Vláda oceánské země tento týden předložila návrh na zdanění skleníkových plynů produkovaných hospodářskými zvířaty při říhání a močení. Má se jednat o součást plánu boje proti klimatické změně. Informaci přinesl web deníku The Washington Post.
Pokud by příslušný zákon prošel, jednalo by se o vůbec první takovouto daň na světě. Zemědělci by si ale v jejím důsledku pravděpodobně kompenzovali rostoucí náklady tím, že budou účtovat vyšší ceny za produkty šetrné ke klimatu.
Jedno z největších sdružení novozélandských farmářů ve svém prohlášení uvedlo, že plán „vyrve vnitřnosti malým novozélandským městům“ a farmy budou nahrazeny stromy. Jeho prezident Andrew Hoggard k tomu dodává, že farmáři se již více než dva roky snaží spolupracovat s vládou na plánu snižování emisí, který by ale neomezoval produkci potravin.
„Chceme hlavně udržet zemědělce v zemědělství,“ prohlásil Hoggard. Místo toho podle něj ale hrozí, že budou spíše své farmy prodávat „tak rychle, že ani neuslyšíte štěkot psů ze zadního sedadla jejich odjíždějících dodávek“.
Polovina emisí z farem
Zemědělství je pro novozélandskou ekonomiku klíčovým odvětvím. A právě mléčné výrobky představují zároveň i největší vývozní artikl země. Na Novém Zélandu žije 5 milionů lidí, chová se tu ale zhruba 10 milionů kusů hovězího a mléčného dobytka a 26 milionů ovcí.
Výjimečnost Nového Zélandu v globální perspektivě spočívá v tom, že přibližně polovina zde vypouštěných emisí skleníkových plynů pochází z farem. Hospodářská zvířata produkují plyny, které ohřívají planetu, zejména metan z říhání dobytka a oxid dusný z moči.
Místní vláda se zavázala průběžně snižovat emise skleníkových plynů a do roku 2050 zajistit uhlíkovou neutralitu země. Součástí tohoto plánu je i závazek, že do roku 2030 sníží emise metanu z hospodářských zvířat o 10 % a do roku 2050 až o 47 %.
Podle vládního návrhu by měli zemědělci začít platit za emise v roce 2025, jejich cena ale ještě pochopitelně nebyla stanovena. Premiérka Jacinda Ardern uvedla, že peníze vybrané z navrhovaného poplatku se vrátí zpět do zemědělství formou financování nových technologií, výzkumu a motivačních plateb pro farmáře.
Autor: Petr Pláteník