Zimní olympijské hry v Pekingu jsou za námi a nastává bilancování. Jak jednotlivé výpravy v počtu medailí dopadly? Nejvíce medailí, a i těch zlatých, získali norští sportovci. Jak ale pořadí vypadá, když se zaměříme na jiná kritéria – třeba na počet obyvatel?
Nejvíce medailí získali na právě skončených zimních olympijských hrách v Pekingu norští sportovci. Čeští reprezentanti bohužel dosáhli nejhoršího výsledku od roku 1994, kdy se zimní olympijské hry konaly v norském Lillehammeru. Naše výprava získala pouze 2 medaile.
Jak by tabulka úspěšnosti zemí vypadala, kdybychom místo pouhého hodnocení medailí zvolili za kritérium počet obyvatel konkrétní země? Náš portál FocusOn toto pořadí vypočítal, a to jak v počtu zlatých medailí, tak i v celkovém počtu. Ke zjištění počtu obyvatel jsme použili hodnoty OECD z roku 2020. A jak žebříček zemí dopadl?
Podle tohoto kritéria v počtu zlatých medailí zvítězilo opět Norsko, u kterého připadá 336 217 obyvatel na zlatou medaili. Na druhém místě se umístilo s velkým odstupem Slovinsko (1 050 063 obyvatel) a třetí příčku získalo Švýcarsko (1 233 795 obyvatel).
Česká republika si v žebříčku polepšila a skončila na 13. místě s 10 700 155 obyvateli, což je samozřejmě počet všech obyvatel, neboť naši sportovci získali pouze jednu zlatou medaili.
Podle počtu obyvatel na získané všechny medaile zvítězilo i do třetice Norsko, u kterého připadá 145 391 obyvatel na jednu medaili. Na druhém místě se umístilo opět Slovinsko (300 0181 obyvatel) a třetí příčku získalo Rakousko (495 380 obyvatel).
Česká republika si v žebříčku také polepšila, ale ne o hodně, neboť skončila na 19. místě s 5 350 078 obyvateli (polovina populace).
Autor: Miroslav Oupic