Podle britské poslankyně zákazníci objednávající si levné dárky na online tržišti riskují, že si koupí zboží vyrobené za použití nucené práce. Informuje o tom web BBC.
Čínská aplikace, která si získala oblibu díky obrovské nabídce velmi levného oblečení, hraček nebo gadgetů, zaznamenala ve Velké Británii v roce 2023 už 19 milionů stažení. Alicia Kearnsová, šéfka parlamentního výboru pro zahraniční záležitosti, však BBC sdělila, že je „již dlouho znepokojena riziky, která Temu představuje“.
Varování přichází poté, co vyšetřování americké vlády odhalilo „extrémně vysoké riziko“, že zboží prodávané na Temu mohlo být vyrobeno za použití nucené práce. Senátní výbor uvedl, že jediným opatřením, které firma přijala, byl souhlas dodavatelů s podmínkami zakazujícímí používání takové formy produkce.
Pomáhá lidem šetřit
BBC ale také informuje, že nabídkou cenově dostupnějších předmětů denní potřeby pomohlo Temu „mnoha rodinám zmírnit dopady rostoucích životních nákladů“. Svobodná matka Rina, která žije v Bedfordshiru se svým čtyřletým synem, tvrdí, že nakupování na čínském tržišti jí pomohlo ušetřit peníze na zaplacení nájmu a účtů.
„Někdy se cítím provinile, ale musím upřednostnit především sebe,“ vysvětluje Rina. Říká, že o letošních Vánocích utratila za dárky 100 liber (cca 2 800 korun). V minulých letech to bylo 200 až 300 liber (5 600 až 8 500 korun). „Jako svobodná matka musím hledat výhodné nabídky.“
Nedostatečná transparentnost
Temu se daří v online vyhledávání – zboží z této stránky se neustále objevuje na prvních místech. Poslankyně Kearnsová byla jednou z těch, kteří byli „zaplaveni“ reklamami Temu, a pro BBC se nechala slyšet, že „bylo těžké se od nich oprostit“. Vyzývá proto k větší kontrole internetového tržiště, aby se zajistilo, že „spotřebitelé neúmyslně přispívají ke genocidě Ujgurů“.
Kearnsová hovoří o nedostatečné transparentnosti dodavatelských řetězců a varovala, že realita levnějších cen by mohla pramenit ze „závislosti na otrocké práci“. „Když se podíváte na to, odkud Temu dodává své zboží vyráběné v Číně, všimnete si, že se jedná o oblasti, o kterých víme, že se zde využívá nucená ujgurská práce,“ tvrdí poslankyně.
K jejím výtkám se připojily přední charitativní organizace ve Spojeném království, které bojují proti otroctví. Chloe Cranstonová z organizace Anti-Slavery vyzvala Temu k „plné transparentnosti svého dodavatelského řetězce“. A výkonný ředitel organizace Unseen Andrew Wallis k tomu dodává: „Je nezbytné, aby spotřebitelé, ale i vlády znali okolnosti, za nichž se zboží vyrábí a dodává na trh.“
Temu jakákoli obvinění odmítá
Firma Temu ve vyjádření přímo pro BBC deklarovala, že každý, kdo s ní obchoduje, musí „dodržovat všechny regulační normy a požadavky na plnění předpisů“. „Zaměstnávání u všech našich obchodníků a dodavatelů musí být dobrovolné. Výslovně si vyhrazujeme právo ukončit jakýkoli obchodní vztah, pokud třetí strana poruší kodex chování naší platformy nebo zákon,“ dodalprohlásil mluvčí společnosti.
Autor: Petr Pláteník