Umělá inteligence bude brzy pomáhat s výukou našich dětí a zlepšovat jejich známky, tvrdí miliardář a spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates. Podle Gatese jsou chatboti s umělou inteligencí na dobré cestě k tomu, aby byli během příštích osmnácti měsíců schopni alespoň částečně nahradit pedagogy a učit děti číst a psát.
Umělá inteligence bude stejně dobrým učitelem, jako by to kdy dokázal člověk, řekl Gates koncem dubna na summitu v San Diegu.
Chatboti s umělou inteligencí, jako je ChatGPT společnosti OpenAI a Bard společnosti Google, se v posledních několika měsících rychle vyvíjejí a v některých standardizovaných testech již mohou konkurovat inteligenci na úrovni člověka. Překotný vývoj vyvolává jak nadšení z potenciálu této technologie, tak debatu o možných negativních důsledcích.
Bill Gates patří do tábora těch, kteří vidí v umělé inteligenci přínos. Dnešní chatboti podle něj dosahují „neuvěřitelné plynulosti ve čtení a psaní“, což jim brzy umožní pomáhat studentům zlepšovat se v těchto dovednostech způsobem, který technologie nikdy předtím nedokázala. Zprvu nás nejvíce ohromí to, jak pomáhá se čtením a poskytuje zpětnou vazbu při psaní, míní Gates.
Padají letitá omezení
Zakladatel Microsoftu poukázal na to, že dosud bylo pro počítač „nesmírně těžkým úkolem“ naučit někoho psát. Když učitelé dávají zpětnou vazbu k esejům, zaměřují se na takové věci, jako je struktura vyprávění a srozumitelnost příběhu – to je „vysoce kognitivní úloha“, což je pro vývojáře těžké replikovat v kódu, uvedl.
Schopnost chatbotů s umělou inteligencí rozpoznat a reprodukovat jazyk podobný lidskému však tuto dynamiku mění.
Kevin Roose, technologický sloupkař deníku New York Times, minulý měsíc napsal, že již použil programy ChatGPT ke zlepšení svého psaní, přičemž využil schopnosti umělé inteligence rychle vyhledávat v online stylistických příručkách.
Někteří akademici říkají, že na ně zapůsobila schopnost chatbotů shrnovat obsah textů a nabízet k nim zpětnou vazbu, nebo dokonce sami psát celé eseje.
Ti samí akademici však varují, že tato technologie ještě není plně zformovaná a může neúmyslně dělat závažné chyby nebo produkovat dezinformace. A než se technologie umělé inteligence stane životaschopným učitelem, musí se podle Gatese zlepšit ve čtení a reprodukci lidské řeči, aby lépe motivovala studenty.
Kdybyste si vzali jen příštích 18 měsíců, umělá inteligence začne fungovat jako asistent učitele a bude poskytovat zpětnou vazbu při psaní, odhaduje Gates. „A pak umocní to, co jsme schopni dělat v matematice.“
Chatboti se snáze naučí číst a psát než počítat
Představa, že chatboti budou vynikat ve čtení a psaní dříve než v matematice, může být poněkud překvapivá: algebra a počty se často používají k vývoji technologií umělé inteligence.
Ale chatboti, kteří jsou trénováni na velkých souborech dat, mají podle odborníků s matematickými výpočty často potíže. Pokud v rámci datových sad, na kterých je chatbot vyškolen, již existuje vyřešená matematická rovnice, může vám poskytnout odpověď. Výpočet vlastního řešení je však jiný příběh.
Gates uvedl, že se pravidelně ptá vývojářů umělé inteligence, proč chatboti nedokážou provádět relativně jednoduché výpočty, nebo dokonce násobit některá čísla. Odpověď: umělá inteligence potřebuje lepší schopnosti uvažování, aby zvládla složitý matematický výpočet.
Umělá inteligence nás bude doučovat
Může to nějakou dobu trvat, ale Gates je přesvědčen, že se technologie zlepší, pravděpodobně do dvou let. Pak by mohla pomoci zpřístupnit soukromé doučování širokému okruhu studentů, kteří by si ho jinak nemohli dovolit.
Nemusí to ale být zdarma. ChatGPT i Bing sice nyní mají omezené bezplatné verze, nicméně první z nich už v únoru zavedla předplatné za 20 dolarů měsíčně s názvem ChatGPT Plus.
Přesto bude podle Gatese takové doučování přinejmenším cenově dostupnější a přístupnější než individuální výuka s lidským instruktorem, která je pro řadu studentů příliš drahá.
Autor: Alena Burešová