Sparta Praha po další neúspěšné sezóně shání opět trenéra a sportovní ředitel Tomáš Rosický, který nakonec ustál pohovor s majitelem Danielem Křetínským ohledně svého dalšího působení ve Spartě, to nemá jednoduché. Jak uvádí znalci poměrů na Letné, stávající lodivod totiž bude muset při hledání nového trenéra vyhovět rovněž představám letenských fanoušků.
Práce s fans je přitom dosti komplikovaná, s každým neúspěšným rokem pak napětí narůstá. Již v prosinci 2018, kdy se stal také na základě tlaku fanoušků Tomáš Rosický sportovním ředitelem klubu, zveřejnila parta Veteranos Pirates na YouTube video s názvem „Okamžitě odejděte, jestli nemáte se Spartou dobré úmysly!“. Na videu čtyři zakuklené osoby, vybavené basebalovými pálkami a maketami zbraní, vyzývaly majitele Sparty k očistě klubu.
18. května pak jistá část fans Sparty přešla od videa k činům, když po velmi nevydařeném finále MOL Cupu donutila zastavit klubový autobus s cílem vyříkat si to s fotbalisty face to face. Záhy ovšem nejspíše zklamaně zjistili, že autobus veze pouze zaměstnance, včetně žen. Majitel Sparty nesouhlasí s protesty fanoušků proti Rosickému a vzkázal, ať nadávají jemu.
Na druhou stranu, s fanoušky nejsou problémy pouze v Česku, například v USA by mohli vyprávět. Server Bleacher Report před časem zveřejnil nejzajímavější soudní případy spojené se sportem.
Obětavost se nevyplácí
V roce 2005 zažaloval fanoušek basketbalového klubu Memphis Grizzlies Bill Geeslin hvězdu Los Angeles Lakers Kobe Brynta. Zaplatil si totiž nejlepší lístky u hřiště a Kobe, který v roce 2020 tragicky zahynul při havárii vrtulníku, do něj ve snaze získat míč směřující do zázemí narazil. Geeslin v důsledku nezaviněného střetu údajně utrpěl pohmožděniny plic, neboť basketbalista „úmyslně předpažil“, navíc místo omluvy vstal a pokračoval ve hře. Soud kauzu shodil ze stolu, leč Bill Geeslin v roce 2008 zemřel a rozdělaného díla se chopila jeho rodina, požadující odškodné 75 000 dolarů. Kauza se pak táhla další čtyři roky, nakonec právníci Kobe Bryanta usoudili, že nejlepší volbou bude mimosoudní vyrovnání.
Právo na vstupenku
V dubnu 2014 podal fanoušek klubu San Francisco 49ers Joe E. Williams III. u okresního soudu v Las Vegas žalobu na ligu amerického fotbalu NFL. V žalobě za 50 milionů dolarů obviňuje podle Associated Press ze spiknutí tým Seattle Seahawks, prodejce vstupenek Tikcketmaster a stát Washington, a to „z protiústavního selektivního prodeje vstupenek“ rovnajícího se „ekonomické diskriminaci“. Podle obžaloby byly totiž vstupenky na utkání Seattle – San Francisco přednostně prodávány fanouškům s fakturačními adresami v Kalifornii, Oregonu, Montaně, Idahu, Aljašce a částech Kanady. Joe E. Williams III. je z Nevady a nabyl dojmu, že tím byla porušena jeho ústavní práva. Soud není ukončen.
Tajné natáčení
V dubnu 2010 řešil odvolací soud ve Filadelfii tři roky starou žalobu fanouška týmu amerického fotbalu New York Jets Carla Mayera proti mužstvu Toma Bradyho, New England Patriots. Podle žaloby vedení Patriots natáčelo v roce 2007 tajně na Giants Stadium tréninky jeho týmu. Carl Mayer proto požadoval pro fanoušky Jets odškodnění 185 milionů dolarů, jeho argumentace spočívala v tom, že příznivci newyorského týmu utratili peníze za vstupenky na zápas, který byl víceméně zmanipulovaný. Odvolací soud se nakonec přiklonil k návrhu nižší instance a žalobu zamítl. V červnu 2014 ovšem Carl Mayer, občanským povoláním právník, oznámil svůj záměr odvolat se k Nejvyššímu soudu.
Toxická láhev
Na začátku roku 2014 bojovali hokejisté týmu Chicago Black Hawks proti Los Angeles Kings a chicagský brankář Corey Crawford vyhodil ve třetí třetině do publika láhev. A hozený předmět se po zápase stal předmětem možné žaloby. Láhev totiž lapil fanoušek Los Angeles Clark Wong, podle kterého zůstala v láhvi tekutina, která vystříkla a poškodila jeho zrak do takové míry, že bylo nutno vyhledat lékařskou pomoc. Nakonec ovšem právníci podání žaloby Clarkovi rozmluvili.
Diváci uvedení v omyl
V lednu 2013 informovala televizní stanice ESPN o hromadné žalobě, kterou podal na tým basketbalové NBA San Antonio Spurs fanoušek Miami Heat Larry McGuinnes. Žaloba byla postavena na rozhodnutí trenéra San Antonia Gregga Popoviche „poslat záměrně a tajně domů své nejlepší hráče, kteří tak nemohli nastoupit 29. listopadu proti domácím, čímž uvedli diváky v omyl a odepřeli jim možnost sledovat plnohodnotný zápas“. Larry McGuinnes z miamské právnické firmy McGuiness&Gonzalez dále v žalobě uvedl, že odesláním hvězdného kvarteta Tim Duncan, Manu Ginobili, Tony Parker a Dany Green „tým Spurs porušil zákon státu Florida o klamavém a spravedlivém byznysu“. Obvodní soud v Miami Date ovšem žalobu zamítl.
Všichni svatí
V říjnu 2012 se terčem obžaloby stala americká fotbalová liga NFL a její komisař Roger Goodell. Autorem hromadné žaloby požadující 5 milionů dolarů se stal obyvatel státu Louisiana David Mancina, zastupující držitele permanentek týmu New Orleans Saints pro sezónu 2012–2013. Jak pravila obžaloba, fanoušci Svatých z New Orleans si zakoupili permanentky na základě přesvědčení, že jejich klubu bude umožněno sestavit tým z nejlepších hráčů a trenérů, k čemuž ovšem vzhledem k diktátu ze strany vedení soutěže nemohlo dojít. Přes svou absurdnost došla žaloba až k Federálnímu soudu, který ji zamítl.
Párek v rohlíku
V červnu 2014 nařídil Nejvyšší soud státu Missouri obnovu procesu fanouška týmu baseballové MBL Kansas City Royals. John Coomer zažaloval svůj do té doby milovaným klub poté, co byl v roce 2009 trefen do obličeje zabaleným párkem v rohlíku hozeným jedním z maskotů. Za tuto újmu požadoval odškodné v hodnotě 20 000 dolarů.
Soudy nižší instance v první fázi žalobě nevyhověly s tím, že klub je chráněn závaznou právní normou proti žalobám ohledně zranění diváků. Nejvyšší soud ovšem rozhodl, že maskot házející směrem k divákům párek v rohlíku do této normy nespadá.
Spánek na stadionu
V roce 2013 vyrazil fanoušek baseballového klubu New York Yankees Andrew Rector na zápas svého klubu s Bostonem Red Sox, v jehož průběhu usnul. Jeho spánek zaznamenali komentáři televizní stanice ESPN Dan Schulman a John Kruk. Zatímco prvně jmenovaný komentoval záběr slovy o nepozorném fanouškovi, Kruk pravil, že baseballový stadion není zrovna místem, na které by měli lidi chodit spát. Andrew posléze podal u soudu v Bronxu na New York Yankees a Major League Baseball žalobu, neboť byl ze strany ESPN vystaven „nekonečné verbální křížové výpravě“, v důsledku čehož byl „úmyslně emocionálně poškozen“, za což požadoval odškodné v hodnotě 10 milionů dolarů. Soudkyně ovšem usoudila, že tvrzení moderátorů byla pravdivá, a žalobu zamítla.
Autor: Petr Bošnakov