Většina výrobních firem (83 procent) plánuje zvýšit mzdy svých zaměstnanců, v průměru o osm procent. Produktivita práce u nich však roste pouze o dvě procenta. Pro ekonomiku to znamená vznik mzdově-inflační spirály, která dopadne na firmy i zaměstnance.
Český průmysl je charakteristický tím, že mzdy se dlouhodobě zvyšují více než produktivita práce. Pravidlem dřívějších let bylo, že zhruba ve dvojnásobné výši. V současné době je však situace alarmující. Z připravované Analýzy českého průmyslu 2023 vyplývá, že výrobní firmy budou přidávat svým zaměstnancům v průměru o osm procent, zatímco jejich produktivita vzroste pouze o dvě procenta. V mnoha firmách přitom nedojde k jejímu zvýšení vůbec. To vše při současné šestnáctiprocentní inflaci, která podle nejnovější predikce České bankovní asociace (ČBA) neklesne v tomto roce na jednocifernou hodnotu.
„Mzdy u nás rostou v závislosti na situaci na trhu práce. Zdravé by bylo, kdyby to korelovalo s růstem produktivity,“ uznává Jaroslav Chvojka z vedení Linetu. „Mzdy rostou rychleji než produktivita a pomaleji než inflace. Dlouhodobě je to velmi nebezpečné – ztratíme konkurenceschopnost všichni kvůli inflaci,“ podotýká Roman Senecký, předseda představenstva a generální ředitel Mondi Group.
Negativní dopady pro firmy i do celé ekonomiky
Pokud je růst mezd vyšší než růst produktivity práce, má to jak pro firmy, tak pro celou ekonomiku negativní důsledky. Pro zaměstnavatele to znamená vyšší provozní náklady, a nedokážou-li mzdové náklady přenést do cen výrobků a služeb, klesá jim ziskovost a konkurenceschopnost. Firmy mohou být nuceny omezit investice do modernizace technologií, výzkumu a vývoje nebo rozšíření, což dále omezuje jejich schopnost růst a konkurovat na trhu.
Na úrovni ekonomiky znamená růst mezd nepodložený růstem produktivity práce vznik mzdově-inflační spirály. Náklady na výrobu se zvyšují, což vede k tlaku na růst cen a snížení reálné kupní síly.
Boj o zaměstnance táhne mzdy nahoru
Co firmy vede ke zvyšování mezd, přesto, že většina z nich dle Analýzy českého průmyslu očekává v tomto roce snížení svých zisků? Stálý evergreen českého průmyslu – nedostatek zaměstnanců. Ani série krizí tuto nerovnováhu nenarovnala a většina firem se stále potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků.
„Největší problém máme v personální oblasti, kdy se stále velmi těžko shání kvalifikovaná pracovní síla do strojírenství,“ popisuje limity své firmy Michal Štilip, obchodní ředitel IBZ group. František Červenka, ředitel Kováry VIVA, má stejný problém. „Největší potíže nám činí nedostatek pracovníků na trhu práce,“ komentuje a dodává, že stát by měl konečně provést tolik požadované koncepční změny v českém technickém školství.
Pětina firem letos přidávat nebude
Některé firmy nezvyšují mzdy plošně a hledají jiná řešení. V prostějovské skupině Mubea mzdy nezvyšovali, ale snažili se zaměstnancům kompenzovat snižování jejich reálné životní úrovně. „Dohodli jsme se na vyplácení měsíčního paušálu jakožto kompenzace nárůstu cen zboží a služeb, a to napříč všem zaměstnancům,“ říká Daniel Pazdera, ředitel skupiny.
Desetina firem v tomto roce neplánuje ohodnocení svých zaměstnanců měnit, osm procent společností bude mzdy snižovat. Jednou z nich je i moravská firma PRIMA Bilavčík. Její majitel Petr Bilavčík říká: „Pokud možno snižujeme mzdy, aby firma přežila a nemuseli jsme lidi propustit.“
Autor: Alena Burešová