Co si představíte, když se řekne robot? Neúnavné a přesné mechanické rameno v automobilce, chodící napodobeninu člověka, kuchyňského pomocníka nebo vrnící kotouč, který vám uklízí byt? Funkce a formy jsou u robotů ovšem mnohem pestřejší. Stačí se podívat na náš drobný výběr.
Walker
Walker je dvounohý chodící robot humanoidního typu, který umí roznášet pití i pomoci s domácími pracemi, například vynést koš (tedy pokud máte výtah).
Jak je patrné z videa, Walker je jakési mobilní prodloužení smart domácnosti. Když dorazíte z práce (nebo ve tři ráno z oslavy) domů, pomocí kamery u dveří vám naskenuje obličej, a pokud jste to skutečně vy, otevře dveře. Nechodí sice moc rychle a nevyjde prudší schody, ale zato umí kreslit! Walker se počátkem roku představil na veletrhu CES a zatím není jasné, kdy bude na prodej ani kolik bude stát.
Mark 1
Proč by robot nemohl být krásný? Rick Ma z Hongkongu už v dětství snil o robotu s lidskou tváří a tento sen si za rok a něco práce a s nákladem 50 000 dolarů splnil. Tělo ženského humanoida je ze 70 % vytištěné na 3D tiskárně. Robot (či robotka?) má kapalné oči a umí několik obličejových gest, jako například překvapením zvedat obočí či mrkat. Jak sami vidíte, ještě to není úplně grácie Catherine Deneuve, ale jsme na dobré cestě.
Breadbot
Tento robot umí smísit a zpracovat těsto, zformovat bochník a pak jej upéct do křupava. Výroba jednoho chleba trvá hodinu a půl, ovšem Breadbot nepeče po jednom kuse, nýbrž zvládne vyrobit kolem deseti bochníků najednou.
Nákladní robot „Gita“ (Piaggio)
Gita vám nosí, či spíše vozí věci a tím šetří námahu a uvolňuje ruce pro důležitější činnosti. Dostane se s vámi prakticky všude a hlavně: automaticky vás následuje. Umí se ovšem pohybovat i samostatně podle navigace. Použití? Možnosti téměř nekonečné, včetně nákupních vozíků.
Spot Mini
První robot firmy Dynamics, který bude k dostání v obchodě. Je určený pro celou řadu funkcí ve výrobě, logistice i zabezpečení objektů. Umí chodit po nerovném terénu a je určený pro vnitřní i venkovní prostředí.
Lovot
Charakter tohoto japonského robota je velmi lidský, pro praktický život se ale moc nehodí – je tu proto, aby vás měl rád a vy měli rádi jeho. Pro emocionální působení je bohatě vybaven více než deseti procesory, asi dvaceti mikroovladači a padesátkou čidel. Lovot reaguje na podněty z okolí, odlišuje lidi od věcí a vyžaduje pomazlení. Učící algoritmus Lovota vede k tomu, že čím víc se s ním mazlíte a hladíte jej, tím víc vaši něžnou péči vyžaduje. Pořídit si ho můžete zhruba za 3 200 dolarů.
HRP-5P
Tento poměrně dokonalý humanoid od firmy AIST je užitečný a výkonný pomocník na stavbách i ve výrobě. Umí používat různé nástroje a manipulovat s poměrně velkými předměty, a na rozdíl od člověka se neunaví. Doufejme, že jich české Ředitelství silnic a dálnic brzo nakoupí aspoň pět set.
Autor: Petr Bílek