Vyhrál stejně jako Roger Federer a Rafael Nadal dvacet nejprestižnějších turnajů kategorie Grand Slam. Rekordních sedm sezón drží post světové jedničky. Přesto, nebo možná právě proto, patří Novak Djokovič mezi sportovce vyvolávající silné a protichůdné emoce.
Poslední, zatím bezpochyby nejdramatičtější příběh čtyřiatřicetiletého Srba, jehož majetek se odhaduje na 220 milionů dolarů – mimochodem, Roger Federer, který vyhrál poslední grand slam v Austrálii v roce 2018, vydělal o 230 milionů dolarů více –, sleduje s velkým zájmem celý svět. Novak dorazil na základě výjimky udělené pořadateli obhajovat titul do Austrálie, měl ovšem špatné vízum, takže skončil v detenčním hotelu. Soud sice rozhodnutí zrušil, ministr pro migraci Alex Hawke ovšem po několika dnech reagoval zrušením Djokovičova víza, navíc devítinásobnému šampiónovi Australian Open, který po Hawkově zásahu opět povolal do boje právníky, hrozí tříletý zákaz vstupu do země. Doposud nevídaná kauza pochopitelně poutá pozornost světových médií, například server BBC se snažil odpovědět na otázku, čím to, že se z hocha ukrývajícího se v roce 1999 v Bělehradu před bombami shazovanými z letadel NATO stal jeden z nejvíce polarizujících sportovců současnosti.
Je těžké ho milovat
Server britského veřejnoprávního média připomíná finále Wimbledonu v roce 2019 mezi Novakem Djokovičem a Rogerem Federerem, během kterého dávali diváci na tenisové poměry mimořádně nekorektním způsobem najevo sympatie švýcarskému gentlemanovi. Epochální finále dospělo v pátém setu do stavu 12:12 (!!!), Djokovič nakonec ovládl rozhodující tie-break v poměru 7:3.
„Nemůžete přimět lidi, aby vás milovali, prostě je to tak,“ reagoval tehdy na atmosféru finále v rozhovoru pro BBC Radio 5 Live Breakfast bývalý trenér srbského tenisty a trojnásobný wimbledonský šampión Boris Becker. „Je to fajn mladý sportovec se správným přístupem a povahou, vidí jenom svět trochu jinak. Prakticky nic mu nelze vytknout. Nejspíše proto je tak úspěšný, ale chápu, že jeho vnímání okolí není akceptovatelné pro každého.“
Současná kauza pak dala vzpomenout na některé Srbovy prohřešky, zejména oblibu ve zveličování zdravotních problémů. Již v roce 2008 Andy Roddick žertoval na US Open ve smyslu, že kromě veškerých možných nemocí má Novak ještě ptačí chřipku a čelí nákazám anthraxem a SARS. Australská média pak připomínají rok starý příběh, kdy se Djokovič nechal v utkání s Američanem Taylorem po prohraném čtvrtém setu podezřele dlouho ošetřovat, aby poté zápas v pátém setu zvrátil ve svůj prospěch. Ve výčtu prohřešků pochopitelně nechybí bezprecedentní příběh z US Open 2020, kdy Djokovič trefil míčkem čárovou rozhodčí a turnaj, který měl vyhrát, pro něj skončil.
Dobrák versus sobec?
V létě 2020 se dlouhodobá světová jednička nakazila covidem-19 na exhibiční akci Adria Tour, kterou paradoxně pořádala. Pozitivní testy měli další účastníci jeho tenisové party – Grigor Dimitrov (Bulharsko), Borna Čorič (Chorvatsko) a Viktor Troicky (Srbsko). Zápasy se hrály před plnými ochozy, hráči se objímali a bouřlivě slavili v místních podnicích. Bezpříznakový Novak – nakazila se i jeho manželka Elena – přišel s prohlášením o tom, jak moc ho konec Adria Tour mrzí, nicméně akci pořádal v dobré víře s cílem vyslat do světa signál o solidaritě s těžce zkoušeným regionem, když veškerý výtěžek podniku, který skončil prvním turnajem, jde na charitu.
Média pak vytáhla i rok starý příběh o tom, kterak Djokovič oslovil ředitele Australian Craiga Tileyho s žádostí o uvolnění pravidel karantény a přesunutí do privátních domů s tenisovými kurty. Poté co žádost vyvolala vlnu nevole, tenista opět poukázal na své dobré úmysly s tím, že jeho dopis nebyl správně pochopen a rozhodně nebyl „sobecký a nevděčný“.
Nejšťastnější poražený na světě
Jak se dále uvádí ve článku BBC, Nadace Novaka Djokoviče staví v Srbsku školy a podporuje vzdělávání učitelů s cílem dát šanci na patřičné vzdělání dětem ze sociálně slabých rodin. Svou zemi miluje, Davis Cup, ve kterém pravidelně reprezentuje Srbsko, staví na úroveň turnajů kategorie Grand Slam (Australian Open, French Open, Wimbledon a US Open), ve kterých uspěl v mimořádné konkurenci především Rogera Federera a Rafaela Nadala.
Kromě toho se jedná o jedince s výrazným duchovním rozměrem, který medituje, cvičí jógu, spolu s manželkou Jelenou svého času absolvoval meditační pětitýdenní horský trek. Kupodivu ani tato duchovní průprava zcela neeliminuje jeho občasné výbuchy vzteku jako na US Open 2020, posílenou psychiku neprokázal ani ve druhé polovině loňské sezóny, kdy ztratil skvělé rozehranou olympiádu, a především finále US Open, po kterém se mohl stát nesmrtelným. Mimochodem, po jednoznačné prohře s Medveděvem prohlásil, že je „nejšťastnějším mužem na světě“, neboť pocítil sympatie publika, kterých se mu v minulosti, zejména ve srovnání s Rogerem Federerem a Rafaelem Nadalem, nedostávalo.
Konec přízně protinožců?
Zdá se ovšem, že svým rozhodnutím požádat před Australian Open o výjimku z očkování přišel Novak, ze kterého se mezitím stal Novax, o přízeň mimo vlast nejvěrnějšího publika. Srbský fenomén evidentně neodhadl nálady v zemi, jejíž obyvatelé jsou vystaveni snad až rigidním a z pohledu Evropana nesmyslným protikoronavirovým opatřením. A nic na tom nezměnila ani na první pohled logická argumentace v podobě vyjádření dvou nezávislých komisí zkoumajících anonymní vzorek. Navíc lze s pravděpodobností hraničící s jistou říci, že i kdyby právníci v souboji s ministrem Hawkem uspěli, na rozdíl od minulých let bude Novak Djokovič vystaven v případě účasti na Australian Open 2022 reakci diváků, ve srovnání se kterou byl Wimbledon 2019 oázou klidu a míru. Z idolu se prostě stane protekční spratek razící zásadu, že pravda nesmí bránit dobrému příběhu.
Autor: Petr Bošnakov