České republice hrozí až 40% inflace. Odbory plánují na pondělí stávku. Za cíl si dávají lepší život u nás. Riziko snížení životní úrovně s sebou nese nedávno schválený konsolidační balíček, který bude znamenat velké problémy v podobě zdražení, tvrdí Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS).
Jaké jsou hlavní cíle stávky, která se plánuje na pondělí 27. listopadu? „Nemáme žádnou ambici svrhnout vládu. Chceme, aby se v České republice začalo normálně pracovat a řešily se zásadní problémy, které tady jsou. Jde nám o důchodovou reformou, minimální mzdu a ceny elektřiny. Už nejde jen o problém zaměstnanců, je tu i silný hlas zaměstnavatelů a majitelů, kteří se ptají, proč to vláda dělá,“ vyjmenovává důvody Středula.
Děti nejsou rukojmí
Do plánované stávky se zapojí i školy, které mají podle vlády garantované mzdy ve výši 130 % průměrného příjmu. „Kdyby to měly garantované, nebudou stávkovat. Jde o kuchařky, školníky a uklízečky – nepedagogické pracovníky. Těm se bude dokonce snižovat objem platových prostředků o 3,5 procentního bodu. Jejich příjmy tak budou k nežití,“ dodává Středula s tím, že snižování mezd má na svědomí konsolidační balíček.
Stávku podpoří také některé firmy, jako například Škoda Auto nebo společnost Agrofert Andreje Babiše. „Do stávky se zapojí třeba i zaměstnanci Národního muzea v Praze, kteří jsou nespokojení s výší svých příjmů. Lidé nenakupují, protože se bojí. A to tu ještě není konsolidační balíček, který začne platit v lednu. Představte si, že se vám do nájmu promítne 17% zdražení,“ předestírá nelichotivou budoucnost Středula.
Například Belgie garantuje zvýšení příjmů při zvýšení inflace. Tím napomáhá zachování kupní síly. „My si žijeme pod možnostmi, které jsou. Hlavně bychom se měli soustředit na hospodářský růst a otázku energetiky,“ vidí určitá řešení Středula.
Konsolidační balíček přinese chudobu
Součástí konsolidačního balíčku je mimo jiné i snížení dotací, třeba na teplo. To činí rovnou 53 miliard korun, což znamená zvýšení inflace o 1,6–1,7 procentního bodu. V důsledku se pak zdraží v podstatě všechno. „To je tak nepromyšlená a nebezpečná věc,“ dodává Středula s tím, že odbory našly 9 společných bodů, které vláda nepřijala. „Vodné a stočné má regulovanou cenu, která se může zvýšit pouze o inflaci. Takže se za tento rok navýší o 11% cenu a přesun DPH o 2 procentní body. V tu chvíli máte 13% růst u ceny, a to minimálně,“ upozorňuje na nevyhnutelné zdražování Středula.
O čtvrtině růstu hovoří ti, kteří produkují. „Když k tomu přidáme energie, tak se začnou zvedat úplně všechny ceny,“ komentuje Středula. Přitom se už začíná mluvit o klesající inflaci. Co to ale znamená ve skutečnosti? Sníží se ceny? „Neznamená to, že ceny klesají. Když roste inflace, rostou ceny. Stejné to je, když stagnuje. Ceny rostou, i když je jen pomalejší. Ceny nerostou jedině v reflaci, a ta se tady nechystá,“ vyvrací mýty Středula.
Je stávka nedůvěryhodná a nezodpovědná? Fiala má jasno
„Přesně v pravý čas a v pravou chvíli se nastolují ta pravá témata. Vláda neví, co má dělat, protože dosud toho moc neudělala. Přestože je k činnosti už několik měsíců vyzývána,“ doplňuje Středula.
Předseda ČMKOSu také uvedl, že vláda bude zákonitě řešit, proč se stávka chystá. Paleta důvodů ale je u každého odlišná. I přes nabídku společné diskuse vláda zatím jednala vždy pouze osamoceně. „V půli května sděluje výsledek svého jednání a přináší eintopf, který ani dobře nevypadá, ani dobře nevoní. Navíc ještě zhoršuje situaci. Potom se stěží někdo může nebát takovéto akce. A to po několika měsících, kdy jsme se snažili, předkládali návrhy, jak se dají veřejné finance konsolidovat,“ říká Středula. Následky podle něho odnesou lidé snížením životní úrovně.
Maržová inflace ovládá Česko
Inflace v České republice dosáhla nebývalých rozměrů. „Mezi lety 2019–2024 – a to budu pouze předpokládat inflaci, o které hovoří predikce ministerstva financí – budeme mít inflaci přes 40 %. Znamená to znehodnocení všech peněz, úspor, důchodů i příspěvků. Vláda místo boje s inflací hodila celý problém za hlavu a pravděpodobně se zahleděla do toho, že měla vysoké inflační příjmy. Místo pomoci máme strukturální deficit 250–290 miliard korun – to je katastrofa pro ekonomiku i pro lidi,“ dodává Středula.
Pokles ekonomiky je na pořadu dne
Česká ekonomika klesá už 17 měsíců v kuse. „Dochází k tomu právě proto, že vláda nezvládá. Všichni občané to cítí na svých peněženkách a na svém standardu. Proto je podpora stávky tak masivní,“ vysvětluje Středula.
Za deficit mohou špatná politická rozhodnutí. A současná vláda nemůže říct (primárně členové ODS), že se na něm nepodílela. „Podílela se, a dokonce na dvakrát. Poprvé tím, že špatně zrušila superhrubou mzdu – nedošlo totiž k jejímu zrušení, ale k nastavení nového daňového režimu. Tam to vylítlo na dnešních 120 miliard korun v deficitu. Poté zrušila majetkové daně – významnou část. To je nějakých 200 miliard korun souhrnně,“ vypočítává Středula.
Deficit vyrostl skokovým tempem
Nynější vláda ale na podzim loňského roku přišla s dalším rozhodnutím, které odečte dalších 50 miliard korun – v důsledku zvýšení daňového paušálu a snížení platby sociálního pojištění za kratší úvazky. „To souhrnně dělá něco přes 50 miliard korun,“ dodává Středula. Momentálně v České republice máme stagflaci, tedy velký problém, na kterém ale podle předsedy ČMKOSu nese podíl i bývalá vláda. „Potkali se společně u rušení superhrubé mzdy,“ vysvětluje Středula.
Uspěje stávka?
Jaká je pravděpodobnost, že se bude stávka opakovat, a je to vůbec možné? „Já nevylučuji vůbec nic. Nedělám to nikdy, protože to je nezodpovědné. Budu radši, když se všechno dohodne a bude v pořádku – to je ideální stav,“ dodává Středula.
„Lidé jsou opravdu rozzlobení. A nejsou to jenom zaměstnanci, ale i podnikatelé, kteří nejsou spokojení s tím, kam teď směřuje Česká republika. Až vláda přijde s tím, že chce opravdu hledat konsenzus, tak my jsme připravení, a vždycky jsme byli,“ uzavírá Středula.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.