Český podnikatel a zakladatel terapeutické kliniky NEO Centrum Libor Votruba pomáhá prostřednictvím meditace lidem, kteří propadli závislostem, stejně jako on před více než patnácti lety. Za svou činnost získal jako první Čech z rukou thajské princezny vysoké státní vyznamenání.
Meditační centrum Tisarana se nachází v klidné části Troji, uprostřed zeleně. Velká část prostor je prosklená. Vládne tu naprostý klid, přítomní lidé nemluví. Většinu času slyšíte jen vítr. Sedíte na dřevěné zemi, máte zavřené oči a koncentrujete se jen na svůj dech. Jakýkoli vjem, pocit nebo myšlenku, které vás při tom napadnou, pojmenujete. Na okno usedne pták a zazpívá. V duchu si řeknete „slyšení“, „líbení, „radost“. K čemu to všechno je? Učíte se být teď a tady.
Utišit rozbouřenou mysl sem chodí jak lidé přetížení z každodenního shonu, tak ti, kteří se kdysi jako Libor Votruba, zakladatel centra, snaží zbavit svých vnitřních démonů a nejrůznějších závislostí. Pro všechny má thajská meditační technika Vipassana blahodárné účinky. Učí nás nežít další úkol nebo termín napřed. A neutíkat před negativními emocemi, tak jak je v naší civilizaci zvykem a jak to mají lidé se slonem k závislostem ve své DNA.
Jak se do Česka dostala moderní léčba
Píše se rok 2007 a bohatý podnikatel Libor Votruba doplácí na svůj životní styl a padá na dno. Ne finanční, ale jak sám říká, to lidské. Pere se s těžkým alkoholismem a závislostí na mixu návykových látek. Česko mu s klasickými státními léčebnami mnoho alternativ nenabízí. Proto se rozhodl odletět až do Jižní Afriky, kde v roce 2011 nastupuje léčbu. Místo hrabání listí nebo polykání antabusu se učí, jak zklidnit svou mysl, zůstat se svým stresem nebo bolestí.
A to je právě to, co mnoho závislých podnikatelů potřebuje. Nejsou na sociálním dně, nemusí se učit základním návykům nebo pravidelnému dennímu režimu. Potřebují „jen“ uzdravit svou duši. „Když jste bohatý, je paradoxně mnohem těžší se z toho dna vyhrabat ven,“ říká Votruba. „Máte pod sebou stále sociální polštář, lhát sobě samému je mnohem snadnější, okolí na vás nevyvíjí takový tlak. Motivace musí vyjít jen a jen z vás.“ A právě meditace vhledu neboli Vipassana mu v celém procesu sebezměny zásadně pomohla.
Inspirován svými učiteli a vděčný za svou životní šanci se rozhodl umožnit lepší léčbu i ostatním. Po návratu do Čech založil prestižní soukromou kliniku a meditační centrum Tisarana. Může sem přijít každý, kdo se cítí jakkoli přetížený. Platí tolik, kolik uzná za vhodné. Útočiště najde u zkušených učitelů této thajské techniky. Sám Libor Votruba usiluje o propagaci Vipassany jako účinného nástroje pro větší harmonizaci života.
„Díky dlouholeté praxi jsem našel k meditaci stoprocentní důvěru a vím, že může lidi zbavovat vnitřního trápení a nacházet svobodu. Ukáže to lepší v sobě a vůči okolí a navede každého, jak začínat s důležitými hodnotami právě u sebe. Potom může člověk pomáhat i druhým,“ říká.
První v Česku a mezi desítkou na světě
A právě za tuto osvětovou činnost dostal jako první Čech vysoké státní vyznamenání přímo z rukou thajské princezny. Ocenění v podobě sošky se symbolem kola života Sema Dhammachak award dosud získala pouze desítka lidí mimo Thajsko z celého světa.
Na významné ocenění nominoval Libora Votrubu jeho učitel meditace Thanat Chindaporn a zástupci kláštera Wat Chom Tong, kam Libor rád jezdí. „Ocenění si velmi vážím také proto, že je to odkaz od mého učitele meditace, který před rokem zemřel. Vážím si také toho, že mám příležitost dělat něco dobrého pro druhé,“ uzavírá Libor Votruba.
Autor: Alena Burešová