Pokud chtěli pořadatelé tenisového US Open něčím pokrýt neúčast neočkovaného Novaka Djokoviče, stěží to pro ně mohlo dopadnout lépe. Mnohem více než odpor k vakcinaci, případně senzační vypadnutí Rafaela Nadala, který skončil v osmifinále na raketě domácího hráče Francese Tiafoa, totiž nejen svět sportu komentuje konec kariéry nejspěšnější tenistky historie Sereny Williamsové.
Pravda, ještě bombastičtější by bylo, kdyby jednačtyřicetiletá Američanka turnaj vyhrála, jak však ukázal její duel s Australankou Tomljanovičovou, přestože je věk pouze číslo, zastavit se nedá. Nicméně nelze zcela opomenout ani skutečnost, že na dotaz bývalé špičkové tenistky Mary Joe Fernandezové, pracující pro sportovní televizi ESPN, zdali v jejím případě nehrozí comeback, Serena odpověděla, že ne, ale člověk nikdy neví.
Někdo hraje, jiný mění
V souvislosti s koncem kariéry vyvstala vcelku pochopitelně otázka, zdali jde jednoznačně nejbohatší tenistku všech dob – majetek Sereny Williamsové je odhadován na 260 milionů dolarů, z toho na kurtech vydělala 94 618 080, což je ze všech hráček zdaleka nejvíce – označit rovněž za nejlepší hráčku historie? Němka Steffi Grafová totiž sice vyhrála o jeden turnaj kategorie Grand Slam méně, nicméně jako jediná ovládla v roce 1988 kromě čtyř nejslavnějších turnajů rovněž olympiádu. Z pozice světové jedničky nastupovala k zápasům po rekordní dobu 337 týdnů, předčila tak jak Martinu Navrátilovou (332 týdnů), tak právě Serenu Williamsovou (319 týdnů). K výše uvedeným výsledkům přitom stačilo Steffi sedmnáct let profesionální kariéry, s tenisem skončila ve třiceti, zatímco Serena triumfovala po třicítce na deseti nejprestižnějších turnajích – Australian Open (2015, 2017), French Open (2013, 2015), Wimbledon (2012, 2015, 2016) a US Open (2012–2014).
Jak ovšem argumentuje server NY Times, Serena Williamsová si výhry na Grand Slamech rozložila do dvou století a osmadvaceti let, když první titul získala na US Open v roce 1999 coby sedmnáctiletá dívenka. A nesmíme zapomenout na skutečnost, že na Australian Open zvítězila v roce 2017 bez ztráty setu v devátém týdnu těhotenství.
Bývalá úspěšná tenistka Pam Shriverová, toho času televizní moderátorka, která viděla hrát Serenu s o rok starší sestrou Venus poprvé na charitativní sbírce nadace Nancy Reaganové „Jen řekni ne drogám“ v Riviera Country Club v Los Angeles, má jasno. „Nebylo jí ani deset, na svůj věk disponovala neskutečnou sílou. Její hra je o kombinaci srdce, síly a rychlosti. Někdo tenis hraje, jiní ho mění,“ konstatuje.
Výzvy nekončí
Konec tenisové kariéry považuje Serena Williamsová za velmi bolestivou záležitost, má ovšem před sebou řadu výzev. Pětiletá dcera Alexis Olympia touží po tom, stát se starší sestrou, a lékaři Serenu ubezpečili, že by se nemělo jednat o problém. Dnes již bývalá tenistka se považuje za dobrou matku, touží však po tom, být skvělá.
Během září má vyjít její první dětská kniha, spolu se sestrou Venus vlastní rovněž jako první ženy v historii menšinový podíl v klubu NFL, konkrétně Miami Doplhins.
Kromě toho držitelka rekordního počtu grandslamových titulů hodlá nadále spolupracovat se sportovním gigantem Nike, kterému věnuje svůj tvůrčí potenciál od roku 2004. Loni podepsala smlouvu s Amazon Studio, finanční podmínky sice nebyly zveřejněny, smlouva ovšem zahrnuje „scénáře a neskriptované projekty, které budou debutovat na Amazon Prime Video“. Prvním projektem je dokument o osobním životě Sereny.
Ve znamení velkých šeků
Tím ovšem výčet plánovaných potenisových aktivit Sereny Williamsové zdaleka nekončí. Jedním z jejích sponzorů totiž byla společnost JP Morgan Chase, specializující se především na investiční bankovnictví. Na jedné konferenci respektované finanční instituce se tenistka dozvěděla, že pouhá 2 % rizikového kapitálu končí ve firmách vedených ženami. Tehdy se dle vlastních slov rozhodla, že nastal čas „začít vypisovat velké šeky“.
V roce 2014 rozjela činnost vlastní investiční společnosti Serena Ventures. Ta pracuje se soukromým kapitálem určeným k založení, rozvoji nebo odkupu společností s rychlým potenciálem růstu. Návratnost rizikového kapitálu je vázána na schopnost společnosti prodat v budoucnu své podíly strategickému partnerovi nebo vstoupit na veřejný trh akcií. Jedná se o investiční příležitost s vysokým potenciálem výnosů za cenu významně zvýšeného rizika a využívá se především v případě firem ze sféry IT.
Ze svého vztahu k Serena Ventures se vyznala v srpnu v textu pro magazín Vogue. Pokud se ptáte, proč zrovna módní Vogue, odpověď je jednoduchá. Šéfka amerického vydání Anna Wintrourová je fanynkou Sereny a sama tenis hraje. V roce 2019 se objevila na US Open v jejím boxu vedle Meghan Markleové, vévodkyně ze Sussexu. Na stránkách Vogue se spolu se sestrou Venus představila Serena poprvé v roce 1998, fotografka Annie Leibovitzová tenkrát fotila nastávající hvězdy v šatech Carolina Herrera. Serena pak byla hlavním objektem obálky v letech 2012, 2015, 2018 a 2020.
Kromě toho Vogue představuje odrazový můstek do nejvyšších pater. Také díky tomu mezi sponzory patří vedle běžných značek jako Nike, Pepsi či Beats by Dre například švýcarský výrobce luxusních hodinek Audemars Piguet či bondovská automobilka Aston Martin.
Play to Win
V eseji pro Vogue se Serena Williamsová přirovnala k houbě. Večer jde spát zcela vymačkaná, s cílem nasát další den co nejvíce informací. Každé ráno je nadšená, když sejde dolů do své kanceláře a začne s analýzou společností, které prošly výběrem ohledně případných investic. Malou, leč rostoucí Serena Ventures s výstižným mottem „Play to Win“ zatím tvoří šest lidí z Floridy, Texasu a Kalifornie. Přestože investiční společnost funguje pouze osm let, má za sebou řadu úspěchů. Mimo jiné byla mezi vůbec prvními investory Master Class, americké platformy specializované na předplatné online vzdělávání, na které mají studenti přístup k výukovým programům a přednáškám nahraným odborníky z různých oborů. Jednalo se o první ze zatím celkem 16 společností s hodnotou převyšující miliardu dolarů, do kterých Serena Ventures investovala. V letošním roce společnost získala investiční kapitál v hodnotě 111 milionů dolarů. Přitom 78 % portfolia tvoří společnosti založené ženami a lidmi jiné než bílé barvy pleti.
Podle expertů má Serena Williamsová nakročeno k tomu, aby se stala první sportovkyní, která dosáhla na hranici miliardy dolarů. Přestože je zřejmé, že Serena Ventures stojí primárně na marketingovém lákadlu, je zároveň vysoce pravděpodobné, že osobnost s doposud neposkvrněným morálním kreditem nebude chtít hazardovat se svým jménem. Zvláště, když každý její krok bude pod drobnohledem. To ovšem neznamená, že se chybička nemůže vloudit.
Autor: Petr Bošnakov