Chytrá podložka sleduje životní funkce pacienta a nepřetržitě kontroluje více pacientů najednou z jednoho místa. Umělá inteligence, která pomáhá popsat mamografický snímek. Školení záchranářů za využití virtuální reality. To vše nabízí projekt Digitální nemocnice. Odbornými garanty jsou Nemocnice Jihlava, Fakultní nemocnice Olomouc a Fakultní nemocnice Bulovka.
„Mělo by být úplně jedno, jestli půjdete v jednu ráno do nemocnice na okraji republiky, nebo do největší nemocnice v hlavním městě. Vždy byste měli dostat stejně kvalitní ošetření, stejně kvalitně stanovenou diagnózu. Dnes tomu tak není. Řešení ale existují. Jedním z nich je umělá inteligence,“ říká Matěj Misař, spoluzakladatel start-upu Carebot. Ten vyvíjí umělou inteligenci, která pomůže lékaři z RTG snímků během vteřiny určit, jaký nález pacient na hrudníku má a vyznačí jeho polohu. I toto řešení je součástí virtuální prohlídky Digitální nemocnice.
„Hranice možností můžeme neustále posouvat dál. Směrem k pacientům, klientům, ale i uvnitř organizace. A přesně o tom tento projekt je. Aby nám na jednom místě ukázal možnosti, které v rozvoji moderního zdravotnictví v současné době máme,” vysvětluje David Zažímal, náměstek pro informatiku a kybernetickou bezpečnost Nemocnice Jihlava.
Moderní nástroje poskytují zdravotnickým zařízením mnohé výhody, jako je úspora času, financí a zlepšení stávajících procesů. „Zavedením digitálních formulářů klesl počet telefonických dotazů v souvislosti s prodloužením neschopenky o 30 procent a vylepšený proces pomohl oddělení pohotovosti ušetřit za devět měsíců 1 800 hodin,“ vyčísluje pozitivní dopad digitalizace Jiří Schimmer, vedoucí oddělení cloudových technologií a infrastruktury v Nemocnici Jihlava.
Pacientům přináší nové technologie přesnější diagnostiku a pohodlnější kontakt s lékaři. Zdravotnický personál získává moderní technologie pro efektivnější léčbu a administrativa přesunutá do online prostředí šetří čas a umožňuje vyřešit důležité věci kdykoliv a odkudkoliv.
„Umělou inteligenci využívá český přístroj Aireen, kterému stačí 30 vteřin k tomu, aby analýzou snímků oční sítnice provedl podrobnou diagnózu pacienta,“ vysvětluje Jan Hlaváček, ředitel společnosti Aireen, a dodává: „Toto neinvazivní a bezbolestné vyšetření provádí například síť očních klinik Neovize ke screeningu diabetické retinopatie, což je onemocnění hrozící více jak jednomu milionu diabetiků v České republice.“
„Každý z nás si přeje, když se ocitne v roli pacienta, aby mu lékaři a sestřičky poskytli tu nejlepší péči. Nicméně jejich čas je omezený, a tak je zapotřebí hledat prostor ke snížení administrativní zátěže zdravotnického personálu a k automatizaci úkonů,” vysvětluje Lenka Axlerová, která má v Microsoftu Česká republika a Slovensko na starosti spolupráci s veřejným sektorem.
„Cílem Digitální nemocnice je ukázat přehledně na jednom místě, jaká řešení jsou nemocnicím dostupná už dnes. Každé zdravotnické zařízení si může vybrat řešení přesně podle svých vlastních potřeb a možností,” dodává Axlerová.
„Digitalizace zdravotnictví zažívá bezprecedentní rozmach po celém světě. Projekt Digitální nemocnice by měl ukazovat právě na překonávání bariér a možnou změnu rigidních procesů pomocí moderních technologií,“ doplňuje náměstek informačních technologií Fakultní nemocnice Olomouc, Antonín Hlavinka.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.