Titulek sice lehce přehání, leč jedná se o první opravdovou trhlinu ve sjednocené frontě sportovců vyjadřujících pochopení ruské „speciální operaci“ na Ukrajině, případně, jako je tomu například u tenistů či hvězdného Alexe Ovečkina, komentujících aktuální dění hodně zdrženlivě.
Olympijský vítěz z brazilského Ria (2016) a čtyřnásobný mistr světa v moderním pětiboji Alexander Lesun (1988) se narodil v Bělorusku. Tedy v zemi, jejíž vůdce a Putinův spojenec Lukašenko se sice prezentuje, stejně jako jeho ruský vzor, coby velký fanoušek hokeje, jinak se ovšem, na rozdíl od Ruska, v Bělorusku peněz sportu nedostává. Moderní pětiboj víceméně živořil, a tak se Alexander rozhodl v roce 2009 reprezentovat Ruskou federaci. „Rusko bylo vždycky blízké mému srdci, byl jsem hrdý na to, že mohu závodit pod ruskou vlajkou. Nemluvím ale o politice nebo armádě, ale o lidech, přírodě,“ cituje BBC Sport.
Šok bez plánu B
22. února 2022 ovšem držitel 14 cenných kovů z mistrovství světa a olympijský vítěz šokoval oznámením, že už nikdy nehodlá závodit za Rusko. „Skončil jsem a za dva dny začaly události na Ukrajině. Co jsem cítil? Můžu v tomto rozhovoru sprostě nadávat? Říct, že jsem byl šokovaný, znamená neříct vlastně nic. Najednou jsem věděl, že svět nebude nikdy takový, jako byl dříve,“ uvedl hvězdný moderní pětibojař s tím, že nikdy neměl plán B a s nikým se dopředu nedohodl na odjezdu z Ruska.
Jak uvedla autorka interview pro BBC Sport Alexandra Vladimirova, zvažoval Alexander Lesun, který na protest proti dění na Ukrajině skončil s ruskou reprezentací, během rozhovoru každou větu. Doba je totiž extrémně zlá, během protiválečných protestů byly zadrženy tisíce lidí. „Původním trestem za účast na protiválečné demonstraci bylo 15 dnů vězení. Dnes se jedná o tři roky, v některých případech může člověk dostat až 15 let,“ konstatuje Lesun. Vzápětí dodává, že hodně ruských sportovců sice odsuzuje agresi, všichni si ovšem zároveň velmi dobře uvědomují, že vyjádření vlastního názoru by se obrátilo nejen proti nim, cílem odvetné reakce ze strany režimu by se s velkou pravděpodobností stali také rodinní příslušníci.
Vymyté mozky
Olympijský vítěz ovšem zároveň poukazuje na to, že řada ruských sportovců prochází speciálními tréninkovými středisky postavenými na principu „Neptat se a pracovat“. Zároveň jsou nejúspěšnější trenéři známí metodami na hraně otrokářství, stačí vzpomenout na trenérku krasobruslařek Eteri Tutberidzeovou. V ruských sportovcích se od dětství pěstuje hluboká závislost na kolektivu a vedení, jsou zbaveni možnosti klást otázky a vyžadovat odpovědi. Výuka cizích jazyků, zejména angličtiny, není v jejich případě žádoucí, sportovní hvězdy žijí v informačním vakuu.
Po vyřazení ruských sportovců – s výjimkou sáňkařů, kteří uspěli u arbitráže vlastní federace FIL, fotbalistů, tenistů a hokejistů NHL – přišel Kreml s tvrzením, že politika a sport by od sebe měly být odděleny. Ostatně i trojnásobný olympijský vítěz v běhu na lyžích z posledních her v Pekingu Alexander Bolšunov hovořil o tom, že sport musí být v první řadě o míru. Za týden se ovšem účastnil spolu s dalšími šampióny grandiózní frašky na stadiónu Lužniki, pořádané u příležitosti výročí anexe Krymu. O míru pro Ukrajinu nepadlo ani slovo.
Akce s – vzhledem k okolnostem víceméně šíleným – názvem Za svět bez nacismu! Pro Rusko! Pro prezidenta světu ukázala, jak umně dokáže nakládat ruská propaganda se sportem. Na druhou stranu, elitní sportovci neřeší auta, peníze, bydlení. Většina účastníků kýčovité monstrakce patří mezi štědře placené zaměstnance státu. Ostatně, podle serveru POPULAR BIO dosahuje majetek třiadvacetiletého Bolšunova hodnoty až 5 milionů dolarů, vzhledem k nevalným odměnám na závodech je proto zřejmé, že stát se o svého šampióna stará.
Diplomat Vic
Victor Ivan „Vic“ Wild je ruský snowboardista amerického původu, který jako vůbec první vládce prkna získal na jedné olympiádě, a to v Soči 2014, dvě zlaté medaile. Po hrách byl Vladimirem Putinem oceněn Řádem za zásluhy o vlast, o to více překvapila jeho neúčast na na stadiónu Lužniki, na kterém se mimo jiné hrálo finále mistrovství světa 2018 ve fotbale. Následovalo setkání s ministrem sportu Olegem Matycinem a olympijským vítězem, mistrem světa a vítězem Stanley Cupu Vjačeslavem Fetisovem. Toho času poslanec Státní dumy za Putinovu stranu Jednotné Rusko se od března nachází na sankčním seznamu USA. „Fetisov mi řekl, abych si uvědomil, že už nejsem vysmátý kluk ze Soči, ale vzor pro ostatní,“ vzpomíná Wild, kontrolující majetek v hodnotě až 10 milionů dolarů. Přestože do té doby tvrdil, že není „ovce, která se nechá vést“, ruská média jsou směšná a vláda se bojí opozice, k válce na Ukrajině se vyjadřuje velmi diplomaticky.
Rebel bez následovníků?
Alexander Lesun svým rozhodnutím ukončil kariéru. Zatím se nestal terčem odvetných opatření, cítí se ovšem izolovaný, bezmocný a nevěří, že najde následovníky. „Sportovci v Rusku jsou nástrojem propagandy. Nikdo z nich nepřemýšlí o tom, jaký dopad mají jejich činy na zbytek národa. Neuvědomují si, že se nepřímo podílí na smrti nevinných lidí. Každý se může rozhodnout, jakou cestou se vydá, ale zároveň se s tím musí naučit žít,“ dodal první hvězdný sportovec, který se vzepřel Putinovi, v rozhovoru pro BBC Sport.
Autor: Petr Bošnakov