Všechny části naší planety se musí připravit na rekordní vlnu veder, varuje výzkum zveřejněný v časopise Nature Communications. Studie poukazuje na místa, která budou extrémními klimatickými podmínkami do budoucna nejvíce ohrožena a vyzývá, abychom se začali připravovat na výkyvy počasí, o kterých si dnes neumíme představit, že by vůbec mohly nastat.
Podnětem k výzkumu byla vlna veder v roce 2021, která zasáhla Severní Ameriku a část Kanady a která je považována za nejextrémnější v historii. Klimatoložka v Královském meteorologickém institutu v Nizozemsku Vikki Thompsonová a její kolegové studovali soubory dat z let 1959 až 2021, aby zjistili, nakolik je pravděpodobné, že dojde k tak drastické události.
Ukázalo se, že to byl skutečně výjimečný jev, který nastane možná jednou za 10 tisíc let. Výzkumníci ale také zároveň zjistili, že podobné extrémní vlny veder už dříve zasáhly 31 procent zkoumaných oblastí po celém světě včetně Antarktidy. A v bezpečí před nimi není lidstvo ani do budoucna. Podle klimatických modelů se mohou vyskytnout kdekoliv na světě.
Nejvíce ohroženou oblastí je podle studie Afghanistán, jedna z nejchudších zemí na světě, kde už dnes panují horká léta. Do budoucna tu však hrozí teploty, které by mohly prověřit limity lidského těla.
Mezi další velmi ohrožené oblasti patří podle výzkumníků Střední Amerika – zejména Guatemala, Salvador, Honduras, Nikaragua, Kostarika a Panama. Všechny tyto země jsou obzvlášť zranitelné nejenom kvůli riziku extrémních teplot, ale také rostoucí populaci, která má jen omezené zdroje energie a přístup ke zdravotní péči.
Zranitelné jsou podle výzkumníků z hlediska počtu obyvatel i země jako Německo, Belgie a Nizozemí, kterou jsou ale natolik vyspělé, aby zvládly ustát dopady, které může přinést extrémní počasí.
„Existuje mnoho a mnoho výzkumů v oblasti klimatu, které říkají, že vlny veder se budou vyskytovat častěji. Tvůrci politik se musí ujistit, že jsou na ně připraveni a že jsou připraveni na události, které přesahují rámec toho, co si myslíme, že by se mohlo stát,“ říká Thompsonová.
Autor: Eva Kaisrová