Posunout se o krok dále na cestě za lidskou kolonizací Marsu a Měsíce. To je cíl vědeckého týmu Mendelovy univerzity a studentů Vysokého učení technického v Brně. Na oběžnou dráhu Země chtějí vyslat první český studentský satelit, jehož součástí bude bio-kontejner obsahující vysušené bakterie. Ty poté vědci zkusí na dálku oživit a uvést do aktivního stavu, ve kterém mohou sloužit dalším účelům, jako je například generování kyslíku.
Kromě vědeckého cíle přináší tato mise také příležitost pro praktické vzdělávání studentů. Potenciál projektu ocenila i Evropská vesmírná agentura (ESA) a pro brněnské studenty uspořádala pětidenní workshop, na kterém se mohli setkat s mezinárodními experty a získat od nich cenné zkušenosti pro navazující fáze mise.
Peníze až na prvním místě
Vedení univerzit dalo studentskému snažení zelenou. „Iniciativu budeme maximálně podporovat. Je skvělé, že už v průběhu studia dokázali studenti prakticky aplikovat získané znalosti a naučili se v rámci ESA spolupracovat na mezinárodní úrovni,” říká Tomáš Götthans z elektrofakulty VUT a garant jediného oboru v ČR, který je zcela zaměřený na vesmírný průmysl.
„Klíčové pro úspěšné pokračování mise nyní bude zajištění finanční podpory od externích subjektů,” říká Adam Hláčik z VUT.
Jak vytvořit na Marsu život?
Zatímco studenti z VUT jsou zodpovědní za návrh architektury mise a technického provedení satelitu, vědecký tým z Mendelovy univerzity má na starosti biologický experiment. Ten bude zahrnovat testování konstrukce nádoby pro dlouhodobé skladování vysušené biomasy a schopnosti úspěšně znovu probudit kultury těchto organismů.
Studie vyprodukuje data a otestuje technologie, které budou klíčové pro přepravu biologických vzorků a jejich probuzení do aktivní fáze. Buňky pak mohou sloužit například ke generování kyslíku, produkci různých látek či naopak odstraňování látek nežádoucích. V budoucnosti by se daly využít i k produkci potravin při lidské kolonizaci vesmíru. Experiment zahrnuje také testování bio-kontejneru s obslužnými systémy, které by mohly být dále vyvíjeny na podporu bio-misí v blízké budoucnosti.
V současné době probíhá hodnocení konkrétních organismů, které budou pro tento experiment vhodné. „Po definované době, kterou tyto buněčné kultury stráví v cubesatu na oběžné dráze Země, je chceme probudit aplikací živného roztoku a aktivací systémů pro podporu života, včetně regulace teploty a osvětlení. Výsledky tohoto procesu budou ověřeny měřením metabolických a životních procesů organismů, konkrétně produkce kyslíku a vizuálním sledováním,” uzavírá vedoucí biologického výzkumu Libor Lenža z laboratoře Space Agri Technology AF Mendelovy univerzity.
Galerie
Autor: Alena Burešová