Složitá doba, ve které se svět i Česká republika nachází, může přinášet i zajímavá investiční zhodnocení. Vyplatit by se mohly společnosti jako Walt Disney, Booking, Louis Vuitton Moët Hennessy nebo Microsoft.
Cestovní ruch
V letošním roce doporučují odborníci zaměřit pozornost na odvětví cestovního ruchu. To v uplynulých letech kvůli pandemii covidu-19 výrazně trpělo. „Sektor cestovního ruchu bude z návratu k normálu profitovat. Přestože počty turistů vykázaly v posledních měsících loňského roku významné zvýšení, stále se nachází hluboce pod předpandemickými úrovněmi,“ uvádí Anna Píchová, vedoucí analytického oddělení Cyrrus.
A na které firmy z tohoto segmentu tedy vsadit? „V tomto odvětví vnímáme jako atraktivní zejména dvě společnosti. První představuje provozovatel zábavních parků Walt Disney. Zde lze pro letošek očekávat značný nárůst čistého zisku. Zároveň je firma aktivní v oblasti streamingu, kde generuje výrazné přírůstky nových uživatelů,“ vysvětluje Tomáš Pfeiler, portfolio manažer společnosti Cyrrus.
Další zajímavou příležitost vidí v akciích společnosti Booking. „Tato firma je z pohledu valuace výrazně atraktivnější než například konkurenční AirBnb,“ dodává Pfeiler.
Spotřebitelské služby
Společnost Cyrrus rovněž vnímá jako perspektivní odvětví spotřebního zboží a služeb. „Návrat k předcovidovému normálu povede k oživení kontaktních sektorů ekonomiky, kam patří například restaurace,“ uvádí Tomáš Pfeiler. „Zajímavou příležitost vidíme v akciích lídra luxusního segmentu, společnosti Louis Vuitton Moët Hennessy. Tato firma vygenerovala v závěrečném kvartálu loňského roku tržby o pět procentních bodů nad očekáváním,“ říká Pfeiler.
Technologie
Prim mezi investory budou stabilní společnosti s jasně definovanou konkurenční výhodou, které dlouhodobě vykazují zisk a které těží z trendu digitalizace. „Zajímavou příležitost stále vidíme mezi velkými technologickými firmami, zvláště pak u společností Microsoft a Alphabet,“ říká Píchová. Zapomenout by podle ní investoři neměli ani na firmy vyrábějící čipy, jako jsou Marvell Technology, AMD, NVidia a další.
Krypto: rok zúčtování
Loňský rok se u kryptoměn nesl ve znamení euforie. Na podzim se cena bitcoinu, nejznámější digitální mince, vyšplhala téměř k 70 000 amerických dolarů. Z těchto maxim však bitcoin rychle sestoupil, zejména kvůli obratu v měnové politice centrálních bank.
„Přestože zastánci krypta tuto skutečnost neradi slyší, byla to právě extrémně uvolněná politika centrálních bank, která vedla k mohutnému investorskému zájmu o tuto třídu aktiv. Když centrální banky začínají s utahováním měnových podmínek, nečeká kryptoměny dobrý rok,“ říká Vít Hradil. A dodává: „Příležitosti v kryptosvětě existují. Nicméně jejich identifikaci zvládnou pouze velmi sofistikovaní investoři, kteří dokážou dané kryptoměně či tokenu porozumět i z technického IT hlediska. Pro drtivou většinu retailových investorů představuje investování do krypta čirý gambling. A ten v dlouhodobém horizontu, jak všichni víme, zřídkakdy končí dobře.“
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.