Největší sportovní událost spojená s ruskou agresí proti Ukrajině? Nepochybně 2. března ohlášený prodej fotbalového celku Chelsea FC. Na bojkot ruských sportovců jsme si totiž v důsledku bezpočtu jejich dopingových kauz zvykli, ale vzhledem k osobě vlastníka nucený prodej aktuálně nejlepšího fotbalového klubu Evropy a světa, to tu ještě nebylo.
Respektovaný sportovní novinář BBC Dan Roan v souvislosti s ohlášeným prodejem píše o tom, že s majitelem klubu, ruským oligarchou Romanem Abramovičem, odchází jedna z nejvýraznějších, nejkontroverznějších a nejvlivnějších postav novodobé historie anglického fotbalu. Jeho příchod do Chelsea proměnil Premier League, zvýšil její kupní sílu a posílil status globální soutěže. Kromě toho vytvořil vzorec úspěšnosti, který posléze využili jak zámořští miliardáři (Manchester United), tak arabští šejkové (Manchester City, Newcastle United).
Navíc se jedná o zdroj inspirace pro lidi toužící vlastnit klub Premier League, včetně Daniela Křetínského. Roman Abramovič totiž koupil víceméně sportovně strádající Chelsea v roce 2003 za 140 milionů liber, aby za osmnáct let „Blues“ vyhráli dvakrát Ligu mistrů a Evropskou ligu, Superpohár a Mistrovství světa klubů. K tomu nutno přičíst pět vítězství v Premier League a FA Cupu, plus tři trumfy v Ligovém poháru.
Oligarcha a mírotvorce?
Stěžejní osobou příběhu je dolarový multimiliardář razící teorii, že peníze mají rády ticho, kromě ruského vlastnící izraelský a portugalský pas, který je považován za blízkou osobu diktátora Vladimira Putina. Přesto byl Roman Abramovič 28. února, nejspíše vzhledem ke svému židovskému původu, požádán ukrajinskou stranou o pomoc při vyjednávání příměří. Stalo se tak tři dny poté, co labouristický poslanec Chris Bryant přišel s návrhem, aby britská vláda v důsledku podezření z korupce zbavila Abramoviče majetku. Oligarchovi pak přitížilo, že dle názorů politiků a převážné části veřejnosti neodsoudil patřičně razantně ruskou invazi na Ukrajinu.
Hráčům své odhodlání prodat klub sdělil před zápasem pátého kola FA Cupu, ve kterém se Chelsea protrápila v souboji s druholigovým týmem Luton Town k vítězství 3:2. „Nikdy nešlo o byznys, ale o čistou lásku ke klubu a sportu,“ uvedl poté. Hráči byli šokováni, stejně tak fanoušci, kteří svůj kladný vztah k oligarchovi projevili velmi nevkusně v rámci sobotního utkání v Burnley.
Není kam spěchat
Je ovšem otázka, zdali se nejednalo o loučení předčasné? Roman Abramovič totiž stanovil cenu tři miliardy liber, což je něco přes čtyři miliardy dolarů, tedy v přepočtu 93 115 640 430 korun. K tomu dodal, že nebude požadovat zpět bezúročnou půjčku 1,5 miliardy liber (cca 46 miliard korun), kterou klubu poskytl. Zatímco švýcarský miliardář Hansjörg Wyss shání investory, zájem bojovníka UFC Connora McGregora nebere nikdo vážně. Jedna věc je totiž vybudovat a prodat výhodně vlastní značku whisky, druhá koupit a provozovat světový klub rovnající se továrně.
Rusko-izraelský oligarcha evidentně s prodejem nespěchá, navíc má v rukách velký trumf. Pravda, částka tři miliardy liber je desetkrát vyšší než ta, za kterou si Saúdská Arábie pořídila Newcastle United, bývalý gubernátor poloostrova Čukotka však informoval o tom, že celý obnos půjde na pomoc obětem válečného konfliktu na Ukrajině, proto nemíní prodávat pod cenou a s prodejem spěchat.
USA versus Střední východ
Zatím nemá cenu dedukovat, anglický finanční specialista na fotbalové kluby Kieran Maguire zveřejnil na BBC svůj pohled na možný vývoj gigantické transakce:
- Pro prodej klubu hovoří skutečnost, že během posledních dvanácti měsíců vyhrál všechny dostupné evropské a světové trofeje. Kromě toho je Londýn skvělá fotbalová adresa.
- Potenciální majitelé ovšem musí vzít v potaz, že k dosaženým úspěchům vedly nákupy, žádný jiný klub neinvestoval do hráčů a manažerů (trenérů) 1,5 miliardy liber. Na rozdíl od londýnské konkurence – Arsenal, Tottenham –, která si pořídila nové stadióny a patřičnou infrastrukturu, je svatostánek Stamford Bridge víceméně na pokraji zbourání. Pro ilustraci, nový Tottenham Hotspur Stadium vyšel majitele „Kohoutů“ na miliardu liber.
- Kromě toho prodej přišel na řadu v nesprávný čas. Například ceny akcií Manchesteru United se obchodují výrazně pod svou kotací z roku 2012. Zdá se, že trh fotbal zrovna nemiluje.
Na základě výše uvedeného si mohou podle Keirana Maguireho pořídit Chelsea FC pouze dva finanční subjekty:
- Soukromá investiční společnost z USA spekulující s růstem akcií klubů Premier League, které jsou v současné době podhodnoceny.
- Petrodolary financovaný investiční fond ze Středního východu (SAE, Saúdská Arábie, Katar), což je model, který funguje v klubech Manchester City či Paris Saint-Germain. Nutno však říci, že přes obří investice žádný ze zmiňovaných klubů nedosáhl na evropskou či světovou trofej.
Autor: Petr Bošnakov