Západní banky se kvůli invazi na Ukrajinu odvracejí od Ruska. Vzniklou mezeru se snaží zaplnit čínští věřitelé, ruské půjčky v jüanech se i proto více než zčtyřnásobily, píše Business Insider.
Objem úvěrů v jüanech ruským finančním institucím se podle serveru Business Insider od invaze Moskvy na Ukrajinu v únoru loňského roku více než zčtyřnásobil. Jak uvedl list Financial Times, jenom u čínské velké bankovní čtyřky došlo za 14 měsíců do března 2023 k nárůstu z 2,2 miliardy dolarů (zhruba 50 miliard korun) na 9,7 miliardy dolarů (přes 220 miliard korun).
Zvýšené využívání čínské měny v ruském bankovním sektoru je v souladu s pokračující snahou země obnovit své rezervy alternativami k dolaru.
„Úvěry čínských bank ruským bankám a úvěrovým institucím, které jsou z velké části případem nahrazení dolarů a eur jüanem, ukazují, že sankce plní svůj účel,“ řekl FT Andrij Onopriienko, zástupce ředitele pro rozvoj Kyjevské ekonomické školy.
Putin západním firmám odchod ze země čím dál víc ztěžuje
Západní obchodní aktivity v Rusku postupně utichají. Prezident Vladimir Putin současně zahraničním firmám stále více ztěžuje jejich snahu stáhnout se ze země. Minulý pátek náměstek ruského ministra financí Alexej Mojsejev požadoval, aby zahraniční banky rozmrazily ruská aktiva, pokud chtějí opustit trh, uvedla agentura Reuters.
Nárůst financování v jüanech také poukazuje na rostoucí závislost Ruska na ekonomické podpoře Číny. V loňském roce dosáhl obchod mezi oběma členy Rady bezpečnosti OSN rekordní výše 190 miliard dolarů (přes 4,3 bilionu korun) a tato částka stále roste.
Rusko je nyní světovým kupcem č. 1 čínských automobilů poté, co západní výrobci v reakci na válku ze země odešli. A jako členové skupiny BRICS se obě země dlouhodobě snaží snížit závislost na americkém dolaru – i když odborníci realizovatelnost tohoto záměru zpochybňují.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.