Česká průměrná mzda za poslední čtvrtletí roku 2021 meziročně narostla o 4 %. Poprvé v historii republiky překonala 40tisícovou hranici a průměrný Čech tak nově bere 40 135 korun. Vzhledem k rychlé tuzemské inflaci ovšem reálná hodnota průměrné mzdy naopak meziročně poklesla, a to o 2 %. Situaci okomentoval Vít Hradil, hlavní ekonom Cyrrus.
Jako obvykle platí, že většina Čechů na průměrnou mzdu nedosáhne. Mediánová mzda, tedy taková, která rozděluje obyvatelstvo na dvě poloviny, se nově nachází lehce nad hranicí 34 000 korun. Z pohledu jednotlivých sektorů došlo k největšímu meziročnímu nárůstu u nemovitostí, pohostinství, stravování a ubytování. Do značné míry se ovšem jedná pouze o statistický fenomén, protože právě tyto sektory byly během pandemie koronaviru nejcitelněji zasaženy, a aktuální růst mezd je tak do značné míry pouze kompenzací předchozího poklesu.
To samé ovšem naopak platí o sektoru zdravotnictví, kde jsme nově byli svědky velkého meziročního poklesu, což ovšem vyplývá z toho, že se srovnáváme s obdobím, kdy loni docházelo k výplatám zdravotnických bonusů. Pro rok 2022 předpokládáme, že bude velkým problémem, aby růst mezd překonal inflaci.
Vzhledem k pokračujícímu nedostatku zaměstnanců na trhu práce sice předpokládáme, že nominální mzdy poměrně svižně porostou, konkrétně počítáme s číslem okolo sedmi procent, ovšem česká inflace patrně dosáhne podstatně rychlejšího tempa. V tuto chvíli předpokládáme, že inflace vystoupá na zhruba 11 %, což by za celý rok znamenalo pokles reálných mezd o zhruba čtyři procenta.
Rizikem je ovšem pokračující konflikt na Ukrajině, který hrozí inflaci dále vyostřit, a tím by i reálná mzda klesala rychleji.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.