Mozek nás „jájuje“ a psychedelika jako ayahuasca toto naše já utlumí – a vy najednou vidíte, že žijete v klamu, říká Jiří Charvát, spisovatel, básník, moderátor, komik a básník, který se netají tím, že má osobní zkušenosti s ayahuascou neboli tzv. liánou duše.
Aktuálně se i mediálně hodně řeší kauza manželů Kordysových, kterým olomoucký vrchní soud udělil 8 let vězení. A to za nelegální obchod právě s ayahuascou, se kterou tady v České republice pořádali pravidelně různé léčivé ceremonie. Jak se na tuto kauzu díváte vy?
Verdikte mě pobouřil. Bohužel naše legislativa pokulhává za vědeckými poznatky. V podstatě to, že máme ayahuascu umístěnou v balíčku drog, které podle legislativy nemají žádné léčebné využití, naopak mají vysoký potenciál zneužití, je chybné zaškatulkování. Je to dáno historicky, kdy v šedesátých nebo sedmdesátých letech minulého století americký prezident Nixon a jeho administrativa v podstatě vyhlásil válku drogám. Takže jsme v situaci, kdy máme psychedelika, jako právě třeba ayahuascu, v jednom balíčku s heroinem a pervitinem.
Někteří lidé se domnívají, že u odsouzených manželů šlo hlavně o byznys, vzhledem k tomu, že jim to vydělalo několik milionů korun. Myslíte si, že byl pro ně výdělek opravdu podstatný, nebo jim šlo jen o čistý úmysl pomáhat lidem?
Já jim samozřejmě do hlavy nevidím, ale i kdyby si tím vydělávali, tak na tom nespatruji nic zvláštního, protože žijeme ve společnosti, kde za peníze prodáváte svůj čas a svoje know-how. Spíš si ale myslím, že když se někdo s těmi látkami seznámí, tak není překvapivé, když má najednou motivaci a i vlastně životní smysl v tom, pomocí těchto látek otevírat oči ostatním lidem. Ostatně právě v šedesátých a sedmdesátých letech nemálo lidí z různých mírových hnutí chtělo nakapat třeba LSD do vodovodních zásobníků z toho důvodu, aby lidé mohli prozřít. Lidé v Americe už desítky let vedou tento ten boj proti zastaralé legislativě právě proto, aby si konečně mohli otevřít psychoterapeutickou kliniku. A je to jejich celoživotní boj, u nějž doufají, že se ještě dožijí pozitivního výsledku.
Pro ty, co nevědí – co to je ayahuasca? A co vás osobně vedlo k tomu opakovaně vyzkoušet její účinky?
Ayahuasca je psychedelikum obsahující DMT, což je jedno z těch potentnějších. Už mnoho staletí v Severní a Jižní Americe při různých ceremoniích šamani komunikují s duchy této rostliny a zkrátka dostávají od něčeho většího informace, aby byli moudřejší, než jsou. Já jsem se k tomu dostal v podstatě náhodou. Měl jsem vždycky odpor k drogám, i dneska stále nepiju alkohol, nekouřím, vyhýbám se cukru. Ale nějak se to semlelo, že jsem navštěvoval školu improvizace. A jeden ze spolužáků v rámci své rodiny pořádal takové seance a na jednu z nich mě pozval, protože ho zajímalo, co tam uvidím a jak a co konkrétně prožiju.
Na kolik celý takový proces vyjde a jak dlouho to trvá?
Myslím, že se to liší, ale ten formát, který znám já, tak to jsou dva večery za sebou. Protože se může stát, že v některých z těch večerů samotný účinek není takový, jak by měl být, a proto je rezerva ještě druhého večera. Tehdy to stálo kolem pěti tisíc korun. A není to jen o samotném podání látky, je tam s vámi i nějaký průvodce. V našem případě to byl šaman z Brazílie, který vás vším provede.
A jak dlouho celý stav trvá?
Ayahuasca má nástup zhruba půl hodiny až 45 minut a ten stav trvá kolem čtyř hodin. Ještě je možné ve zhruba polovině toho zážitku požádat šamana o tzv. booster. To je pro člověka, který si myslí, že to zvládá a chtěl by být obrazně řečeno dál.
Kde jste tyto ceremonie podstoupil?
Celkem třikrát v České republice. A v Peru, kde je známo, že ta rostlina má opravdu léčivé účinky, a mnoho lidí, kteří podstoupili tento ceremoniál, uvádí, že je to zbavilo nejrůznějších depresí, úzkostí, posttraumatických stresových poruch apod.
V čem tato ceremonie pomohla konkrétně vám?
Ze začátku jsem byl hlavně zvědavý. Zároveň jsem se ale chtěl zbavit strachu, hlavně strachu ze sociálních interakcí – což se podařilo. Já jsem spíš z těch ceremonií dostal věci, o které jsem vůbec nežádal, které jsem si neobjednával. Následně jsem proto vyzkoušel ještě silnější psychedelikum z žáby Bufo alvarius. Což je opět DMT, ale je to ještě potentnější a nástup je během vteřin. A díky těmto zážitkům si uvědomíte, že běžný stav vědomí, který my prožíváme a ve kterém fungujeme, nám vytváří mozek, a že to není úplně tak. Mozek vás „jájuje“, aby existovalo vaše já, abyste měla pocit, že uprostřed vaší zkušenosti někdo je, koho vy můžete ovládat. To je ale vlastně halucinace ega, abyste chtěla přežít jako organismus, abyste se cítila odděleně, abyste o sebe pečovala, aby vám záleželo na tom, že se rozmnožíte vy, a ne soused, protože já jsem já, a to je to nejdůležitější. A psychedelika dokážou toto já utlumit a vy najednou vidíte, že je to klam. I proto se například psilocybin, což je psychedelikum z lysohlávek, podává terminálně nemocným lidem v konečných stadiích rakoviny, a oni vám po jednom podání psilocybinu začnou říkat, že to jsou nejkrásnější týdny jejich života, že až teď zjistili, jak moc vlastně mají rádi svoji ženu nebo celý svět. A hlavně se přestanou tolik bát smrti, protože tam potkají sami sebe – ale toho sebe s tím velkým S, takže se vlastně potkají se svojí vlastní věčností.
Jaká jsou rizika? Nebude to asi úplně pro každého…
Určitě je na místě respekt, protože ne každý to snadno rozdýchá. Takže ano, můžete s tím určitě mít psychické potíže, můžete skončit klidně někde hospitalizovaná, protože zkrátka nejste schopná tyto informace vstřebat.
Jaký je ekonomický potenciál ayahuascy? Legální je to vlastně jen v Jižní Americe…
V Jižní Americe je to velmi komercionalizované. Tam jdete do restaurace, otevřete jídelní lístek a máte tam na jedné stránce jídla, která jsou v pořádku a je bezpečné jíst je týden před ceremonií. Nebo na nádraží v Peru se objeví dědeček, je to šaman, vede vás za rukáv do lesa a tam vám nabízí různé ceremonie. Ale mnoho pionýrů je i v USA. Myslím, že v Oregonu dekriminalizovali psilocybin, který se bude moci používat na klinikách. Tyto kliniky mají velký potenciál, protože oproti antidepresivům vám stačí jedno podání a má třeba půlroční účinek, kdy se vám změní prožívání a váš hodnotový systém.
Tak třeba se to jednoho dne zlegalizuje i u nás, necháme se překvapit.
Národní ústav duševního zdraví slibuje, že by se to mohlo stát. Já vlastně doufám, že i kauza Kordysových to změní.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.