Vláda USA se fakticky stala obchodníkem a výkyvným producentem na trhu s ropou, což jí dává možnost ovlivňovat ceny.
Světová cena černého zlata se bude velmi pravděpodobně i nadále držet relativně nízko. Příliš rychlému růstu cen ropy zabránil v posledních měsících strach z recese a slabá čínská poptávka. Krátkodobý výhled počítá s nižšími cenami ropy a pravděpodobný růst nastane až později v roce 2023. Jak velký bude, závisí ve velké míře na dynamice nově otevřené čínské ekonomiky.
Do ropného trhu navíc zasahují vydání politiky více, než je podle příznivců liberální ekonomiky zdrávo. Bidenova administrativa začala v listopadu uvolňovat ropu z amerických strategických ropných rezerv. To mělo udržet nízké ceny plynu na domácím trhu, ale tato dodatečná nabídka také udržela nízké mezinárodní ceny.
Když cena americké ropy klesla na 80 dolarů za barel, začala administrativa své rezervy opět plnit. V důsledku toho se vláda USA fakticky stala obchodníkem a výkyvným producentem na trhu s ropou, což jí dává možnost ovlivňovat ceny.
V roce 2023 můžeme očekávat další turbulentní rok na energetických trzích, ale tyto vládní kroky a jejich důsledky se mohou ukázat jako největší faktor, který bude hýbat trhy.
Autor: Alena Burešová