Podvádění při psaní esejí mezi ně nepatří.
V poslední době je těžké se od ChatGPT odtrhnout. Pokročilý chatbot s umělou inteligencí zkouší psát e-maily, nebo dokonce i knihy, a Microsoft přidal jeho upravenou verzi do svého vyhledávače Bing.
Jakmile si s ním pohrajete, možná vás napadne, jestli má ChatGPT skutečně nějaké reálné využití – kromě eticky pochybných účelů, jako je podvádění při psaní esejí. Odpověď je jednoduchá: Má. Už teď existuje spousta způsobů, jak vám může pomoct v každodenním životě.
1. Naučte se kódovat
ChatGPT je působivý kodér. Nepochybně díky svazkům kódu, které nasál během školení. I když mají lidští programátoři stále výhodu, ChatGPT se může opravdu hodit, pokud se chcete naučit jazyky, jako je HTML, CSS, Python, JavaScript nebo Swift.
Stačí požádat ChatGPT, aby vám poskytl kód pro konkrétní funkci, například „napište HTML pro vycentrování obrázku“ a on vám odpoví. Je to tak jednoduché. Bota můžete také použít jako ladicí nástroj tak, že do něj zkopírujete a vložíte řádky kódu a zeptáte se ho, proč nefungují. Pokud potřebujete cokoli vysvětlit, stačí se zeptat. Téměř geniální.
2. Hledání nápadů na aktivity
Jedním ze způsobů, jak se vyhnout případným nepřesnostem ChatGPT, je požádat ho spíše o návrhy než o tvrdá fakta. Můžete například požádat o nápady na hry pro batolata, venkovní aktivity pro dospělé nebo zábavné způsoby, jak zabít čas při dlouhé cestě autem.
Pokud návrhy ChatGPT nejsou vhodné, můžete bota požádat, aby je upřesnil. Požádejte o hry, které vyžadují méně příprav nebo jejichž hraní netrvá tak dlouho. Můžete si také vyžádat nápady na aktivity, které můžete dělat za každého počasí nebo které mohou bavit lidi jakéhokoli věku. Bot se neunaví a bude vám chrlit další doporučení.
3. Příprava na pohovor
ChatGPT sice neví jistě, jaké otázky vás mohou potkat na příštím pracovním pohovoru, ale může vám dát určitou představu o tom, co můžete očekávat, a pomoci vám s přípravou. Nespoléhali bychom se na něj úplně, ale rozhodně může pomoci.
Čím konkrétněji si dokážete představit typ práce, o kterou se ucházíte, a formát pohovoru, tím lépe. Například zadejte něco jako „otázky kladené při osobním pohovoru v zákaznickém servisu“. I když není zaručeno, že ChatGPT to trefí přesně, bude schopen vycházet ze svého školení a udělat slušný odhad.
4. Generování podnětů k psaní
Lidským autorům zbývá ještě spousta života, než jejich práci převezme umělá inteligence. Texty, které ChatGPT vytváří, jsou bezpochyby převratné, ale také mají tendenci být spíše obecné a opakující se, jak byste od rozsáhlého stroje na autokorekci očekávali.
Bot vám však může poskytnout nápady pro psaní, na kterých pak můžete sami pracovat. Zeptejte se ho například na podněty k postavám nebo scénářům nebo si od něj nechte poradit, co by se v určité situaci mohlo stát dál. To může fungovat pro jakýkoli druh psaní, od románu po svatební řeč. Možná nebude umět psát tak dobře jako vy, ale může vám pomoci s brainstormingem.
5. Získejte doporučení na hudbu, televizní pořady a filmy
Verze ChatGPT, která je k dispozici veřejnosti, má informace pouze do roku 2021. S ohledem na toto omezení se jí můžete ptát na filmy, televizní pořady a hudbu podobné věcem, které se vám již líbí. Odpovědi mohou být trefné, ale mohou to být také dobré možnosti k prozkoumání. ChatGPT se rovněž můžete zeptat na obskurní a málo známé skladby vašich oblíbených kapel, které stojí za to objevit.
6. Požádejte o radu
ChatGPT ve skutečnosti nic neví ani si nic nemyslí, ale vstřebal obrovskou zásobu informací od lidských autorů (někteří říkají, že v rozporu s autorským zákonem). To znamená, že ho můžete požádat o radu v čemkoli, od vztahů na dálku přes stěhování až po založení firmy.
ChatGPT samozřejmě nebude znát složitosti vaší osobní situace, ale může vám vygenerovat seznam úvah, které je třeba zvážit a z nichž některé by vás jinak ani nenapadly. Názory ChatGPT nejsou samozřejmě ideální, ale přesto mohou být užitečné, pokud nevíte, kde začít řešit určitý problém.
Autor: Alena Burešová