Ocitáme se v naprosto bezprecedentní době. Zřejmě žádný časový úsek 21. století nenachystal lidem a firmám takové období nejistoty, jako poslední tři roky. Nenadálý příchod koronaviru, dramatická eskalace ruské agrese, několikanásobný nárůst cen energií a vysoká inflace. Potýkáme se s dobou, která bude pro mnoho podniků likvidační. Jak se s ní poperou zlínské firmy? Vydali jsme se jich zeptat.
Jsme v době, kdy zdražování energií intenzivně doléhá na průmyslovou výrobu. Téměř nikdo z tohoto sektoru se tak nevyhne zamýšlení se nad otázkou: „Co nás čeká v nadcházejících měsících a jak se k případným problémům postavíme?“ Spousta firem krachuje a mnoho podniků, které měly našlápnuto k úspěšné budoucnosti, přemýšlí nad tím, že svůj provoz zavře. „Nad těmito otázkami přemýšlíme i my, ale naštěstí nejsme prvovýroba, kde se bez použití obrovského množství energie neobejdete,“ říká Radek Kaňovský, spolumajitel společnosti Raveo, specialistů v oboru pohonné techniky, automatizace a robotiky.
„Vždy však záleží na tom, co jako firma vyrábíte. Nás naše výroba nezruinuje, ale pokud vyrábíte například železo, mohou být pro vás následky zdražování likvidační,“ tvrdí Kaňovský a dodává, že sice lidem zastropování cen pomůže, především bychom ale měli řešit jeho příčiny. Jedním z řešení situace by však mohla být robotizace. Roboti totiž nemusí pracovat v teple. „Naši roboti a technologie dokážou fungovat i v pěti stupních Celsia. Zaměstnavatel tak nemusí v hale topit a ušetří. Očekáváme proto, že trh s roboty raketově poroste,“ zakončuje Kaňovský.
Zadlužíme naše potomky?
Spoustu firem si ceny energií zafixovala na několik let dopředu. K tomuto kroku se však ve společnosti neodhodlala většina firem a mnoho z nich dlouhou dobu těžilo z výrazně nižších spotových cen. „Tyto podniky nyní volají, abychom se podělily o jejich zvýšené náklady. Vadí mi to z toho důvodu, že pro nás energie mohly být konkurenční výhodou, a v okamžiku, kdy vláda jejich nářky vyslyší, razantně se to promítne do daní nebo zadluženosti Česka,“ vysvětluje Josef Doleček, zakladatel společnosti Fillamentum.
Konkurovat ostatním zemím tak bude čím dál obtížnější. „Polsko je s cenami výrazně níž, než Česko a Německo. Konkurovat mu průmyslem a výrobou tak bude podstatně složitější,“ říká Doleček a dodává, že ve firmě musí přehodnotit celý byznys, včetně logistiky. Ve spojených státech je situace příznivější. „Amerika je pro nás klíčovým trhem. Obrovsky pokročila ve využívání moderních technologií a její trh momentálně roste opravdu rychle. Je to něco, co nám teď opravdu zlepšuje náladu. Ještě, když se podíváme na problémy napříč Evropou,“ komentuje situaci Doleček.
Drahé alternativy
S rostoucími cenami energií sahá mnoho lidí po alternativách v podobě solárních panelů či tepelných čerpadel. Jejich ceny tím začíná raketově stoupat a už nyní se jejich vzrůst pohybuje až kolem třiceti procent. To však není tím největším problémem. Největší potíží je dostupnost tohoto zboží. „Těžíme z toho, že merXu je evropská platforma, která na jednom místě sdružuje dodavatele z 25 zemí Evropy. Díky tomu jsme schopni tento problém řešit,“ říká Václav Liška, country manažer společnosti merXu, která zajišťuje mezinárodní B2B obchod s průmyslovými a profesionálními produkty.
„Jsme na trhu necelé dva roky, žádné ekonomické ochabnutí zas tak nevnímáme. U nás je to spíš o tom, že se snažíme pochopit potřeby našich zákazníků, a to nám pomáhá s růstem,“ uvádí Liška a dodává, že je vzhledem k situaci „opatrně“ optimistický: „Hodně ukáže to, jakým způsobem zvládneme zimu. Potom očekáváme ustálení a možná lehké oživení.“
Doplňky stravy na vrcholu
Začátek konfliktu na Ukrajině byl nečekaný a dramatický. Ve stejném duchu se nesl i příchod pandemie koronaviru, který měl na svědomí ohromný otřes celosvětovou ekonomikou. Pro některé podniky se však tato situace stala příležitostí k růstu. Jedním takovým příkladem je společnost Vitar, jednička na českém a slovenském trhu v oblasti doplňků stravy v obchodních řetězcích. Kdy jindy bylo totiž důležitější posilovat svou imunitu?
„Během prvního měsíce covidu jsme ze skladů vyprodali úplně všechno, do posledního smetíčka,“ směje se Vladimír Polášek, generální ředitel společnosti Vitar. Lidé si navíc podle Poláška návyk zodpovědného přístupu ke svému zdraví udrželi dodnes. „Když porovnáváme čísla z letošního léta s obdobím před pandemií, jsme přibližně na dvojnásobných objemech prodejů,“ vzpomíná Polášek. Dnes se ale asi těžko najde společnost, které by se nedotkla energetická krize. „U nás je dominantní médium plyn. Vysoké ceny plynu se tak rozhodně promítnou v nárůstu cen našich produktů,“ dodává ředitel jedničky na trhu.
Utlumení Ukrajinského obchodu by mohlo být likvidační
Zato pro spoustu českých firem, působících na území Ukrajiny je současná situace téměř likvidační. Mluvíme tak až o několika stovkách podniků, které se zde objevovaly v nejrůznějších segmentech. Vzhledem k současné situaci se tak prodeje mnoha z nich propadají na méně než polovinu.
„Obchod na Ukrajině nám před začátkem války dělal něco kolem šesti procent obratu. Nyní jsme na dvou až třech procentech,“ tvrdí ředitel společnosti Dudr Tools, Ondřej Turecký, a dodává, že obchod měl přitom obrovsky vzrůstající tendenci. Firma ještě k tomu všemu přerušila veškeré své aktivity v Rusku. „Co se týče nákladů za energie, oproti minulému roku jsme zhruba na trojnásobku,“ vysvětluje Turecký. Firma má však v plánu vybudování vlastní fotovoltaické elektrárny, díky které by mohla být až třetinově soběstačná, a to už ve třetím kvartále příštího roku.
Procento lidí, kteří nebudou schopni splácet raketově vzroste
Dalším, na koho působí dopady krizové doby, jsou advokátní kanceláře. Stále větší procento lidí není schopné dostát svým závazkům a meziročně se tak počet těch, kteří nemají možnost splácet zvyšuje. Už se začátkem pandemie koronaviru byla situace velmi turbulentní, s příchodem energetické krize, která bude čím dál horší, se však očekává, že bude procento lidí, kteří nebudou schopni splácet, raketově růst.
Důležité je si uvědomit, že pandemie, válka na Ukrajině, růst cen energií a v neposlední řadě růst úrokových sazeb u hypoték nedostane domácnosti do situací, kdy jejich náklady porostou „jen“ v jednotkách, nebo desítkách procent. Zcela jistě půjde o stovky procent. „Proto je vhodné se v první řadě sám sebe zeptat, jestli mám s osobou takový vztah, abych jí půjčoval své vlastní prostředky, v takto nelehké době. Lidé v těchto dnech opravdu často nejsou schopni dostát svým závazkům,“ komentuje Filip Petráš, partner ve Zlínské advokátní kanceláři Petráš Rezek.
Pálenky bude dost
Pro výrobce pálenek je však rok 2022 úspěšným rokem. Úroda sice ještě podle slov Miroslava Motyčky, ředitele české likérky Rudolf Jelínek, není pod střechou, ale vše nasvědčuje tomu, že bude letošní sezóna nadprůměrná. „V našich sadech ve Vizovicích jsme letos sklidili více než 600 tun ovoce. Loni to bylo necelých 150. Ten rozdíl je obrovský,“ prozrazuje Motyčka a dodává, že ještě ke všemu zbývá dalších 10 dní sklizně
Ani výrobci alkoholu se ale nevyhnou problémům spojeným s rostoucími cenami za energie. Cena plynu je pro ně velké téma, jelikož veškerá destilace při výrobě alkoholu probíhá na kotlích zahřívaných plynem, či párou z plynové kotelny. Náklady se tak pro ně zvýší o více než sto procent. „Máme obrovské problémy s energiemi, ale samozřejmě, jako každá krize je to i příležitost, takže věřím, že z toho nakonec vyjdeme posíleni,“ zakončuje Motyčka.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.