Miroslav Grusz se učil po boku Zdeňka Pohlreicha, působil několik let v Itálii a Švýcarsku a pracoval ve špičkových restauracích, například v restauraci Allegro v hotelu Four Seasons, kde se nacházel v době, kdy restaurace získala první michelinskou hvězdu v Česku a zároveň v celé střední Evropě. Je také spolumajitelem italské MG restaurace, která se nachází na mladoboleslavském letišti.
Nápad vytvořit restauraci, která stojí téměř na přistávací dráze, vznikl spojením koníčků Miroslavova bratrance, který je současně spolumajitelem restaurace. Ten měl v oblibě létání a dobré jídlo, což se následně zhmotnilo v MG restauraci, nacházející se v areálu Nisa-Air, v prostoru mezi drahami 23. a 34. Letadla se zákazníky proto mohou „zaparkovat“ přímo před okny restaurace.
„Hosté k nám mohou přijet nebo přiletět. Jediné, co tam nemáme, je voda, takže připlout se k nám bohužel nedá. Přiletět k nám můžete motorovým letadlem nebo vrtulníkem a přistát můžete přímo před restaurací. Většinou si k nám lidé zaletí na oběd nebo na večeři a poté u nás v hotelu přespí,“ říká Miroslav Grusz.
Jak moc se od sebe liší role šéfkuchaře a podnikatele?
Miroslav Grusz nasbíral zkušenosti jako šéfkuchař i jako podnikatel. Obě tyto role jsou si v mnoha rovinách podobné a pozice šéfkuchaře, který vládne pouze kuchyni, se v konečném důsledku příliš neliší od toho, když má někdo svůj vlastní podnik.
„My jsme rodinný podnik. Podnikám spolu se svým bratrancem, takže finanční zodpovědnost je na něm a na mně je ta dennodenní úloha. Takže tyto role jsou zrovna u nás rozdělené, ale zodpovědnost by měla být v každém případě stejná. I když vám podnik patří, nebo nepatří. Je to pouze o tom, jak k situaci lidé přistupují,“ vysvětluje Grusz.
Investice do jídla a pití
Investice každého člověka jsou velmi individuální záležitostí. Není však příliš překvapivé, že Miroslav Grusz „vkládá“ peníze do jídla a pití. Jednou takovou surovinou, do které Miroslav investuje, je právě lanýž. Většinou ho nakupuje po stovkách gramů a díky svým zkušenostem z Itálie má své vlastní prověřené dodavatele z Toskánska. „Lanýže objednáváme každý týden čerstvé, což je v České republice asi méně obvyklé,“ komentuje Grusz.
„Já myslím, že nejlepší investicí pro každého člověka je, když investuje sám do sebe. Za mě je to nejvíce jídlo a pití a bylo by divné, kdybych řekl něco jiného,“ dodává s úsměvem Miroslav. A pokračuje: „Myslím si, že to vás vždycky obohatí. Nejenže poznáte novou chuť nebo surovinu, ale do svého těla dostanete něco dobrého a zdravého a to tělu prospěje ze všeho nejvíce.“
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.