Česká národní banka (ČNB) od 1. dubna zvýšila úrokové sazby o půl procenta na 5 procent. Vyšší úrokové sazby mají zkrotit inflaci či podpořit kurz koruny. Bohužel také zdražují úvěry firem. A lidem bydlení.
Podle odborníků není toto zvýšení sazeb poslední. „Sázky trhu na další výrazné zvýšení se ale podle mého názoru nenaplní. ČNB je ochotna částečně odhlídnout od přímých dopadů cenových šoků války na Ukrajině a tlumit až ty druhotné dopady. Proto sazby, pokud porostou, porostou již pomaleji a nepřekonají hranici šesti procent,“ tvrdí Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank
Nejlevnější banky ihned zdražily
Vzápětí po oznámení ČNB na sebe první reakce nenechala dlouho čekat. Doposud jedna z nejlevnějších bank dle úrokové sazby, Hypoteční banka, už rozeslala email, že zvedá úrokové sazby už od pondělí 4.dubna téměř o jedno procento a pokud si člověk půjčuje 80 procent, sazby jsou nastaveny takto:
5 let fixace za 5,49 %
7 let fixace za 5,49 %
10 let fixace za 5,49 %
15 let fixace za 5,79 %
„Jak budou reagovat ostatní banky je otázka, ale vzhledem k tomu, že Hypoteční banka, respektive ČSOB, jsou spolu s Českou spořitelnou a Komerční bankou největšími hráči na trhu, odhaduji, že se opět brzy srovnají a uvidíme, zda menší banky budou chtít utrhnout část podílu na trhu a nezvednou sazby tak brutálně,“ myslí si Tomáš Rusňák, hypoteční specialista.
Konec snu mnoha Čechů o vlastním bydlení
Hypoteční trh nebyl za posledních 10 let tak dynamický a nevypočitatelný jako teď a bohužel pro řadu lidí znamenají vysoké sazby společně s přísnějšími úvěrovými limity konec snu o vlastním bydlení. „Pro lidi, které čeká v nejbližším období konec fixace a ještě si nezafixovali nové podmínky, to může znamenat také potenciální problém se splácením, který může skončit v lepším případě prodejem nemovitosti, v tom horším exekucí,“ dodává Rusňák.
Vyšší úrokové sazby budou mít samozřejmě dopad opět na ty, kteří uvažují o nové hypotéce nebo se jim blíží refinancování. Lze očekávat, že v nejbližších týdnech většina bank bude mít sazby od 5 procent výše, pokud je již nemají nyní.
A jak se současné zvýšení sazeb projeví na konkrétním příkladě? „Navýšení úrokové sazby o půl procenta u čtyřmilionové hypotéky na 30 let znamená o zhruba 1 200 korun více na úrocích měsíčně. Pokud nenastanou nějaké nové okolnosti zhoršující celou situaci, tak by se úroková sazba mohla letos zastavit u některých fixací u 6 procent. Začne zde nastupovat konkurenční boj o lidi, kterým v letech 2017 až 2018 při sazbách kolem dvou procent někteří odborníci doporučili fix pět let,“ tvrdí hypoteční specialista Lukáš Kučera.
Podle něj budou tito lidé více aktivněji hledat variantu jak snížit splátku. Pokud si před pěti roky brali tři miliony na 30 let, splátka byla kolem 11 tisíc korun, nyní jim bude zbývat doplatit kolem 2,62 milionu a splátka bude už skoro 15 tisíc korun.
Autor: Jiří Böhm