Bitcoin v pátek utrpěl prudký propad, když se objevily zprávy o hrozícím krachu krypto banky Silvergate. Ostatní kryptoměny se také propadly, neboť investoři přemýšleli, co tyto zprávy znamenají pro trh v širším smyslu, říká Simon Peters ze společnosti eToro.
Bitcoin zahájil minulý týden obchodování nad 23 200 dolarů a ve středu se na platformě eToro dostal nad 23 600 dolarů. Jakmile se však minulý pátek objevily zprávy kolem Silvergate, trh to výrazně srazilo a cena bitcoinu klesla pod 22 250 dolarů.
Stejně tak ether začal týden dobře kolem 1 625 dolarů, než se obchodoval až těsně nad 1 650 dolarů. V pátek se však kryptoměna propadla a dostala se pod 1 550 dolarů, kde se nadále obchoduje v poměrně úzkém rozpětí.
Ethereum zahajuje upgrady sítě
Ethereum o víkendu spustilo upgrade sítě EIP-4337, nový standard tokenů, který byl poprvé navržen v září 2021.
Tento upgrade umožnil, aby se z peněženek etherea staly „smart“ peněženky, které umožní řadu funkcí využívajících smart kontrakty, jako je například obnovení ztraceného klíče. Nově je možné využívat i další výhody, jako jsou automatizované platby a časové limity výdajů.
Ethereum jako síť opakovaně prokázalo, že patří mezi nejprogresivnější v kryptografickém prostoru, pokud jde o přizpůsobování se poptávce a flexibilitu. Síť se stále více jeví jako sofistikovaný platební a finanční ekosystém pro uživatele a dává přesvědčivé důvody pro své používání.
Další upgrade, takzvaný šanghajský upgrade, který uživatelům umožní vybírat sázky ETH, by také mohl změnit pravidla hry. Ten by se měl objevit někdy tento měsíc a ve výsledku by mohl mít pro trh zajímavé důsledky.
TBD spouští vylepšení sítě bitcoin lightning
Společnost TBD, která je součástí skupiny Block, vedené Jackem Dorseyem, spustila nový projekt s názvem c= (c equals), jehož cílem je vylepšit služby a nástroje bitcoinové sítě lightning. Cílem vylepšení je zvýšit dosah sítě lightning pomocí vylepšení likvidity a směrovacích služeb.
Bitcoin lightning network byla vytvořena jako řešení druhé vrstvy bitcoinového blockchainu s cílem zlepšit snadnost používání bitcoinu jako platební sítě a dalších funkcí. Zatímco sítě jako Ethereum mají týmy vývojářů, kteří pracují koordinovaně, Bitcoin je zcela decentralizovaný v tom smyslu, že za ním nestojí žádný jasný tvůrce nebo skupina.
Vývojáři, jako je Dorsey, však mají velký zájem na zlepšení využití a funkčnosti tokenu, a proto se přidává druhá vrstva. Bitcoin i Ethereum se skutečně začínají vyrovnávat, pokud jde o nabídku kompletních digitálních finančních ekosystémů. Zatímco práce na nich stále pokračují, mohli bychom být svědky změn v motivaci k přijetí, když se u obou zlepší funkčnost a snadnost použití.
Brazílie zaznamenává daňový skok na trhu s kryptoměnami
Brazilské daňové úřady poskytují zajímavý prvotní pohled na pohyby na trhu s kryptoměnami, protože pravidelně shromažďují daňové informace. Za leden byli daňoví úředníci v zemi svědky skokového nárůstu transakcí na trhu s kryptoměnami o více než 10 % ve srovnání s prosincem 2022.
Celková úroveň transakcí však v zemi ještě nedosáhla maxim z roku 2022, dává ovšem určitý náhled na návrat regionálních investorů na trh po volatilním druhém pololetí roku 2022.
Pokud jde o nejvíce transakcí s kryptoměnami, na prvním místě se umístil stablecoin USDT společnosti Tether, který je pro investory v regionu klíčovým styčným tokenem. Stejnojmenný stablecoin má výhody i na místní úrovni pro Brazilce, protože chrání kupní sílu vůči americkému dolaru a umožňuje jim vyhnout se vysokým poplatkům.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.