Tomáš Vrňák, energetický analytik společnosti Ušetřeno.cz, v rozhovoru pro pořad eMoney poodhalil budoucnost cen energií v České republice a poradil, jak se mohou spotřebitelé připravit na očekávané zdražování. „Ceny energií už se nevrátí na úroveň před energetickou krizí,“ říká.
Růst cen energií bude pokračovat i v dalších letech. Podle analytika se na dražší energie musíme připravit. „Od druhé poloviny února sledujeme, že ceny energií na burze opět rostou,“ říká Vrňák. „Zásadnější zvýšení cen se očekává ještě v druhé polovině tohoto roku.“ Podle Vrňáka je hlavním důvodem zdražení nutnost masivních investic do modernizace distribuční sítě.
Regulované poplatky výrazně vzrostou
Investice do distribučních sítí bude potřeba a bude masivní. Je možné, že její cena dosáhne i vysokých částek. „Česká distribuce na to není připravená,“ vysvětluje Vrňák. „Vznikají tam teď i přetoky energíí, což znamená, že ten, kdo vyrábí elektřinu a má přebytky, je vrací zpátky do sítě, a na to ta síť není připravená.“
K modernizaci by mělo dojít do roku 2035. Zvýšení pocítí i koncový odběratel ve své peněžence. „Bude to v řádu několika korun, možná stovek,“ říká Vrňák a upozorňuje, že tyto investice se promítnou do tzv. regulovaných poplatků. Ty určuje Energetický regulační úřad.
„U elektřiny je nárůst těchto poplatků pro rok 2023 zhruba 68 % a u plynu 38 %,“ říká. „Je to tak vysoké navýšení například kvůli znovuzavedení poplatku za obnovitelné zdroje, který se platí z každé spotřebované megawatthodiny,“ dodává analytik. Tento poplatek je momentálně ve výši 599 Kč. „Dále tam jsou poplatky za jistič a systémové služby,“ přepočítává Vrňák.
Předpokladem je dvouciferné číslo
Pro příští rok očekává Vrňák další nárůst regulovaných poplatků, i když pravděpodobně ne tak dramatický. „Troufnu si říct, že to bude dvojciferné číslo,“ odhaduje s tím, že se dotkne všech.
Vrňák radí spotřebitelům, aby se zaměřili na neregulovanou část ceny energií, kterou mohou ovlivnit. „Pokud někdo topí tepelným čerpadlem a je mimo distribuční síť – například v Praze, tak se ty náklady zvedly o 100 %,“ dodává.
Situace na burze je velmi nestabilní. Výkyvy jako v posledních letech tu podle analytika nikdy nebyly. „Průměrná domácnost ušetří změnou dodavatele zhruba 6000 Kč ročně,“ říká s tím, že toto je v současné situaci jediná možnost, jak vykompenzovat růst regulovaných poplatků.
Kromě změny dodavatele – neregulované části – doporučuje Vrňák i omezení spotřeby. „Například snížení teploty v domácnosti o jeden stupeň může přinést další úspory,“ dodává.
Budoucnost patří obnovitelným zdrojům
Vrňák očekává, že v budoucnu bude hrát důležitou roli tzv. komunitní energie. „Počítá se s tím, že například váš soused, který bude mít přebytky energie, je dá k dispozici vám, nebo naopak,“ vysvětluje. „To může do budoucna otevřít nové investiční příležitosti, záleží samozřejmě na těch dodavatelích, jak k tomu přistoupí.“
Přinese elektromobilita změny v cenách energií? „Nemyslím si, že v tuto chvíli to ovlivní situaci. Možná někdy v budoucnu za pár let to ale může být jinak,“ dodává. Česká republika je podle něho v tomto směru pomalejší než jiné země.
Emise a jaderná energie
Emisní povolenky podle Brňáka velmi zásadně ovlivňují výslednou cenu energie. „Na výrobu jedné megawatthodiny elektřiny je potřeba jedna emisní povolenka,“ vysvětluje s tím, že momentálně ubývají. „Když ta povolenka stojí 50 EUR nebo 80 EUR, to už je opravdu velký rozdíl.“ Podle Vrňáka je v plánu i uzavření uhelných a jaderných elektráren. Následně ceny povolenek rozhodně narostou.
Co se týče jaderné energie, Vrňák je opatrný v předpovědích. „Ať už to bude tak nebo tak s jadernými elektrárnami, cena energie už určitě nepůjde dolů,“ říká. „Je potřeba spíš přemýšlet teď víc nad změnami dodavatelů, aby se trh trochu rozhýbal. Přemýšlí se i nad tím, že se tu začnou stavět nové jaderné elektrárny, to je ale v rozporu s ostatními státy,“ dodává.
Výhled do budoucna je zelený a drahý
Vrňák je přesvědčený, že ceny energií už se nevrátí na úroveň před energetickou krizí. „Je potřeba počítat s tím, že ceny určitě dolů neklesnou,“ varuje. „Bude tam teď asi větší zájem o obnovitelné zdroje, na to se musíme připravit,“ dodává na závěr.
Celý rozhovor si můžete pustit jako video nebo podcast.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.