Po desetiletích studia vnímání ryb se vědci shodli na tom, že ryby mohou cítit bolest. U lidí se projevuje přes emocionální složku – a to můžeme říct i o rybách. Ty jsou totiž schopné vnímat úzkost a strach stejně jako lidé. Postoj lidí k rybám je však stále ještě chladnější než k jiným zvířatům. Informoval o tom server The Conversation.
Rybičky jsou třetím nejoblíbenějším domácím mazlíčkem v České republice, doma je má přibližně 9 % Čechů. Když ale na konci roku 2022 explodovalo akvárium v berlínském hotelu, příliš mnoho lidí se k blahobytu ryb nevyjadřovalo. Pokud by se v zoo zranilo, nebo dokonce zemřelo 1 500 zajatých savců, společnost by to jistě pobouřilo. Proč tedy tito vodní obratlovci nevyvolávají stejnou emocionální reakci u lidí jako savci?
Výzkumy neustále zjišťují, že při uvažování o rybách jako o jídle jde lidem o blaho ryb mnohem méně než o blaho jiných zvířat. A může to být právě proto, že evoluční cesty ryb a lidí se začaly rozcházet už opravdu velmi dávno. Celá tato vzdálenost se mezi vámi ale rozplyne ve chvíli, kdy se ocitnete vedle svého malého společníka, který nedýchá vzduch, ale vodu. A tady je několik tipů, kterými vašemu mazlíčkovi ukážete, že vám záleží na tom, aby byl šťastný.
Pečlivě vybírejte jejich krmení
Dávejte svým rybičkám jídlo, které je určené přímo pro jejich druh – a to i v případě, že jich máte v akváriu více. Existuje nespočet psích a kočičích granulí, které se dělí podle věku, ras a chuti. S jídlem pro ryby to funguje úplně stejně.
Mnoho lidí ale bohužel přehlíží fakt, že ne všechna krmení jsou pro jejich rybičky vhodná. Když jsou například v jednom akváriu tropické a zlaté ryby, jejich chovatelé jim často dávají jídlo s vysokým obsahem bílkovin, protože ho tropické ryby milují. Pro zlaté rybky jsou však bílkoviny ve velkém množství špatné.
Zlepšete jejich životní podmínky
Kontrolujte kvalitu vody. Ryby produkují mnoho odpadu a množství amoniaku, dusičnanů a dusitanů se může v akvárku rychle hromadit. Naštěstí existují zařízení, která kvalitu vody kontrolují. Průzkumy ale naznačují, že mnoho chovatelů tato zařízení nemá a na kvalitu vody příliš nedbá. Je to přitom zásada číslo jedna pro spokojený život vašich rybiček.
Zhasínejte jim. Ryby také spí – a hodně. Ve skutečnosti jsou jejich spánkové vzorce podobné těm lidským. Ryby potřebují temné prostředí k odpočinku, takže jim rozhodně nenechávejte rozsvícená světla 24 hodin denně. Vhodné je také pořídit přístřešky (různé rostliny nebo domečky, pod které by se ryby mohly skrýt), aby mohly být sami, kdykoliv se jim zachce.
Starejte se o jejich mentální zdraví
Existuje několik důvodů, proč může být ryba ve stresu a vystrašená. Některé mohou být pravidelně šikanovány jinými, jiné jsou zase citlivé na dění mimo nádrž – například na radiátor poblíž akvárka, otevřené okno, vibrace od pračky nebo další domácí zvíře. Všechny tyto faktory pak mohou způsobovat strach a úzkost.
Pokud si plánujete pořídit akvárium s rybičkami, je dobré vědět, že za jejich chovem stojí spoustu práce – a toto je pouze stručné shrnutí těch nejdůležitějších věcí. Doufejme však, že náš seznam aspoň ukazuje, že mají ryby stejně složité a různorodé potřeby jako ostatní domácí zvířata – i když je nemůžete vzít na procházku.
Autor: Lenka Hrušková