Česká inflace v lednu dosáhla 9,9 %, byla tak nejvyšší od roku 1998. Hodně lidí zajímá, jestli inflace bude dále zrychlovat, nebo se brzo dočkáme zpomalení. Vít Hradil, hlavní ekonom společnosti Cyrrus, nastínil optimistický i pesimistický scénář.
Pro zodpovězení této otázky je potřeba se podívat na to, z čeho vlastně ta zrychlená česká inflace pochází. Legendární ekonom Milton Friedman kdysi řekl, že inflace se stane, když příliš mnoho peněz honí příliš málo zboží. To je určitě pravda i tentokrát. V podstatě se to dá jednoduše shrnout jako příliš velká poptávka, kdy spotřebitelé po pandemii se snaží často dohánět zameškané nákupy, a zároveň omezená nabídka, což souvisí s výpadky v mezinárodních logistických řetězcích a v dodavatelských řetězcích. To samozřejmě bylo způsobeno odstávkami vynucenými epidemií a zároveň tím, že prostě dodavatelské řetězce nebyly nikdy dimenzovány na takovéto jednorázové dohánění například roku nebo dvou let zameškané výroby. To všechno se u nás spojilo v číslo, které jsem před chvílí zmiňoval, tzn. 9,9 %, a skutečně všechny tyto faktory v něm hrály svou roli.
Třetí, který se do toho přidal a byl neméně významný, dokonce by se dalo říct, že byl patrně nejvýznamnější, jsou rapidně zdražující ceny energií. Pokud jde o výhled na letošní rok, případně ten další, kdy můžeme čekat jakousi úlevu, je v tom hodně neznámých. Musíme si udělat nějaké scénáře podle toho, čemu věříme nebo čemu přikládáme větší pravděpodobnost. V tom úplně ideálním případě nás energie přestanou tolik trápit někdy okolo druhého čtvrtletí, tzn. s příchodem jara.
Těch důvodů pro to může být víc. V ideálním případě nám bude přát počasí, tzn. nebude chladno a jaro přijde brzo. Zároveň se uklidní geopolitické napětí mezi Ruskem Ukrajinou – nějakým věrohodným příměřím. A také můžeme alespoň trošku doufat, že se začnou pročišťovat dodavatelské řetězce. Signály o tom zatím moc nemáme. Pokud jde například o index nákupních manažerů nebo cen kontejnerové přepravy, situace je nadále napjatá. Nicméně v tom nejoptimističtějším scénáři by už kolem poloviny letošního roku skutečně k nějakému zlepšení dojít mělo.
Dalším faktorem, který by mohl pomoci, je česká koruna. Pokud se naplní předpoklad České národní banky a mnoha analytických institucí, pak by česká koruna měla setrvale posilovat, což zlevňuje zboží z dovozu, a tím stlačuje českou inflaci. A v neposlední řadě i kroky České národní banky, která nedávno výrazně zvýšila úrokové sazby, by se někdy v druhé polovině, nebo spíše v závěru letošního roku měly projevit ochlazenou poptávkou a ochlazenou ekonomickou aktivitou, což s sebou nese i snížení inflace. Pokud by tedy všechny tyto faktory dopadly takto ideálně, pak je stále možné, že by se česká inflace za celý letošní rok mohla pohybovat někde okolo osmi procent, možná i velmi mírně pod.
Musíme si nicméně přiznat, že realističtější je, že tak dobře úplně všechny tyto faktory nedopadnou. Můžeme si tedy vykreslit i ten opačný scénář, který může nastat s další eskalací konfliktu na východě Evropy. Zároveň se může stát, že dodavatelské řetězce se zdaleka tak lehce nepročistí. Některé odhady dokonce hovoří o tom, že v letošním roce ještě žádné zlepšení čekat ani nemůžeme. Zároveň nás může postihnout delší zima, která bude tlačit víc na spotřebu energií, a tím i na jejich cenu. A také se může stát, že česká koruna, která donedávna byla motivována k posilování tím, že tady docházelo ke zvyšování úrokových sazeb České národní banky, posilovat přestane. Naopak může dokonce oslabit.
To by se stalo v případě nějakého růstu globálních rizik, právě třeba z geopolitiky, konfliktu Ruska a Ukrajiny. Nebo také proto, že centrální banky mimo Českou republiku, typicky Evropská centrální banka nebo americký FED, budou také výrazně zvyšovat úrokové sazby, což sníží atraktivitu koruny a ta by následně mohla oslabit. Pokud by toto všechno nastalo, pak se obávám, že se můžeme dočkat i celoroční inflace nad úrovní 10 %. To by byly ovšem extrémní scénáře – jak optimistický, tak pesimistický. Realita pravděpodobně bude někde mezi.
V tuto chvíli to vypadá, že česká inflace za celý letošní rok se bude pohybovat někde okolo devíti procent.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.