Při stanovování strategie vedoucí k nižším emisím a zatěžování přírody nachází Velká Británie inspiraci pro někoho možná překvapivě v arabské zemi. A důležitou roli při tom hraje vodík.
Jak informuje server Doha News, premiér Boris Johnson doslova prohlásil, že se Británie chce stát „Klondikem pro zachycování uhlíku“ a „vodíkovým Katarem“. Všechny její kroky totiž podle něj směřují k „zelené průmyslové revoluci“.
Ve svém projevu na Global Investment Summitu v londýnském Muzeu vědy Johnson představil plány v celkové hodnotě 9,7 miliardy liber na podporu technologií obnovitelných zdrojů energie. Má tak vzniknout až 30 000 nových pracovních míst po celé zemi.
Jedná se o součást britské strategie Net Zero, jejímž cílem je do roku 2035 přejít na zelenou energii. „Chceme být vodíkovým Katarem. Katar už samozřejmě je ‚vodíkový‘, my si ale přeme jej v tom následovat,“ prohlásil Johnson.
Spolupráce s Billem Gatesem
Podstatnou roli v tomto úsilí podle Johnsona hraje soukromý sektor, vyzdvihl konkrétně úspěchy při zavádění větrné energie na trh. „Já mohu rozdělovat miliardy – samozřejmě jen se souhlasem ministra financí –, ale lidé přítomní v této místnosti rozhodují o investování bilionů,“ oslovil na přímo aktéry ze soukromého sektoru britský premiér.
Dohody, které se britská vláda snaží nyní uzavírat, mají podporovat růst v různých odvětvích včetně větrné a vodíkové energie, udržitelných domů a zachycování a ukládání uhlíku. „Zelená je dobrá. Zelená je správná. Zelená funguje. A je to cesta vpřed pro celou planetu,“ má jasno Johnson.
V průběhu summitu mimo jiné britský premiér oznámil uzavření partnerství s Billem Gatesem. Investice ve výši 400 milionů liber bude směřovat do rozvoje technologií čisté energie. Britská vláda na to vyčlenila 200 milionů liber, spoluzakladatel společnosti Microsoft pak tuto částku dorovnal.
Nedílnou součástí takovýchto řešení je podle Borise Johnsona právě vodík. „Vodík potřebný pohon poskytuje, takže sázíme na vodík, ale také na solární a vodní energii a samozřejmě na jadernou energii pro základní zatížení,“ vymezuje státní energetickou strategii britský premiér.
Autor: Petr Pláteník