Mimo realitu je nyní investovat do ruských státních dluhopisů a akcií státem podporovaných energetických gigantů a zároveň tvrdit, že dochází k dodržování ekologických nebo sociálních pravidel.
Podle údajů agentury Bloomberg měly fondy ESG (tedy fondy investující podle principů udržitelnosti a ekologie) před Putinovým útokem na Ukrajinu 24. února v Rusku investováno nejméně 8,3 miliardy dolarů (přes 190 miliard korun). Nyní není přesná hodnota těchto podílů známa, protože trh v Moskvě zůstává uzavřen a kvůli sankcím se s ruskými cennými papíry prakticky nedá obchodovat. A pro informaci, je to jen nepatrný zlomek z odhadovaných 2,7 bilionu dolarů (zhruba 62 bilionů korun) investovaných do udržitelných fondů.
Nicméně, průkopníci odvětví ESG považují problém investic do Ruska – a jakýkoli pokus Wall Streetu najít řešení – za symbol širší pravdy: hnutí, které zažívá rozmach na základě představy, že „investiční cíle a osobní hodnoty se vzájemně nevylučují“, může být nakonec iluzorní.
Na formulaci „se vzájemně nevylučují“ neustále upozorňují přední správci fondů ve svých marketingových materiálech. Ale pro ty ESG fondy, které mají peníze stále v Rusku, se význam této fráze zcela náhle stal kriticky reálným. Půjdou od toho?
Situace na Ukrajině je pro rozvoj ESG zásadní
„Ukrajina je jednou z nejdůležitějších otázek ESG, s jakou jsme se kdy setkali,“ řekl Philippe Zaouati, výkonný ředitel Mirova, jednotky pro udržitelné investování v hodnotě 30 miliard dolarů (bezmála 700 miliard korun), která je součástí společnosti Natixis Investment Managers. „Je to zásadní otázka pro energetiku a lidská práva, a to otázka, zda ještě chceme žít v demokracii, nebo už ne,“ dodal Zaouati.
Popularita ESG roste a i díky ní se hodnota indexu S&P 500 za posledních pět let více než zdvojnásobila. Je těžké si představit, jak by se ESG dařilo bez rostoucího jmění mnoha investorů v posledních letech. Nyní, když trhy klesají a geopolitická a ekonomická budoucnost je rozhodně nejistá, uvidíme, jak moc jsou investoři tomuto sektoru skutečně oddáni.
Paul Clements-Hunt, který vedl skupinu, jež v polovině roku 2000 vymyslela termín ESG, prohlásil, že je jasné, že „investoři do ESG selhali“. Řekl, že „ESG se používá neefektivně“ a (jak vám řekne každý, kdo zná termín greenwashing) „posedlost snadným vyděláváním peněz převažuje nad vším ostatním“.
Clements-Hunt má na mysli obrovský nárůst udržitelných fondů, včetně údajných nabídek ESG, kde se spravovaná aktiva od roku 2014 téměř ztrojnásobila na přibližně 40 bilionů dolarů (skoro 920 bilionů korun).
Příliv investic do ESG znatelně klesá
Je sice teprve začátek roku 2022, ale podle údajů agentury Bloomberg se příliv do burzovně obchodovaných fondů zaměřených na ESG značně snížil, a to na 11,8 miliardy dolarů (přes 270 miliard korun) z 37 miliard dolarů (zhruba 850 miliard korun) ve stejném období roku 2021.
Není pochyb o tom, že tento pokles souvisí s širším propadem trhu. Index S&P 500 se od začátku roku propadl o 12,5 procenta. Podle společnosti Yardeni Research, která minulý měsíc stanovila cílovou hodnotu 4 800, může americký akciový index do konce roku 2022 klesnout na 4 000, což je oproti současné úrovni pokles o přibližně 8 procent.
Vladimir Putin zahájil svůj poslední útok na Ukrajinu téměř před třemi týdny. Od té doby se situace na trzích jen zhoršila. A přestože by bylo přitažené za vlasy přičítat další pokles nákupů fondů ESG držbě ruských akcií a dluhopisů v tomto odvětví, nesmazává to větší otázku, kterou tyto investice vyvolávají: Jak lze dodržovat zásady ESG a zároveň investovat do země, která vede globálně odsouzeníhodnou válku?
„Poučením pro investory do ESG je jednat dříve, než vypukne válka, a nebát se odsoudit a odprodat společnosti ze zemí, které sériově porušují lidská práva,“ řekl Kiran Aziz, vedoucí oddělení odpovědného investování v největším norském penzijním fondu KLP.
Zatímco konsternace ohledně ESG a Ruska pokračuje, debata se nyní rozšířila na zbraně a na to, zda je pro ně ve fondech ESG místo. Jsou tací, kteří říkají, že pokud akcie zbrojních podniků splňují kritéria pro to, co je správnou investicí ESG, pak je na místě se ptát, zda není na čase ESG úplně zrušit.
Autor: Jiří Böhm