Podle zprávy společnosti Atomico, která se zabývá rizikovým kapitálem, evropský technologický průmysl letos přišel o 400 miliard dolarů (zhruba 9,25 biolonu korun) a jeho financování rizikovým kapitálem pokleslo o 18 procent.
Počet nových „jednorožců“, tedy firem s hodnotou 1 miliardy dolarů (přes 23 miliard korun) a více, klesl z loňských 105 na pouhých 31 v roce 2022.
Souhrnná hodnota veřejných a soukromých technologických firem v Evropě klesla na 2,7 bilionu dolarů (přes 62 bilionů korun) z 3,1 bilionu dolarů (více než 70 bilionů korun) na konci roku 2021. Mezi důvody poklesu patří vysoké úrokové sazby, válka na Ukrajině a zmenšující se počet talentů.
Tlaky na trhu přinutily řadu nejznámějších evropských společností získat finanční prostředky se slevou oproti jejich kdysi nebývale vysokým oceněním. Například švédská platební společnost Klarna Bank AB získala 800 milionů dolarů (více než 18 miliard korun) při ocenění 6,7 miliardy dolarů (necelých 155 miliard korun), což představuje 85% pokles oproti ceně 46 miliard dolarů (přes 1 bilion korun) v roce 2021.
„Evropský technologický ekosystém čelí nejnáročnějšímu makroekonomickému prostředí od globální finanční krize,“ řekl agentuře Reuters Tom Wehmeier, partner společnosti Atomico.
Na základě údajů shromážděných ve 41 zemích se financování rizikového kapitálu v Evropě za rok snížilo na 85 miliard dolarů (necelé 2 biliony korun), což představuje 18% pokles oproti 100 miliardám dolarů (přes 2,3 bilionu korun) získaným v roce 2021.
Navzdory těmto výzvám zůstávají podle zjištění společnosti Atomico lidé z oboru nadšení. V průzkumu mezi zakladateli a investory na kontinentu jich 77 % uvedlo, že jsou buď stejně, nebo více nadšeni budoucností evropského technologického průmyslu než v roce 2021.
„To je nová realita. Finanční trhy se změnily a s tím se musí vyvíjet i očekávání všech, kteří v evropském technologickém průmyslu pracují,“ dodal Wehmier.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.