Nejštědřejší jsou lidé v Karlovarském kraji, kteří dávají osm procent z útraty. Na posledním místě je pak Olomoucký kraj se šesti procenty. Hlavní město se drží zhruba uprostřed s průměrným spropitným 6,85 procenta. Na předních příčkách jsou kraje Středočeský (7,48 %) a Plzeňský (7,2 %). Z opačné strany pak Zlínský (6,25 %) a Jihomoravský (6,31 %) kraj, vyplývá z dat Qerka.
Co se týká cizinců v Česku, nejštědřejší z nich jsou Němci, kteří v průměru nechají obsluze 8 %. Následují Ukrajinci a Američané se 7,5 %. Naopak Slováci lehce zaostávají se 6 %. Dlouhodobě pak uživatelé Qerka personálu restaurací nechávají v průměru sedm procent, tedy asi o dva procentní body více než hosté platící kartou.
„Je pozitivní, že přestože se dnes skoro všude skloňuje slovo inflace, naše data ukazují, že lidé stále chodí do restaurací a na spropitném nešetří. Dlouhodobě pozorujeme, že se přes Qerko drží v průměru okolo 7 %. Přestože máme samozřejmě nejvíce uživatelů mezi Čechy, tak nás zajímalo, jak jsou na tom ostatní národnosti. Je skvělé vidět, že i cizinci u nás na obsluze nešetří,“ říká Lukáš Kovač, zakladatel a CEO Qerka.
Qerko se zaměřilo na největší skupiny cizinců platících prostřednictvím jeho aplikace a zkoumalo, jaké jsou jejich návyky při odměňování personálu. Ve štědrosti nejlépe vycházejí Němci, v průměru s 8 % spropitného. Ti překonali třetí Američany (7,47 %), kteří jsou známí svou „tipovací“ kulturou.
Druhým nejštědřejším národem jsou podle dat Ukrajinci (7,57 %). Qerko hojně využívají také Slováci, Britové, Poláci a Francouzi. Poslední zmiňovaní jsou z cizinců nejméně štědří, v průměru jejich spropitné činí 5,9 %. Qerko využívá již přes čtvrt milionu Čechů a spropitné nechávají ve výši kolem 7 %.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.