Český startup Dronetag, zajišťující bezpečné létání s drony, dodává na světový trh 600 až 1000 zařízení týdně. Ve spolupráci s brněnskou společností Y Soft cílí letos na 50milionové tržby a hlásí velké úspěchy v USA.
Startup, který vytváří hardware i software a zajišťuje digitální vizibilitu dronů všem účastníkům letového provozu, dokázal od léta letošního roku navýšit prodej z desítek kusů týdně na průměrně 600 až 1000 zařízení týdně. Odrazit by se to mělo i v nárůstu tržeb společnosti na přibližně 50 milionů korun za letošní rok.
Pomohla loňská 15 milionová investice z Brna
Firma prošla kompletní obměnou interních procesů, procesů výroby a designování nové generace produktů. Za úspěchem stojí i spolupráce na výrobě a distribuci s brněnskou IT společností Y Soft, jejíž venture kapitálová platforma Y Soft Ventures do Dronetagu loni investovala 15 milionů korun.
„Díky spolupráci s Y Softem jsme dokázali rychle přepnout na škálovatelný business model, změnili jsme interní a výrobní nastavení. Oceňujeme interakci s kolegy z výroby Y Soft v Brně, kteří integrují součástky do našeho řešení i v řádu pouze několika hodin od dodání, což opět urychlilo celý proces výroby, a tím i dodání řešení ke spokojenosti našich zákazníků,” popsal výrobní proces a spolupráci s brněnskými kolegy z Y Softu Lukáš Brchl, CEO Dronetagu. Brchl oceňuje i další pomoc a mentoring Y Softu, sdílení zkušeností ohledně logistiky velkých dodávek do USA a na další trhy.
„Tak jako u většiny startupů i ve spolupráci s Dronetagem je nezbytná maximální flexibilita vzhledem k častým změnám, schopnost téměř okamžitého plnění objednávek a aktivní konzultace při návrhu desek plošných spojů s důrazem na optimalizaci výrobního procesu,” vysvětluje proces výroby Ondřej Župka ze společnosti Y Soft.
Mezinárodní expanze, silná pozice v USA a pobočka na Tchaj-wanu
Startup tak operuje již ve více než ve 20 zemích na čtyřech kontinentech. Zejména hlavní produkt firmy – Dronetag Mini – už nyní koordinuje lety doslova po celém světě. Díky probíhajícím změnám americké legislativy se Dronetag stal majoritním dodavatelem remote ID zařízení provozovatelům komerčních dronů v USA.
Česká firma pokrývá nyní 70 % všech dodaných remote ID zařízení do Ameriky. V listopadu letošního roku Dronetag otevřel prvního amerického distributora, společnost Drone Nerds, která patří mezi největší hráče mezi resellery dronů ve Spojených státech. Drone Nerds bude řídit vybrané obchodní a marketingové aktivity na americkém trhu.
V zámoří navíc Dronetag jako první remote ID dodavatel na světě získal povolení UAS Declaration of Compliance od amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA). Produkt Dronetag Mini se tak stal prvním schváleným remote ID modulem pro americký trh.
Na trhu ve Spojených státech je nyní dle FAA registrováno 864 000 profesionálních dronů, z toho zhruba 350 000 dronů spadá do segmentu komerčního provozu. V Evropské unii v oboru komerčního využití dronů podniká na 50 tisíc firem. Studie hovoří o tom, že ještě roku 2024 bude nejčastější využití dronů pro armádní účely, ale následně je předběhne komerční enterprise segment služeb s létáním drony.
Obchodní síť Dronetag díky resellerské spolupráci pokrývá celý svět. Zastupují je tak reselleři a distributoři ve všech klíčových regionech. Firma expandovala také do asijsko-pacifického regionu a na Tchaj-wan, kde se vyrábí zejména spotřební produkty Dronetag a firma odtud zajišťuje i obsluhu asijské klientely. Z Tchaj-wanu je dodáváno hlavně OEM řešení pro výrobce dronů, které zde Dronetag prodává po desítkách tisíc kusů.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.