V České republice stoupl v roce 2021 oproti předchozímu roku více než pětinásobně počet padělaných bankovek, a to na bezmála sedm tisíc zadržených kusů. Největší podíl tvoří bankovky eur, ty české jsou hned na druhém místě. Podle České národní banky ale padělky nejsou zdařilé a českou měnu je složité zfalšovat.
Vloni bylo na našem území podle informací České národní banky (ČNB) zadrženo 6 836 kusů padělaných bankovek, zatímco v předešlém roce jich bylo „pouze“ 1 389. Počet padělků českých bankovek však nezažil tak razantní nárůst jako u padělaných bankovek eur. Za zvýšení jejich množství může zejména policejní akce, při níž bylo najednou zadrženo až 4 781 kusů padělaných bankovek v hodnotě 100 a 500 eur.
Padělaných českých bankovek bylo rok předtím zachyceno 988 kusů, v roce 2021 se jejich počet vyhoupl na 1 350 kusů. Toto číslo je však zanedbatelné v kontextu stále narůstajícího objemu oběživa, který ke konci roku 2021 činil 731 miliard korun. Nedochází tak k žádné výrazné změně. „Ačkoliv po mnoha letech pozorujeme určitý meziroční nárůst tuzemských padělků, nejedná se o nic dramatického. Jak vzhledem k celkovému počtu bankovek a mincí v oběhu, tak zejména k jejich hodnotě lze říci, že je to stále zanedbatelné číslo,“ uvedl Oldřich Dědek, člen bankovní rady ČNB, dohlížející na peněžní sekci.
Většina padělků se nepovedla
Nejvíce padělků měla v roce 2021 opět dvoutisícikoruna. Nejméně se naopak padělají mince, jejichž počet byl, stejně jako rok předtím, nulový. Lidé k tištění padělků začali hojně využívat inkoustové tiskárny, kdy se jednalo téměř o jejich dvojnásobné použití v porovnání s předchozím rokem. Zato padělků zhotovených na barevných tonerových kopírkách bylo odhaleno pouze 27 kusů, což je o 339 méně než v roce 2020.
I přes velké množství zadržených padělků je podle České národní banky obtížné české bankovky falšovat. Klíčem k úspěchu je jejich kontrola, která v mnoha případech není nic složitého. Na pětistupňové škále bezpečnosti, která odpovídá známkování ve škole, byly totiž zadržené bankovky nejčastěji hodnoceny čtvrtým stupněm nebezpečnosti, tedy jako „méně zdařilé“. Některé z nich dokonce stupněm pátým – neumělé padělky.
„Opět se tak potvrzuje, že je česká měna dobře zabezpečená proti pokusům o padělání. Přesto bychom při přijímání bankovek a mincí i nadále neměli zapomínat na jejich kontrolu,“ dodává Dědek.
Jak bankovky správně kontrolovat?
S meziročním nárůstem oběživa roste i počet padělků, čehož je letošní rok jasným příkladem. Kontrola bankovek je proto každým rokem jednodušší. Nabízí se několik možností, jak pravost bankovek, které se k nám dostaly, zkontrolovat. ČNB například nabízí mobilní aplikaci České peníze nebo informační letáky.
Základem však je ohlídat si několik vlastností, které každá česká bankovka má. Patří k nim velká pevnost a pružnost, charakteristický omak a na rozdíl od běžných kancelářských papírů pravé bankovky nesvítí pod UV lampou. Tisk, který se ke zhotovení bankovek používá, je plastický (tzv. hlubotisk), lze ho proto nahmatat. Důležitá je také kontrola ochranných prvků, jako je například vodoznak, ochranný proužek a ochranná vlákna.
Padělané peníze tak padělateli ve většině případů koupí místo dovolené pobyt ve věznici. Za tento trestný čin totiž hrozí až osm let vězení, v případě organizované skupiny či značného rozsahu trestné činnosti je však trest až desetiletý.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.