V době, kdy se mnoho investorů spokojí s tím, že následují dav a kupují akcie špičkových technologických firem, jako jsou Apple, Amazon nebo Microsoft, hledá podle televize CNN Cathie Woodová další velké inovátory v oblasti robotiky, fintů a průzkumu vesmíru.
To je vysoce riziková, ale na druhou stranu i vysoce výnosná úroveň investování. V loňském roce strategie Cathie Wodové vyplatila obrovské dividendy investorům do jejího vlajkového burzově obchodovaného fondu Ark Innovation (ARKK). V roce 2020 narostla téměř o 150 % a pomohla z ní udělat superstar na Wall Street.
Tento rok ovšem nebyl k Woodové zdaleka tak laskavý jako loňský. Její inovační ETF fond klesl do konce srpna o 2,5 %, a to navzdory rostoucímu trhu s technologiemi, přičemž Nasdaq v roce 2021 zatím vzrostl o více než 18 %.
Woodová nemá strach, že by její strategie při hledání nových technologických lídrů skončila špatně, a tvrdí, že tato současná situace nebude opakováním epické imploze dot-com v roce 2000.
„Nemyslím si, že jsme v bublině,“ řekla Woodová pro CNBC. „Nic takového teď nemáme. Ve skutečnosti vidíte, jak mnoho IPO nebo SPAC vzniká a zaniká. Nemůžeme tedy být od bubliny dál.“
Jakou má Cathie Woodová investiční strategii?
Woodová mluví ze své dosavadní bohaté zkušenosti. Není investorem tisíciletí ani generace Z, pro které je technologická imploze roku 2000 pouze válečným příběhem vyprávěným staršími obchodníky. Pětašedesátiletá Woodová prožila poslední velký technologický kolaps a také nechvalně proslulé Black Monday v roce 1987.
Investorka zůstává velkým fanouškem společnosti Tesla (TSLA) a jejího generálního ředitele Elona Muska. Výrobce elektrovozů je zdaleka nejlepší akcií v ETF Ark’s Innovation, což představuje více než 10 % podílů fondu. Je to také největší pozice v ETF Ark’s Autonomous Technology & Robotics (ARKQ) a Internet Next Generation Internet (ARKW).
Společnosti jako Tesla vydávají více akcií, aby získaly peníze na financování svých futuristických projektů, jako jsou autonomní vozidla. Někteří investoři si na tuto strategii dávají pozor, protože nové akcie snižují hodnotu portfolia stávajících investorů, ale Woodová si myslí, že je to jen krátkozraký argument.
„Nebojíme se ředění akcií, pokud si myslíme, že to firmy dělají ze správného důvodu,“ řekla Woodová pro CNBC. „Tesla by mohla získat dominantní podíl na trhu elektrovozů s autonomním řízením. Určitě tedy ve Spojených státech.“
„Velká investice Arku do Tesly je sázkou na to, že Musk pokračuje v inovacích nad rámec podnikání s elektrickými vozy,“ vysvětlila Woodová ve svém srpnovém rozhovoru pro Bloomberg Radio. Hovořila zde také o Muskových plánech postavit humanoidního robota.
Růst za každou cenu
Woodová uznává, že způsob růstu jejích akciových fondů za každou cenu není pro každého. Tesla letos zaostala za širším trhem. Akcie společnosti Teladoc (TDOC), společnosti, která je druhým největším holdingem v ETF Ark Innovation a byla velkým vítězem na začátku pandemie, klesly v roce 2021 o více než 25 %.
„Viděli jsme, že akcie s vyšším oceněním letos tvrdě propadly. Ale růst těchto inovativních společností bude i nadále dobře ošetřen,“ řekla Woodová během webcastu, který v březnu pořádala společnost Cboe Global Markets.
Woodová pak dodala, že si myslí, že investoři by také měli dát malé procento svých peněz do bitcoinů, což je další riskantní sázka. A zdůraznila, že rovněž musí přehlížet nevyhnutelné krátkodobé nárazy, které přicházejí s jakýmkoli aktivem. Také věří, že je důležité zachovat dlouhodobější přesvědčení a investovat pro budoucí růst.
„Mnoho společností, které se starají o krátkodobé investory, usilující o momentální zisk, investovalo více do zpětného odkupu akcií a dividend oproti inovacím. A to jim škodí,“ prohlásila Woodová.
„Cathie se na Teslu soustředí již delší dobu. Dívá se na ni nejen jako na výrobce automobilů, protože se nedá srovnávat s tradičními automobilovými společnostmi,“ říká Ren Leggi ze společnosti Ark Invest, která s Woodovou úzce spolupracuje při rozhodování o investicích.
Kritici Woodové
Rostoucí počet skeptiků si ale myslí, že Woodové fondy by se mohly nakonec zhroutit. Michael Burry, jeden ze super medvědích investorů, kteří se proslavili v „The Big Short“, si nedávno vybudoval krátkou pozici na ETF Ark Innovation. Tedy v podstatě vsadil, že výrazně klesne.
Někteří veteráni technologických akcií Woodovou přirovnávají ke kdysi populárním správcům portfolia, jako jsou Kevin Landis z Firsthand Funds, Alberto Vilar z Amerindo a Garrett Van Wagoner, který provozoval populární fond v pozdních devadesátých letech minulého století. Mnoho z těchto technologických fondů se po bublině roku 2000 zhroutilo.
Je Woodová předurčena k podobné ignoraci? Soupeři mají problém s tím, že Woodová dělá velké sázky jen na hrstku akcií. Například Ark Innovation ETF má téměř polovinu svých aktiv soustředěných ve svých 10 nejlepších pozicích. Kromě Tesly tento fond také vlastní značné podíly v Roku (ROKU), Coinbase, Zoom (ZM) a Square (SQ).
Roku je dalším příkladem vysoce rizikových akcií s vysokou odměnou, které Woodová miluje. „Náš investiční přístup je podobný Arku v tom, že se zaměřujeme na technologie. Ale jsme odlišní v tom, že se vyhýbáme koncentraci,“ řekl v březnu CNN Business Jeremie Capron, vedoucí výzkumu ROBO Global.
Prvních 10 účastí v ETOB ROBO Global Robotics and Automation Index (ROBO) představuje méně než 20 % celkových aktiv fondu a fond vlastní asi 80 akcií. Fondy Ark obvykle vlastní akcie pouze asi ve 30 až 50 společnostech.
Autor: Miroslav Oupic