Další anglické finále Ligy mistrů, v posledních čtyřech letech v pořadí již třetí, letos nebude. Manchesteru City se totiž na počátku května „podařilo“ v zápase s Realem Madrid takřka nemožné, když ještě v devadesáté minutě vedli svěřenci Pepa Guardioly na Santiago Bernabeu 1:0, k postupu přitom stačila remíza. Královský klub ovšem během šestiminutového nastavení dal dvě branky, dílo anglické zkázy dokonal penaltou Karim Benzema.
Ve finále Champions League se tak 28. května v Paříži představí FC Liverpool a Real Madrid, dojde na opakování finále z ročníku 2017/ 2018, ve kterém španělský velkoklub vyhrál díky brzkému zranění Mohameda Salaha a především neskutečným chybám brankáře Kariuse 3:1. A trenér Citizens Pep Guardiola se tak opět nedočká po angažmá v Bayernu Mnichov a Manchesteru City čtvrtého triumfu, na evropský fotbalový Olymp vystoupal jednou jako hráč a dvakrát z pozice trenéra jen v barvách FC Barcelona, naposled se radoval v sezóně 2010/2011, Barcelona tehdy ve Wembley porazila 3:1 Manchester United.
Doma je doma
Ačkoli si to ovšem movití majitelé Manchesteru City, převážně z Abú Dhabí, odmítají po madridském debaklu připustit, i v tomto případě může platit, že každé zlo bývá občas k něčemu dobré. Méně slavný tým z Manchesteru se totiž bude moci zcela soustředit na závěr Premier League, když tři kola před koncem vede o tři body právě před finalistou a v posledních třech sezónách jediným vážným soupeřem FC Liverpool. Premier League, jinak bezkonkurenčně nejbohatší soutěž světa, totiž představuje zejména pro fanoušky větší lákadlo, než je tomu v případě Ligy mistrů. Například v sezóně 2018/2019 slavil tým z města Beatles po vítězství nad domácím rivalem Tottenhamem Hotspurs 2:0 v Istanbulu triumf v Champions League, fanoušci ovšem dali jasně najevo, že mnohem více by je potěšil zisk prvního domácího titulu po devětadvaceti letech. Shodou okolností vyhrál Premier League o bod Manchester City, letos by se situace mohla opakovat a Citizens to mají ve vlastních rukou.
Žádná katastrofa
Liverpool v tom ovšem nebyl sám, rok předtím zpovídal Gary Neville, jeden z klíčových obránců nejslavnější éry Manchesteru United, ve svém pořadu Monday Night Football právě Pepa Guardiolu, rovněž preferujícího Premier League před Ligou mistrů. Na otázku, zda vzhledem k astronomickým částkám investovaným do kádru nehodlá v brzké době vyhrát i Champions League, se Garymu dostalo odpovědi, že Barcelona čekala na první vítězství v soutěži evropských šampiónů do roku 1992. A sir Alex Fergusson, který převzal tým z Old Trafford v roce 1986, se triumfu v Champions League dočkal až po třinácti letech. Jak Pep Guardiola dodal, pokud Citizens nevyhrají v dalších pěti sezónách, což se jeví být z dnešního pohledu docela reálné, nebude se jednat o katastrofu. Uvidíme, co na to majitelé.
Řeč čísel
I ve fotbale jde o peníze v první řadě, a přestože se to zdá být na české poměry neuvěřitelné, Premier League upřednostňují v případě možnosti výběru před Ligou mistrů také pokladníci nejlepších anglických klubů. Podle webu Interesting Football inkasoval na konci loňské sezóny po odehrání 38 zápasů mistrovský Manchester City částku 153,9 milionu liber. Následovali další účastníci Ligy mistrů – Manchester United (153,5 milionu), FC Liverpool (150,9 milionu) a Chelsea (148,3 milionu). Pro zajímavost, beznadějně poslední Sheffield United dostal příspěvek v hodnotě 91 milionů liber, což je cca 60 % částky určené pro vítěze. V přepočtu se jedná o 2,62 miliardy korun, což se rovná rozpočtu, kterým disponují tři nejlepší české kluby Slavia, Sparta a Plzeň dohromady.
Na začátku aktuálního ročníku Champions League bylo známo, že dvaatřicet klubů se podělí o 2,02 miliardy eur. Za postup do elitní společnosti inkasoval každý klub 15,64 milionu eur. Prémie za každé vítězství ve skupině je 2,8 milionu eur, remíza obohatila týmový rozpočet o 930 000 eur. Šestnáct klubů, které nepřežily skupinovou fázi, dostalo jako odchodné 9,6 milionu eur. Postup do čtvrtfinále se rovnal 10,6 milionu eur, semifinále 12,5 milionu eur, finále 15,5 milionu eur. Vítěz bere bonus 5 milionů eur, celkem může vydělat 85 milionů eur, což se rovná částce cca 73 milionů liber. Není to špatné, ale poslední tým Premier League Sheffield United bral loni o 18 milionů liber více.
Anglie není Česko
Pro kluby Premier League je tak Liga mistrů UEFA o slušném přilepšení, nikoli však, například na rozdíl od Česka, takřka stěžejním zdrojem příjmů. Ostatně, proto Slavia poté, co loni v létě opět nepřekročila práh milionářské soutěže, byla nucena stabilizovat klubový rozpočet prodejem dvojice Zima–Sima do Turína, respektive Brightonu, když za oba inkasovala dohromady 400 milionů korun. Přitom pouhý postup do základní skupiny LM klubu z Edenu garantoval bez bodového zisku částku 25,24 milionu eur, což se v přepočtu rovná cca 631 milionům korun.
A tak kluby Premier League svou účast v Lize mistrů až tak moc neřeší a někdy se dokonce stane, že jejich zástupci, kteří se kvalifikují automaticky na základě klubového koeficientu, nepřežijí ani skupinovou fázi. Například Manchester United nepostoupil v sezóně 2005/2006 a FC Chelsea se to dokonce „povedlo“ poprvé jako obhájci trofeje v sezóně 2012/2013, chuť si alespoň částečně spravila vítězstvím v Evropské lize.
Autor: Petr Bošnakov