Profesionální box: Není všechno zlato, co se třpytí!

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Life 17. 08. 2022

Profesionální box: Není všechno zlato, co se třpytí!

V sobotu 20. srpna čeká nejen sportovní svět jedna z nejdůležitějších událostí letošního roku. V saúdskoarabské Džiddě se totiž v utkání o titul profesionálního mistra světa v boxu těžké váhy organizací WBO, IBF, WBA a IBO střetnou ukrajinský držitel pásů šampióna Olexander Usyk (19–0, 13 KO) a Angličan Anthony Joshua (24–2, 22 KO).

Poprvé se spolu oba boxeři utkali loni na konci září v zápase nazvaném The Perfect Storm na Tottenham Hotspurs Stadium. Usyk svého soupeře pro mnohé překvapivě, leč zcela jednoznačně vybodoval, Joshua pak vzápětí po souboji aktivoval klauzuli o odvetě. Po napadení Ruskem ovšem šampión těžké váhy vyměnil box za uniformu a samopal a sport odsunul na vedlejší kolej. O důležitosti zápasu pro ukrajinskou věc nakonec museli Usyka přesvědčit jeho předchůdci na trůnu pro nejlepšího těžkotonážního boxera planety bratři Wolodymyr a Vitali Kličkové. Hrdý Ukrajinec, jak sám sebe Olexander nazývá, má na Instagramu 1,7 milionu sledujících, prostřednictvím Twitteru oslovuje 109 000 lidí a je považován za favorita, když bookmakeři vypsali na jeho vítězství kurs 1,48. Jak prozradil již v dubnu promotér Eddie Hearn, pořadatelé položí na stůl 120 milionů dolarů, podle webu sportingnews.com se peníze budou dělit v poměru 50 : 50.

V ringu platí ukázaná

Na rozdíl od jiných individuálních sportů, například tenisu, golfu nebo atletiky, profesionální boxeři vydělávají především prací v ringu. Přitom ti nejlepší boxují maximálně dvakrát do roka. Vysvětlení neobvyklého jevu je snadné, špičkoví borci sponzory nepotřebují, o průměrné a horší není zájem. Je pravda, že Floyd Mayweather má sice smlouvu s hodinářskou značkou Hublot, zatímco v současnosti nejlépe placený boxer Saul Canelo Alvarez vychvaluje mexické pivo Tecate, ve srovnání s reklamními příjmy Rogera Federera či Tigera Woodse se ovšem jedná o drobné.

Na druhou stranu, zatímco vítěz dvaceti turnajů kategorie Grand Slam Roger Federer vydělal na kurtech 129 milionů dolarů, když za čtyřiadvacet let odehrál přes 1 500 utkání, Money Floydovi k tomu stačil jediný zápas, během kterého strávil v ringu 36 minut čistého času. Pravda, jedná se sice o poněkud z reality vybočující případ, nicméně i Usyk s Joshuou posílí stav svého konta po jediném zápase minimálně o 60 milionů dolarů, přičemž Federer se na stejnou částku nadřel půl sportovního života.

Ukázaná platí

Za mimořádnými příjmy špičkových profesionálních boxerů stojí placená služba Pay-Per-View (PPV), jejímž prostřednictvím si může divák zakoupit konkrétní událost a vybranou akci sledovat v soukromém televizním vysílání. Jedná se o spravedlivý systém, neboť rozhodující je zájem diváků, boxeři berou podíl ze zisku. Ceny PPV se pohybují v závislosti na atraktivitě zápasu od 60 do 100 dolarů.

A tak například zápas Floyd Mayweather – Manny Pacquiao, který se uskutečnil v květnu 2015 v nevadské MGM Grand Arena, vygeneroval podle novináře magazínu Forbes Kurla Badenhausena prostřednictvím PPV půl miliardy dolarů, na částku se složilo 5 773 000 předplatitelů. Zápasu předcházel boj o televize. Poražený Filipínec měl totiž smlouvu s HBO, u stejné stanice působil do roku 2013 i Money Floyd, který se pak ovšem upsal na šest zápasů kanálu Showtime. Výše kontraktu sice nebyla uvedena, bezpochyby však vycházela z faktu, že PPV mezi profesionály nikdy neporaženého boxera se pohybovalo v průměru kolem 100 milionů dolarů na zápas. Velcí kluci se nakonec dohodli a v poměru 60 : 40 se podělili o 300 milionů dolarů. Ziskem 120 milionů dolarů se stal Pacquiao nejštědřeji honorovaným poraženým v historii sportu, Money Floyd bral 180 milionů, což do té doby nikdo jednorázově nedal, a hned tak nedá.

Web sportingnews.com zveřejnil tabulku nejvýdělečnějších zápasů PPV, zohledněna je přitom inflace. Rumble in the Jungle, ve kterém Muhammad Ali porazil v zairské Kinshase George Foremana a získal zpět titul mistra světa těžké váhy, vydělal v roce 1974 rovněž 500 milionů dolarů. Stejné peníze byly ve hře o rok později, kdy Ali v Manile udolal v zápase zvaném Thrila in Manila Joe Fraziera.

Neradostná realita

Vzhledem k částce za jeden zápas, ze které si ovšem boxeři platí početný tým, by někdo mohl nabýt představy, že stačí pořídit si box boty, rukavice, chrániče na zuby, k tomu švihadlo a cesta k milionům dolarů je otevřená. Bohužel tomu tak není.

Zatímco na jedné straně opravu hvězdní boxeři řeší, jaké privátní letadlo si pořídí, pro cca 99 % fighterů je profesionální box nevalně finančně ohodnocená dřina. Server themannguru publikoval před časem text, podle kterého průměrný roční výdělek profiboxera činil loni 51 370 dolarů před zdaněním. Deset procent boxerů pak ročně inkasuje 19 200 dolarů, přičemž pouhé 1 % profesionálů dosáhne na milion dolarů. Vedle toho existují držitelé profesionální licence, kteří na galavečerech plní za pár stovek eur roli potravy pro pěsti místních mladých boxerů a každý, víceméně předem prohraný zápas opravdu hodně bolí.

Podle Lukáše Konečného, který jako první a poslední český profesionální boxer dosáhl na pás světového šampióna WBO v lehké střední váze poté, co na jaře 2012 knokautoval v Brně Salima Larbiho, bere začínající český profesionál za zápas 600 eur. V rozhovoru pro kaocko.cz Lukáš přiznal, že za běžný zápas inkasoval v Česku 100 000 korun, přes prohru s Američanem Quillinem v souboji o titul mistra světa vydělal dle vlastních slov „nějaký milion“. Za pět milionů by se vrátil do profi ringu, nabídky do milionu korun nebere vážně. Co by za to ale aktuálně nejlepší český profesionál Vasil Ducár, který pracuje jako policista, dal. Na druhou stranu, vzory tu jsou a naděje umírá poslední.

Autor: Petr Bošnakov

Další články