Po dvou recesích a pandemii, která od základů změnila svět, se mileniálové, narození v 80. letech, konečně blíží k novému peněžnímu milníku: k letům s nejvyššími průměrnými příjmy. Nová zjištění však naznačují, že situace nemusí být stejná jako v předešlých letech. Podle The Wall Street Journal tato fáze života mileniálům neposkytne stejnou finanční jistotu, jakou zažily ostatní generace ve stejném věku.
Lidé si podle statistik průměrně nejvíce vydělávají ve věku od 35 do 54 let. A právě zde se nacházejí současní mileniálové, zástupci tzv. generace Y. Toto věkové rozmezí se však shoduje s dobou, kdy mnoho dospělých přebírá nové finanční povinnosti, kterými jsou například hypotéka, péče o děti nebo náklady na péči o seniory.
„Peníze, o které se každý rok zvýší můj plat, musím ihned vložit do něčeho nového. Do základních a nezbytných věcí v našem každodenním životě, které se neustále zdražují,“ řekla Andrea Pica, devětatřicetiletá pracovnice ve farmacii. „Rutinní věci jsou jako hypotéka,“ dodala.
Nákladná doba
„Zástupci generace mileniálů odkládají zakládání rodin a pořizování vlastního bydlení. To vše z důvodu vyššího poměru dluhů k jejich příjmům a dalších finančních závazků, které tlačí na jejich rozpočty,“ řekl Lowell R. Ricketts, datový vědec ve Federální rezervní bance v St. Louis. Podle Národní asociace realitních kanceláří byl od roku 2020 průměrný věk kupce, který si pořizuje první dům, 33 let, oproti 30 rokům před téměř jednou dekádou.
V roce 2019 Federální rezervní banka St. Louis zjistila, že průměrný poměr dluhů k příjmům starších mileniálů je o 23 procent vyšší než u předchozích generací. Recese v letech 2007–2009 navíc výrazně zasáhla majetek všech věkových skupin. V roce 2016 tak držely domácnosti mileniálů přibližně o 12 procent majetku méně než domácnosti, v jejichž čele stál v roce 1989 stejně starý člověk. „A k tomu všemu má průměrná reálná mzda stejnou kupní sílu, jakou měla před 40 lety,“ poznamenal hlavní redaktor z Pew Research Center.
Stresující doba
Velkým generačním rysem této doby je proto finanční stres. V nedávném průzkumu společnosti Deloitte, kterého se zúčastnilo téměř 15 000 mileniálů, až 41 procent z nich uvedlo, že se neustále či většinu času cítí ve stresu. Dvě třetiny dotázaných dodaly, že jejich finanční situace k těmto pocitům velkým dílem přispívá.
„Spolu s většinou mých přátel a sousedů se shodujeme na tom, že držet krok s dobou, hlavně po finanční stránce, je nyní velmi stresující a stojí velké množství přesčasů,“ vyjádřil se k situaci Tim Eng, pětatřicetiletý produktový manažer.
Autor: Lenka Hrušková