Inflace v České republice se dostala na dvoucifernou úroveň, takže ji oficiálně můžeme označovat za pádivou. To vede k výraznému snížení kupní síly úspor a inflace se stává součástí kalkulací při uzavírání smluv. Vysoká inflace bude v naší zemi i příští rok, říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Z meziročního pohledu dosáhla míra inflace v únoru na úroveň 11,1 procenta, což bylo o 1,2 procentního bodu více než v lednu. Kvůli válce na Ukrajině lze očekávat, že naši ekonomiku zasáhnou další silné inflační tlaky. Skokový růst cen komodit je již nyní patrný u čerpacích stanic a do budoucna může vést ke krachu dodavatelů energií. Uprchlická vlna směřující do naší země zas pravděpodobně zvýší ceny bydlení.
Díky intervencím České národní banky by již nemělo docházet k výraznému oslabování kurzu koruny vůči euru. To bude bránit dalšímu růstu dovážené inflace z eurozóny. Koruna však může nadále oslabovat vůči dolaru, který v průběhu února výrazně posílil proti euru. To může prodražovat dovoz ropy a dalších produktů.
V únoru došlo k meziročnímu růstu cen elektřiny o 22,6 procenta, zemního plynu o 28,3 procenta, tuhých paliv o 17,9 procenta, tepla a teplé vody o 12,4 procenta. Vlna zdražování zasáhla i obchody s potravinami. Například ceny pekárenských výrobků vzrostly o 11,3 procenta, mléka o 18,1 procenta, másla o 30,0 procenta, brambor o 14,7 procenta a cukru o 24,2 procenta. Lidé si připlatí i za dopravu. Ceny pohonných hmot a olejů se zvýšily o 31,0 procenta.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.