Do pražského sídla Energetického regulačního úřadu (ERÚ) v úterý vyrazil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Chtěl se seznámit s aktivitami úřadu v kontextu nynější energetické krize. Zajímalo ho mimo jiné to, jak úřad kontroloval jednání skupiny Bohemia Energy. Vyjádřil také nespokojenost nad dosavadním počínáním ERÚ a požádal jeho vedení o návrh, jak bude podobným krizím předcházet v budoucnu.
„Energetický regulační úřad by podle mě měl zastávat roli skutečného dohledu nad trhem s energiemi. Tedy předcházet energetickým krizím a chránit tak občany naší země. Ostatně i zákon, kterým je tento úřad zřízen, uvádí, že ERÚ má chránit zájmy spotřebitelů,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. A dodává: „Jenže jak všichni nyní zažíváme na vlastní kůži – energetická krize, a to velmi vážná energetická krize, Česko, české občany a české firmy postihla. A já jsem velmi nespokojen s dosavadním počínáním úřadu.“
Ministra zajímalo, co vedení ERÚ dělalo v době před 13. říjnem 2021, kdy přerušila dodávky energií svým přibližně 900 tisícům klientů Bohemia Energy. Už na začátku října totiž ukončila na Slovensku činnost firma Slovakia Energy, která patřila do skupiny Bohemia Energy, a ministr chtěl vědět, jak na to ERÚ zareagoval.
„Zdá se mi, že počínání ERÚ ve vztahu k trhu s energiemi nejlépe shrnuje právě to, že sám skončil u dodavatele poslední instance. Je to stejně absurdní, jako kdyby si centrální banka uložila část svých devizových rezerv v bance, která by následně skončila v nucené správě,“ říká ministr Síkela.
Ministr Síkela proto vedení úřadu požádal o jasný plán, jak podobným krizím zabránit v budoucnu. „Není možné nechat občany této země na holičkách tak, jako se to stalo za minulé vlády,“ dodává ministr.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.