Rozvrat veřejných financí, který nyní pozorujeme, se dá řešit levicově tím, že se zvýší daně, nebo pravicově tím, že se sníží výdaje. Vzhledem k tomu, že je vláda středová až spíš levicová, hledá řešení na straně daní, říká Vladimír Pikora, hlavní ekonom investiční skupiny CFG.
Já jsem ovšem pravicový ekonom a odmítám zvyšování daní. Vidím cestu v tom, že zmenšíme stát. Myslím si, že bychom měli udělat několik věcí:
Snížit počet zaměstnanců tam, kde byl před deseti lety. To by přineslo úsporu přesahující 100 miliard korun každý rok.
Zrušit většinu dotací. To bychom se opět pohybovaly kolem 100 miliard korun ročně.
Zrušit daňové výjimky. Tady je složité, jak by byly obcházeny, ale byly by to desítky miliard ročně.
Každé ministerstvo by navíc dostalo škrtnout 10 % výdajů. Opět více než 100 miliard korun.
NERV mezitím vyhledává kvaziřešení tím, že si vezme statistiku a hledá, kde jsme nad průměrem nebo pod průměrem EU. A tak zjistil, že máme více vězňů než je v okolních zemích normální. Proto doporučují snížit počet vězňů o 44 procent. Podobně zjistili, že máme zbytečně moc policistů. A tak došlo k návrhu, že propustíme vězně a zároveň propustíme policisty. Výsledkem by mělo být, že stát ročně ušetří 6 miliard korun. Tato úspora podle mě nestojí za růst kriminality.
Podobné to je s DPH. Přišli s tím, že změna daní přinese rozpočtu 24 miliard korun. Já se ale ptám, stojí to za to, když kvůli tomu vzroste inflace. Když vedle toho položím to, že se zruší rodná čísla a místo nich vznikne nový identifikátor, ze kterého nebude poznat pohlaví ani datum narození a bude to bude stát 50 miliard korun, tak mi to přijde nehorázné vyhazování peněz. Mně osobně nevadí, když z rodného čísla někdo vyčte mé pohlaví a datum narození. I kdyby nakonec vytvoření nového identifikátoru stálo polovinu, stále to bude stát více než stát vydělá na DPH. Zkrátka je to v dnešní době nesmysl.
Podle mě se tedy v této zemi nehorázně vyhazuje a plýtvá. Zavádíme nové nesmysly, vymýšlíme nové dávky, ale nejsou na ně peníze. Systém je třeba zjednodušit tím, že se dávky proškrtají. Klíčové je ale propustit až 100 000 lidí ze státní sféry. Komerční sféra je nutně potřebuje. Máme velmi nízkou nezaměstnanost a komerční sféra rychle spolkne všechny nově propuštěné.
Zmrazení platů ústavních činitelů chápu, ale nepodporuji ho. Myslím, že politici mají být placení adekvátně důležitosti jejich práce. Zmražení mezd mi přijde populistické.
Zdanění konopí mi nevadí. Bude to sice malý příjem, ale bude.
Myslím, že vláda by neměla zapomenout na privatizace. Stále je co prodat. Některé podniky přitom nedávají smysl, aby byly státní. Sem klasicky patří karlovarský hotel Thermal. Podobně je možné prodat poštu. V řade zemí je soukromá.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.