Vedle majitelů klubů, sportovců, trenérů, manažerů či agentů profitují na sportu rovněž herci, producenti, filmaři a studia. Ačkoli totiž filmy se sportovní tematikou nesbírají Oscary či Zlaté glóby zrovna jako na běžeckém pásu, garantují plná kina a zisk.
Oscarům vládne box
Jak uvádí server nbcwashington.com, co se uznání týče, nejlepším movie se sportovní tematikou je bezkonkurenčně snímek Milion Dollar Baby (2004), který bral hned čtyři Oscary v kategoriích Nejlepší film, Nejlepší herečka v hlavní roli (Hilary Swank), Nejlepší herec ve vedlejší roli (Morgan Freeman) a Režie (Clint Eastwood). Nejcennější filmovou sošku získal rovněž Rocky (1976). Z hereckých hvězd se prostřednictvím sportu dostal k Oscarovi Rober De Niro, excelující v roli mistra světa v boxu střední váhy Jakea La Motty. Snímek režiséra Martina Scorseseho Zuřící býk (1980) popsal deník The New York Times jako „extrémně násilnický i poetický film z prostředí boxerských zápasů, který zkoumá všechna zákoutí lidské duše“. Oscara za nejlepší výkon ve vedlejší roli v sportovním dramatu Jerry Maguire (1996) si odnesl Cuba Gooding Jr., ztvárňující zde hráče amerického fotbalu. Na představitele hlavní role Toma Cruise se nedostalo, dočkal se alespoň Zlatého glóbu.
O role sportovců je mezi herci velký zájem, i ti nejlepší jsou ochotni si hrábnout až na samé dno. Například Robert De Niro musel během čtyř měsíců nabrat třicet kilo, což mu způsobilo nemalé zdravotní problémy. Jeho podstatně mladší kolega Jake Gyllenhal to měl kvůli roli boxera Billyho Hopea, hrdiny filmu Bojovník, takřka stejné, rozdíl spočíval v tom, že v předchozím snímku Slídil musel patnáct kilo shodit. Přes hodně výživný kardio trénink proto nejdříve nabíral ztracenou váhu, pak přidal dalších patnáct kilo svalové hmoty.
Není filmu bez sportu
Zároveň však platí, že oceňovaný film nerovná se automaticky mimořádný finanční profit. Podle webu hollywoodreporter.com, který zveřejnil seznam 50 nejvýdělečnějších filmů se sportovní tematikou, je na tom z oscarových snímků nejlépe s výdělkem 273,6 milionu dolarů Jerry Maguire na 26. místě. Následují Rocky (225 mil., 35. místo) a Million Dollar Baby (216,7 mil., 36. místo). V kategorii franšíz je Rocky se ziskem 1 658 905 792 dolarů druhý, přičemž průměrný zisk na jeden díl je 207,3 milionu dolarů.
Nutno však říci, že sport je obsažen v nemalé části nejvýdělečnější snímků, neboť novináři pojali termín „sportovní tematika“ hodně zeširoka. V seznamu se proto nachází například Forrest Gump (stolní tenis a běh), Rychle a zběsile (automobilové závody), Casino Royale (poker) a nechybí dokonce ani Horečka sobotní noci, ve které se tancuje.
Jako blízký realitě se jeví seznam nejvýdělečnějších filmů se sportovní tematikou sestavený serverem bleacherreport.com.
1. Karate Kid (2010, 359,1 mil.)
Remake snímku z roku 1984, jeho hlavní hrdina, dvanáctiletý Dre Parker, to nemá v životě jednoduché. Kvůli práci své matky se musí přestěhovat do Číny, kde se zamiluje do spolužačky. Jeho city jsou sice opětovány, leč sok v lásce Cheng je o hlavu vyšší a umí kung-fu. Naštěstí se o jejich dům stará pan Han (Jackie Chan), který ovládá bojová umění a ujme se role Dreho trenéra.
2. Never Say Die (2017, 334,5 mil.)
Čínská komedie je o bojovníkovi MMA a novinářce, kteří si po zasažení bleskem prohodí těla. Zpočátku jim záměna dělá docela potíže, nakonec ale najdou společný cíl v podobě boje proti zkorumpovanému syndikátu ovlivňujícímu zápasy.
3. Zrození šampióna (2009, 309,2 mil.)
Tentokrát film z kategorie true story je o sedmnáctiletém Michaelovi (Quinton Aaron), který byl v dětství odebrán drogově závislé matce a pendloval mezi pěstounskými rodinami. Jednoho dne se na něj usmálo štěstí v podobě matky jeho spolužačky Leigh Anne (Sandra Bullock), která reagovala na jeho letní oděv v mrazech pozváním do domu – to přerostlo v trvalý pobyt a později v adopci. Přes veškeré peripetie se nakonec z Michaela Ohera stal úspěšný hráč NFL. Sandra Bullock získala Zlatý glóbus.
4. Dangal (2016, 334,5 mil.)
Indický film inspirovaný skutečnou událostí. Bývalý vynikající zápasník Mahavir žije svůj sen, že jeho potomek jednou vyhraje pro Indii olympiádu. Má ale dcery, takže se pomalu smiřuje s tím, že jeho životní cíl nenalezne naplnění. Pak ovšem jednoho dne dorazí do jeho domu rodiče dvou hochů, které dívenky právě ztloukly, a v Mahavirově mysli se začne rodit smělý plán.
5. Rocky IV (1985, 300 mil.)
Nejvýdělečnější příběh o nezničitelném boxerovi měl silný politický podtext. Rocky (Sylvester Stallone) sice pověsil rukavice na hřebík, nicméně poté, co důstojník sovětské armády Ivan Drago (Dolph Lundgren) ubil v ringu k smrti jeho soupeře, trenéra i kamaráda Apollo Creeda, musí přijít odplata. Rocky proto vyrazil do říše zla za pomstou.
6. Jerry Maguire (1996, 273.6 mil.)
Sportovní agent Jerry (Tom Cruise) sice razí heslo „Ukažte mi prachy“, zároveň má ale dobré srdce. Proto dostane v práci padáka a opustí ho partnerka (Kelly Preston). Hnacím motorem jeho života se stává svobodná matka (Renée Zellweger) a hráč amerického fotbalu Rod Tidwell (Cuba Gooding Jr.), kterému je potřeba vyjednat životní smlouvu.
Autor: Petr Bošnakov