Ruské vojenské skupiny obdržely nejméně 4 miliony dolarů (přes sto milionů korun) v kryptoměnách. To není ale vůbec nic proti Ukrajině – ta dostala už 77 milionů dolarů (skoro dvě miliardy korun), píše server Wired.com.
Vzhledem k tomu, že ruská vojska zaplavují hranice Ukrajiny již osm měsíců – a v současné době probíhá mobilizace dalších stovek tisíc vojáků –, západní svět přijal drastická opatření k přerušení ekonomických vazeb, které ruskou invazi a okupaci nepřímo ekonomicky podporují. Ale i když globální sankce vyřadily Rusko z celosvětového obchodu, miliony dolarů nadále proudily přímo do ruských vojenských a polovojenských skupin ve formě, která se ukázala jako hůře kontrolovatelná – v kryptoměnách.
Od února, kdy Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu, shromáždily skupiny podporující ruskou armádu na Ukrajině kryptoměny v hodnotě nejméně 4 miliony dolarů (přes sto milionů korun), píše server Wired.com. Podle analýz firem Chainalysis, Elliptic a TRM Labs, které se zabývají sledováním kryptoměn, a vyšetřovatelů největší světové kryptoměnové burzy Binance patří mezi příjemce polovojenské skupiny nabízející munici a vybavení, vojenští dodavatelé a výrobci zbraní.
Finance na válku v kryptoměnách rostou
Tento tok finančních prostředků, často směřující k oficiálně sankcionovaným skupinám, nevykazuje žádné známky poklesu a možná se dokonce zrychluje. Zjistilo se, že jen za poslední dva měsíce bylo ruským vojenským skupinám poskytnuto zhruba 1,8 milionu dolarů (více než 45 milionů korun). To téměř odpovídá částce 2,2 milionu dolarů (přes 55 milionů korun), kterou tyto skupiny obdržely v předchozích pěti měsících.
A navzdory možnosti tyto prostředky vysledovat se jejich zmrazení nebo zablokování ukázalo jako obtížné, a to především kvůli neregulovaným nebo sankcionovaným kryptoměnovým burzám – většina z nich sídlí v Rusku –, které vybírají miliony v darech určených pro útočníky.
„Naším cílem je identifikovat všechny kryptopeněženky, které používají ruské vojenské skupiny a lidé, kteří jim pomáhají; najít, zabavit a zablokovat všechny tyto aktivity, které pomáhají nakupovat náboje, munici pro tuto okupaci. Díky úzké spolupráci se společnostmi jako Chainalysis a Binance můžeme vidět všechny peněženky zapojené do této trestné činnosti, tok peněz v řádu milionů dolarů. Ale bohužel vidíme, že převody neustále pokračují,“ říká Serhij Kropyva, který donedávna působil jako zástupce ukrajinské kybernetické policie a poradce generálního prokurátora země.
Za vším hledej Telegram…
Důležitou komunikační aplikací je Telegram. Chainalysis například zjistila, že příspěvky na Telegramu od organizací včetně proruských médií Rybar a Southfront, stejně jako polovojenské skupiny Rusič, která má vazby na nechvalně známou žoldáckou Vagnerovu skupinu, tak všechny zveřejňovaly adresy pro dary v kryptoměnách na Telegramu. Tyto příspěvky sdělovaly stoupencům, že peníze zde vybrané budou použity na vše, od vyzbrojených dronů po vysílačky, na příslušenství, pušky a neprůstřelné vesty. V jiném případě Chainalysis poukazuje na fundraisingovou akci skupiny Project Terricon, která se pokusila vydražit NFT na podporu proruských milicí na východní Ukrajině, ačkoli NFT byly z tržiště, na kterém byly umístěny, odstraněny dříve, než byly podány jakékoli nabídky.
Vyšetřovací tým společnosti Binance ve své vlastní zprávě zjistil, že od února bylo ruským vojenským skupinám převedeno celkem 4,2 milionu dolarů (přes 105 milionů korun) v kryptoměnách. Skupiny jmenované v jeho výzkumu se zcela nepřekrývaly se skupinami uvedenými ve zprávě Chainalysis, což naznačuje, že celkové financování mohlo být mnohem větší než celkový součet Binance nebo Chainalysis.
Binance například poukazuje na proruskou skupinu známou jako MOO Veche, která prováděla sbírky na vojenské vybavení podobné těm, které financovaly skupiny označené společností Chainalysis. Zatímco společnosti Binance, TRM Labs a Elliptic uvádějí MOO Veche jako hlavního fundraisera, Elliptic vysledoval 1,7 milionu dolarů (necelých 43 milionů korun) v kryptografických darech pro tuto skupinu, což je mnohem více než ostatní výzkumníci.
Další skupina, známá jako Romanov Light, jejíž fundraising zaznamenaly společnosti TRM Labs a Elliptic, tvrdila, že vybírá kryptoměny pro ruské speciální jednotky. Podle společnosti Elliptic Romanov Light vybrala dary v hodnotě až 330 000 dolarů (přes 8 milionů korun), které podle dárců utratila za vojenské vybavení, jako jsou doplňky ke zbraním, svítilny a pancéřové desky.
Na financování se podílí nepoctivé burzy nejen z Ruska
Burzy tak mohou zablokovat nebo zmrazit finanční prostředky v místech, kde jsou směňovány za tradiční měnu. Podle společnosti Chainalysis však byla většina kryptografických prostředků, které skupiny získaly, vyplacena prostřednictvím „vysoce rizikových“ ruských burz s malými nebo žádnými opatřeními proti praní špinavých peněz z trestné činnosti. V předchozích zprávách Chainalysis jmenovala jako příklady těchto nepoctivých burz se sídlem v Rusku společnosti Chatex, Suex a Garantex – na všechny z nich již byly uvaleny západní sankce kvůli jejich rozsáhlému využívání zločinci.
Ne každá burza, která sloužila jako bankomat pro ruský vojenský crowdfunding kryptoměn, je z Ruska. Blockchainoví analytici poukázali na sedm dalších směnárenských služeb, z nichž některé jsou v Indii a Číně. Ty obdržely finanční prostředky od proruských skupin, které sledovali, ačkoli je odmítli jmenovat na záznamu, částečně proto, že částky těchto prostředků se ve většině případů pohybovaly v jednociferných tisících nebo méně.
Ukrajina vybrala v kryptoměnách výrazně více
Miliony dolarů v kryptoměnách financující ruské jednotky mohou být tím nejmenším problémem Ukrajiny ve válce, do níž Rusko investovalo miliardy dolarů. Stojí za zmínku, že Ukrajina také značně převyšuje Rusko v kryptoměnách. Podle údajů společnosti Elliptic vybrala ukrajinská vláda od začátku války v kryptoměnách více než 77 milionů dolarů (skoro 2 miliardy korun).
To se však dalo očekávat vzhledem k široké podpoře Západu po nevyprovokované ruské agresi a globálním sankcím uvaleným na Rusko. A i menší částka, kterou ruské síly na kryptoměnách vybraly, ukazuje, že kryptoměny mají stále potenciál tyto sankce obcházet a nabízet ruské válečné mašinérii další finanční záchranné lano.
Autor: Jiří Böhm