investice.
3) I relativně malé částky dělají velký dojem
Přes všechen rozruch kolem vysypaného čaje nebyly škody nijak velké. Britská Východoindická společnost vykázala ztrátu ve výši 9 659 anglických liber. Podle inflační kalkulačky Bank of England by to v dnešních penězích činilo asi 1,2 milionu liber (cca 34 milionů korun). V loňském roce přitom jen Spojené státy dovezly čaj v hodnotě až půl miliardy dolarů (přes 11 miliard korun).
4) Na načasování záleží… Ale není to všechno
Bostonské pití čaje se odehrálo v noci, kdy byl příliv obzvlášť nízký a pod loděmi jen dva metry vody. Většina čaje se tudíž nenamočila. Místo toho skončil na obrovské hromadě, většinou suchý, vedle lodí. Rebelové tak museli vyskákat z lodí a hodiny se brodit v bahně a přenášet čaj do vody.
Jelikož čaj dorazil do kolonií už koncem listopadu, mohli si vybrat pro svou akci příhodnější dobu. Přesto se revolucionáři nenechali odradit, protože tvrdá práce často překoná i to nejhorší načasování. Zákon o čaji z roku 1773 pomohl připravit půdu pro revoluční válku. A dál už to známe…
Jak je vidět, minulost obsahuje řadu poučení, a to i pro byznysmeny. Událost, která sehrála klíčovou roli při osvobozování americké kolonie od britské nadvlády, v sobě totiž nese mnohem víc než jen zkreslený obrázek mužů vysypávajících bedny s čajem do bostonského přístavu.
Autor: Petr Pláteník