Světový den boje proti rakovině (World Cancer Day) připadá každoročně na 4. únor. Připomeňme si, že nejdůležitější je u onemocnění rakoviny prevence, která byla právě v posledních letech kvůli pandemii nemoci covid-19 zanedbávána.
Vrátit se k pravidelným preventivním prohlídkám je cílem i pojišťovny MetLife, která ve svém programu MetLife Fair odměňuje za zodpovědný přístup ke zdraví. V České republice žije okolo 600 tisíc osob s nádorovým onemocněním nebo s minulostí tohoto onemocnění. Dobrou zprávou je, že naděje na přežití se u zhoubných nádorů za deset let zvýšila až o třetinu.
Přestože se rakovina řadí mezi jednu z nejobávanějších chorob, většina jejích typů je při včasné diagnóze dobře léčitelná. Řadě pacientů se díky stále kvalitnější zdravotní péči daří nad rakovinou vítězit, přesto u nás každoročně zemře kolem 28 tisíc nemocných. Náklady, které jsou často spojené s léčbou a které nehradí zdravotní pojišťovny, mohou být vysoké, a proto se vyplatí mít životní pojištění.
Některá pojištění od pojišťovny MetLife dokážou pokrýt nejen výdaje spojené s léčbou (vitamíny, paruka, rehabilitace, speciální strava, přestavba bydlení na bezbariérové atd.), ale rovněž zabezpečí rodinu v případě výpadku příjmu. Nejvyšší částka, kterou za onemocnění rakovinou pojišťovna MetLife klientovi v loňském roce vyplatila, dosáhla 1,2 milionu korun a celkově za diagnózy rakoviny v roce 2022 klientům uhradila 14,9 milionu korun.
„Diagnóza zhoubných onemocnění, jako jsou rakovina, leukemie apod., je součástí našeho pojištění závažných onemocnění. Ve variantě Extra Plus plníme i při časnějších stadiích zhoubných onemocnění, a klientovi tak vyplácíme 25%, 50% nebo 100% plnění podle fáze rozvoje nemoci a komplikací. Samostatně poskytujeme našim klientům například i pojištění časného stadia zhoubných onemocnění, tzv. karcinom in-situ,“ vysvětluje Michala Hanzlíčková, produktová specialistka v MetLife.
„Zvlášť pojišťujeme zhoubné nádory ženských orgánů nebo mužských orgánů a míchy. V posledních letech došlo v diagnostice a léčbě zhoubných onemocnění k obrovskému pokroku, přesto jejich prognóza vždy obsahuje určité procento nejistoty. Právě proto se snažíme našim klientům nabídnout možnost individuální volby a kombinace našich produktů v závislosti na osobní nebo rodinné situaci,“ dodává Hanzlíčková.
Rakovinu ovlivňuje zdravý životní styl
Více než třetině druhů nádorů lze předcházet dodržováním zásad zdravého životního stylu. Den boje proti rakovině berme jako příležitost k zamyšlení se nad naším každodenním stylem života, frekvencí docházky na preventivní prohlídky a k rekapitulaci rizikových faktorů. Komu by stále chyběla motivace: MetLife všechny své klienty na cestě ke zdraví odmění.
V rámci všech životních pojištění totiž ve svém programu odměňuje za aktivity zdravého způsobu života. Program MetLife Fair je nejštědřejší k nekuřákům, kterým poskytuje 20% slevu na pojištění. Za onkologický screening karcinomu ženského prsu (tvoří celou čtvrtinu všech nádorových onemocnění u žen), karcinomu děložního čípku, karcinomu tlustého střeva a konečníku (druhé nejčetnější nádorové onemocnění u žen i mužů) či karcinomu prostaty (tvoří čtvrtinu nádorových onemocnění u mužů) nabízí MetLife 10% slevu z celkové částky za pojištění. MetLife si velice váží klientů, kteří pravidelně navštěvují praktického lékaře, a také dárců krve, kterým ve svém programu dává slevu 5 %.
Pojišťovna MetLife spolupracuje s neziskovou organizací Loono, která sdružuje tým mladých lékařů, studentů medicíny a dalších profesionálů. Ti vzdělávají veřejnost v oblasti prevence onkologických (#prsakoule) a kardiovaskulárních (#žiješsrdcem) onemocnění a dále reprodukčního (#doledobrý) a duševního zdraví (#dobrénitro). Pro ty, kdo nemají ve všech preventivních opatřeních jasno, připravila organizace Loono interaktivní přehled, který všechny navede správným směrem, k lékařům na potřebné kontroly.
U mužů je nejčastější rakovina prostaty, u žen rakovina prsu
Rakovina je celosvětově nejrozšířenějším onemocněním. Česko stále patří k zemím s nadprůměrným výskytem onkologických onemocnění. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) mezi muži převažuje rakovina prostaty (25 %), tlustého střeva a konečníku (14 %) a nádory průdušnice, průdušek a plic (11 %). U žen patří k nejčastějším typům karcinom prsu (25 %) a stejně tak jako u mužů následuje onemocnění tlustého střeva a konečníku (12 %) a průdušnice, průdušek a plic (8 %).
Rakovina si nevybírá a může postihnout v různé formě muže i ženy jakéhokoliv věku. Na druhou stranu je vidět světlo na konci tunelu: úspěšnost léčby mnoha druhů rakoviny se v posledním desetiletí zvýšila. U rakoviny prostaty je šance na vyléčení až 94 %, u karcinomu prsu až 89 %, tlustého střeva 66 % a oblasti plic 18 %. Nejvýraznější nárůst schopnosti vyléčit pacienty zaznamenali lékaři i u méně častých, ale o to nebezpečnějších diagnóz, jako jsou onemocnění slinivky, jater, jícnu nebo žlučníku.
Počet nemocných bohužel nadále rok od roku roste. Na vině jsou rizikové faktory, které lze ovlivnit minimálně, ale rovněž i životní styl, který každý jedinec změnit může, a to zásadně.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.