Je těžké odhadnout, jaké změny můžeme letos v kancelářích očekávat a kam až budou koronavirové restrikce zasahovat. Odborníci ale nabízejí své prognózy, které se dají shrnout do 4 trendů.
Vstupujeme do třetího roku celosvětové pandemie, která přinesla do práce nebývalé změny. Navzdory nadějím mnoha zaměstnavatelů se návrat do práce v kanceláři na plný úvazek jeví jako vysoce nereálný, protože omikronová varianta znovu omezuje miliony pracovníků ve volném pohybu. Vypadá to tedy, že se předpandemické pracovní struktury pravděpodobně stanou přežitkem.
Vloni touto dobou mnoho lidí očekávalo, že rok 2021 přinese určitou stabilitu, možná dokonce hladké zavedení hybridních způsobů práce. Objevení nových variant viru ale vše zablokovalo a v příštích měsících se asi velké zlepšení nedá očekávat.
Uprostřed neustále se měnících okolností je těžké určit, kde bychom se mohli ocitnout za 12 měsíců. Ale odborníci, kteří studují pracoviště, identifikovali čtyři hlavní trendy, které již utvářejí způsob, jakým budeme letos pracovat.
1. Kratší pracovní týdny povedou k rozdělení zaměstnanců
Volání po kratších pracovních týdnech a zkrácených pracovních hodinách získává na celém světě na síle, přičemž společnosti i vlády již tuto alternativu zkoumají a připravují se na ni.
„Je nutné otřást pracovní strukturou,“ říká Abigail Marksová, profesorka na Newcastle University Business School ve Velké Británii. „Čtyřicetihodinový pracovní týden, s pracovní dobou 9–17 hodin, který se objevil během průmyslové revoluce, je dnes již přežitek, který není udržitelný. Řešením, které je neustále zmiňováno, je čtyřdenní pracovní týden, což může pro mnoho pracovníků znamenat lepší duševní zdraví a rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem.“
Marksová ale upozorňuje, že přechod na kratší pracovní týden by mohl prospět pouze některým pracovníkům. „Čtyřdenní týden může privilegovat omezenou skupinu bílých límečků, nemá žádný přínos pro mnoho málo placených a málo kvalifikovaných pracovníků, kteří nebudou mít smluvní jistotu ani finanční podporu, aby mohli pracovat jen po čtyři dny v týdnu. V letošním roce bychom tedy mohli skončit s dalším rozdělením společnosti,“ dodává.
2. Hlavní lákadlo – personalizované výhody
„Pamatujete na nedostatek pracovních sil a problémy s náborem v roce 2021?“ ptá se Alison Sullivanová, senior manažerka podnikové komunikace ve společnosti Glassdoor. „Tak budou pokračovat i letos. Je to proto, že faktory, které způsobily tento nedostatek, tu budou i nadále – pandemie, důchodci a rodiče zůstávají doma a rostoucí poptávka zákazníků, s nimiž musí podniky držet krok.“
To znamená, že zaměstnavatelé budou muset zaujmout jiný přístup k najímání pracovníků, a samozřejmě i k jejich udržení, než tomu bylo v minulosti.
„V roce 2022 uvidíme zaměstnavatele, kteří více vycházejí vstříc potřebám a přáním svých zaměstnanců, aby udrželi své zaměstnance a současně i přilákali špičkové pracovníky z jiných firem,“ říká Anthony Klotz, docent managementu na Texaské univerzitě A&M v USA. „Další důležitou personalizací by mohlo být upřednostnění individuálního duševního zdraví pracovníka.“
3. Zaměstnanci se nebudou vracet do stejných kanceláří
Když se někteří pracovníci konečně vrátí do své kanceláře, mnozí zjistí, že uspořádání a funkce kanceláře jsou zcela odlišné od dřívějška. Nicholas Bloom, profesor ekonomie na Stanfordově univerzitě v USA, říká, že společnosti letos překonfigurují prostory tak, aby vyhovovaly potřebám nové hybridní pracovní síly a zohledňovaly, jak lidé skutečně chtějí pracovat.
Říká, že slyšel „hororové příběhy“ od pracovníků, jejichž společnosti je zavolaly zpět do kanceláře a pak seděli v poloprázdných kancelářích u stejných telefonátů se Zoomem jako doma a poslouchali kolegy, kteří dělali totéž.
Jinými slovy, předpandemická kancelář nefunguje tak, jak by zaměstnanci v roce 2022 potřebovali.
„Zasedací místnosti, zvukotěsné kabiny pro videohovory a otevřené posezení ve stylu salonku jsou dnes in,“ dodává Bloom. „Navíc zaměstnanci se už nechtějí tísnit – chtějí méně přeplněné výtahy, kanceláře, koupelny. Firmy tedy přetvářejí kanceláře na sociální prostory pro kreativní zaměstnance.“
4. Pokračující cesta do neznáma
Navzdory všem našim nejlepším předpovědím stále ale nevíme, co nás skutečně čeká.
Mnoho analytiků předpovídalo velký návrat do kanceláří do léta 2021, protože vakcíny se staly dostupnějšími, ale tento cíl nevyšel. Varianty viru delta a omikron, vleklé obavy o veřejné zdraví a práce na dálku všechny tyto plány přerušily. Zoom setkání zůstala každodenním standardem pro miliony pracovníků po celém světě.
„Za poslední dva roky jsme se měli naučit jednu klíčovou věc: přestat hledat křišťálovou kouli,“ říká Kanina Blanchardová, odborná asistentka managementu na Western University v kanadském Ontariu. „Víme, že zájmy veřejného zdraví budou i nadále dominovat roku 2022, a především že nejen pracovní život bude stále chaotický a bláznivý.“
Autor: Miroslav Oupic